Govor

Benedikt Kopmajer

Spoštovani gospod predsednik, spoštovani državni sekretar, kolegice in kolegi.

Novembra 2015 je Vlada Republike Slovenije v luči obvladovanja begunskega oziroma migrantskega vala pripravila dodatne ukrepe za obvladovanje migracijskih tokov, vključno z ukrepi zavarovanja schengenske meje. Eden od ukrepov je bila tudi postavitev žičnate ograje, ki je bila kasneje nadomeščena s panelno ograjo, kar je dvignilo kar nekaj prahu med lastniki zemljišč ter lokalnim obmejnim prebivalstvom. Slišati je bilo veliko kritik kmetov, ki jim je bilo zaradi postavitve ograj onemogočeno normalno obdelovanje polj, saj do svojih zemljišč v nekaterih primerih niti niso mogli dostopiti. Zemljišča pa so bila vase bolj uničena, posledično je bilo pridelka mnogo manj. Tako je na primer eden od kmetov povedal naslednje: "Predstavljajte si da bi nekdo sredi tovarne potegnil bodečo žico. Kako bi delavci opravljali svoje delo? Za nas kmete je zemlja kruh in če je sredi polja bodeča žica smo onemogočeni." Najmanj, kar so kmetje pričakovali od države je, primerna odškodnina oziroma nadomestila za težje okoliščine kmetovanja. Danes imamo na poslanskih klopeh zakon, ki določa opravičenost do nadomestila lastnikov zemljišč oziroma oseb, ki uporabljajo zemljišče in ureja postopek uveljavljanja nadomestila. Kadar pa je za opravljanje nalog nadzora meje je potrebna trajnejša raba zasebnih zemljišč in je tako onemogočena redna raba zemljišč in če ta ukrep traja več kot 24 mesecev predmet zakona uvaja ukrep omejitve lastninske pravice s služnostjo v javno korist. Povedano enostavneje po predlogu bodo tako lastniki zemljišč, na katere so se umeščale tehnične ovire v preteklem obdobju finančne krize že lahko zaprosili za nadomestila. Drugi del sprememb predloga zakona jasneje ureja tehnična sredstva za fotografiranje, avdio video snemanje, sredstva za identifikacijo oseb, vozil in predmetov, upoštevane so tudi nove tehnologije. Sistem za avtomatsko prepoznavanje registrskih tablic, o katerem je tudi govora o predlogu zakona kot so pojasnili na Ministrstvu za notranje zadeve na mejah že nameščen, vendar se ga do slej ni uporabljajo.

Varovanje meje je ena izmed temeljnih nalog policije, ki s svojim aktivnim delom nenehno strmi k temu, da bo državna meja na njihovem območju dobro pokrita in nadzorovana. S strogim nadzorom tako policija preprečuje nedovoljene prehode čez državno mejo in nenazadnje tudi njihovim organizatorjem. Povedati pa je treba, da v odkrivanju ilegalnih migracij v veliki meri pripomore tudi tamkajšnje obmejno prebivalstvo.

V Poslanski skupini Desus nas veseli, da bodo lastniki oziroma najemniki oškodovanih zemljišč le prišli do poštenih nadomestil seveda pa si vsi želimo, da do takih posegov v lastninsko pravico v bodoče ne bo potrebno več posegati torej predlog bomo podprli. Hvala.