Hvala lepa za vprašanje, spoštovani poslanec Jernej Vrtovec.
Najprej naj zelo jasno povem dve stvari. Kadrovanje v državnih podjetjih ni v pristojnosti Vlade, kot to dobro veste in zagotavljam vam, da se tega kar smo uveljavili, da se politika ne meša v to kadrovanje neposredno, še kako držimo. Zato nimam v tem pogledu nobenega problema s tem kako spim, Vlada še vedno deluje tako kot smo se zavezali volivcem. Vi dobro veste, da smo prepustili upravljanje državnih podjetij sistemu korporativnega upravljanja, kar pomeni, Vlada predlaga Državnemu zboru nadzornika Slovenskega državnega holdinga - o tem nekaj kasneje – vi jih postavite, izvolite, potem pa oni imenujejo upravo SDH in ta uprava potem nadalje popolnoma neodvisno od Vlade določa, kdo bo sedel v nadzornih svetih državnih podjetij in ti potem spet imenujejo uprave. Torej, politiko smo na ta način po standardih, ki velja za moderno korporativno upravljanje, ločili od države. In to dejstvo je zelo pomembno, zato se politika ne more in ne sme mešati v te procese, kot ste rekli.
Omenjate, da nekateri ljudje iz mojega kabineta na ta način kadrujejo, se ve to vmešavajo. Poglejte, tu smo, žal, soočeni s številnimi neresnicami, ki jih povzemajo tudi mediji, nepreverjenimi trditvami, zato tudi vi seveda ne navajate imen in dokazov, ker jih nimate. Zadnji tak primer je bil, ko se je pisalo o Pošti Slovenije. Nič od tega se ni zgodilo, kar je tam pisalo, kar je tudi sam nadzorni svet ostro ovrgel in tudi rezultati, odločitev, so bili popolnoma drugi, kot so jih mediji napovedovali. Ni bilo nobenega političnega vplivanja. Ampak ko nekdo reče, ko nekdo napiše: politika je neetična, krade, laže in tako, ljudje to hitro verjamejo, ker so tega bili navajeni od prej. Tega ta vlada ne počne.
Ko govorite o tem, da so bila oškodovana državna podjetja, jaz vas lepo prosim, dajte, če govorite pred javnostjo, če to povzema / nerazumljivo/ prinesti dokaze. Vi govorite: so bile domnevno neka kazniva dejanja storjena ali karkoli. Teh domnev je v naši družbi ogromno. In jaz pričakujem dokaze. Če bodo dokazi, če bodo dejstva sem prepričan, da bodo pristojni organi te vlade, teh ministrstev, ki jih vodi Vlada absolutno takoj ukrepali. In tudi dva nadzornika, ki sta bila predlagana Državnemu zboru, ki sta sedaj v postopku, naj povem, da jih je izbralo finančno ministrstvo na podlagi zakonitega postopka. O tem kateri kandidati so bili predlagani kot najboljši izmed, ne vem, nekaj več kot 15, ko so izbrali štiri najboljše kandidate, o tem je odločala povesem neodvisna strokovna komisija z zelo uglednimi strokovnjaki, ki jih pozna cela slovenska javnost. In Vlada se je zanesla na to oceno te komisije, na oceno ministrstva, da so predlagani najboljši kandidati. Izbrali smo dva, jih predlagali Državnemu zboru. Takoj so se pojavile številne obtožbe, kar je zelo značilno za slovenski prostor. Vendar ali so resnična ali ne bo treba šele ugotoviti. Oba kandidata sta jih prišla tudi v Državni zbor zavračati, sta navajala neka druga dejstva. Vendar sedaj je na vas poslancih, da boste presodili, kateri argumenti držijo. Poudarjam pa, da ravno z našo vlado se še kako uveljavlja to ločevanje gospodarstva, korporativnega upravljanja, po standardih strokovnosti, odgovornosti, upravljanja državnih podjetij od vladne politike. Seveda ima Vlada, tudi sam imam pričakovanja in tudi jih javno povem, da je treba z državnim premoženjem upravljati odgovorno, tako da bodo donosi čim večji, da bo imela od tega nekaj država, na koncu državljani in vsi mi. Ne dovolim pa, da bi se politika v to neposredno mešala. Je pa seveda tako, da te povezave vzpostavljajo ponavadi govorice, mediji in tako naprej. Prvo vodilo je strokovnost, kompetentnost. Kakšni so pa nazori posameznih kandidatov je pa potem njihova stvar. In zato vam zagotavljam, da si prizadevamo, da bomo na tem sistemu tudi vztrajali. Ne morem pa vsak dan odgovoriti na prav vse neresnice, ki se javno pojavljajo. In zato pričakujem, da boste tudi poslanci, da bomo vsi, ministri, Vlada, toliko korektni, da če se pojavijo sumi, obtožbe, da zadeve preverimo. Ne pa da javno linčamo nekega posameznika, posameznike še preden imajo sploh možnost sami to ovreči.