Spoštovani predsednik, hvala za dano besedo.
Spoštovane poslanke in poslanci, minister, vsem prav lep pozdrav!
Torej, od sprejetja danes veljavnega zakona o ugotavljanju vzajemnosti je preteklo že skoraj 20 let. Z uveljavitvijo tega zakona se je takrat določila vrsta vzajemnosti, ki je bila kot pogoj za pridobivanje lastninske pravice tujcev na nepremičninah v Sloveniji določena v 68. členu Ustave, prav tako pa se je s takim sprejemom zakona uredil tudi postopek in pristojnost za njeno ugotavljanje. Ker pa se je skoraj 20 let … Ker pa je skoraj 20 let vsekakor dolga doba, se je v tem času spremenila velika kopica prepisov, ki so pomembno vplivale na pravic tujcev, da ti lahko v naši državi pridobijo lastninsko pravico na nepremičninah.
Spremembe na normativnem področju so potrebne tako zaradi izkušenj in opažanj do katerih prihaja pri samem izvajanju določb tega zakona, kot tudi zaradi uskladitve zakona z drugimi predpisi, številni razlogi pa seveda izvirajo tudi iz racionalizacije samega postopka ugotavljanja vzajemnosti in pa odprave administrativnih ovir, ki jih veljavna zakonodaja povzroča. Državljani držav članic EU, EGP in OECD lahko danes pridobivajo nepremičnine na ozemlju Slovenije na podlagi vseh pravnih temeljev pod enakimi pogoji kot veljajo za slovenske državljane ter za pridobitev lastninske pravice na nepremičninah v Republiki Sloveniji sploh ne potrebujejo odločbe o ugotovitvi o vzajemnosti. Na podlagi seznama odločb, ki jih izdaja Ministrstvo za pravosodje ni mogoče ugotoviti ne števila tujcev, ki postanejo lastniki nepremičnin v Sloveniji, ne njihovega državljanstva. Takšen pregled je bistveno bolj jasen v poročilu o evidentiranem prometu in cenah nepremičnin v obmejnih upravnih enotah. In to je tudi temeljni razlog, da aktualno poročanje Državnemu zboru dvakrat na leto s strani Vlade oziroma Ministrstva za pravosodje ni več smiselno.
Po predlagani spremembi torej odprave rednega poročanja Ministrstva za pravosodje pa bo Državni zbor vseeno lahko kadarkoli zahteval pripravo posebnega poročila. Prav tako pa bo zagotovljen javni vpogled v stanje, saj bo ministrstvo na svoji spletni strani vsake pol leta objavljajo statistične podatke o izdanih potrdilih in odločbah. Ugotavljanje vzajemnosti se tudi po predlaganih rešitvah še vedno ohranja za določene primere, bistvena novost predlaganih rešitev pa je poenostavitev ureditve v primerih, ko bo šlo za pridobivanje lastninske pravice na podlagi pravnega posla in bo izhajalo, da je bilo glede enake vrste nepremičnin, ki leži na enakovrstnem območju ter glede vrste pravnega posla, kot se obravnava v konkretnem primeru, za državo tujca že ugotovljeno, da obstaja vzajemnost. V takem primeru bo ministrstvo v 30 dneh od prejema popolne vloge stranki izdalo odločbo o ugotovitvi vzajemnosti, ki vsebovala le skrajšano obrazložitev. Predlog zakona o ugotavljanju vzajemnosti vsekakor uživa podporo poslank in poslancev Stranke modernega centra.
Hvala.