Govor

Marjan Dolinšek

Hvala, predsedujoči. Lep pozdrav, spoštovana ministrica, spoštovani načelnik generalštaba, kolegice in kolegi!

Današnja izredna seja je še ena v nizu razprav o Slovenski vojski. Slednje so v Državnem zboru po zaslugi Poslanske skupine SDS, ki se ji občasno pridruži tudi Nova Slovenija, prerasle v stalno točko dnevnega reda. V zadnjem letu dni se je težišče teh razprav od pripravljenosti Slovenske vojske za obrambno delovanje premaknilo na socialni položaj njenih pripadnic in pripadnikov. V dobrem mesecu dni je to že tretja razprava na to temo, za katero lahko že ta trenutek rečemo, da ne bo imela epiloga, vsaj ne takega, kot bi si želeli predlagatelji te izredne seje, saj je Odbor za obrambo predlog priporočila Vladi Republike Slovenije v celoti zavrnil kot nepotrebnega in v posameznih točkah neumestnega. V Poslanski skupini Stranke modernega centra se, ne glede na vse, na vsako razpravo skrbno pripravimo in se trudimo v njej konstruktivno sodelovati. Na današnji izredni seji se bodo tudi z naše strani nujno ponovili argumenti, ki so bili podani že v okviru razprave na omenjenih sejah Odbora za obrambo in na podlagi katerih smo lahko zaključili, da se Vlada zaveda odprtih vprašanj, ki vplivajo tudi na položaj pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske ter jih tudi rešujejo. Edina, a ne nepomembna dodana vrednost, ki si jo obetamo od današnje plenarne razprave, je, da bodo argumenti, pojasnila in informacije dosegle širšo javnost ter pripadnice in pripadnike Slovenske vojske, ki jih najbolj neposredno zadevajo.

Ko razpravljamo o položaju pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske, ne moremo mimo tega, da so nanj negativno vplivali varčevalni ukrepi, ki so se začeli uveljavljati po letu 2009. Danes lahko upravičeno podvomimo v neznosno lahkost jemanja sredstev obrambnemu sektorju za reševanje finančne krize. Če pa skušamo pustiti preteklost za sabo, potem moramo pokazati na nesporno dejstvo, da se je v času Vlade dr. Mira Cerarja prvič po letu 2010 zaustavilo nominalno padanje obrambnih izdatkov. Potem, ko se je obrambni proračun med leti 2010 in 2015 znižal za celih 40 %, so se sredstva za obrambo z letom 2015 začela povečevati. Za leto 2017 je zagotovljeno povečanje razpoložljivih sredstev za Ministrstvo za obrambo za več kot 22 milijonov, v širšem smislu je za področje varnosti za leto 2017 zagotovljeno 16 % več sredstev. Še več sredstev bo za izvajanje obrambne politike na razpolago z letom 2018, ko bo na voljo še dodatnih 22,8 milijona evrov več kot s proračunom za leto 2017. Kakor Vlada ponovno zagotavlja v svojem odgovoru na podani predlog priporočila bo zvišanje finančnih sredstev za obrambo izboljšalo položaj pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske. Najprej se bo odražalo posredno, skozi nabavo nove opreme ter boljše vzdrževanje obstoječe. Hkrati s povečevanjem razpoložljivih sredstev se na obrambnem področju spreminja tudi temeljna normativna podlaga.

V Poslanski skupini Stranke modernega centra vidimo pripravo novega Zakona o obrambi, ki je že bil v javni razpravi, predvsem pa Zakon o službi v Slovenski vojski kot idealno priložnost za odpravo že ugotovljenih pomanjkljivosti in anomalij glede vojaške službe. Pri tem verjamemo v odprti dialog in zmožnost dogovarjanja med ministrstvom ter sindikati. Z obrambnega področja, ki bo v korist Slovenske vojske ter vseh njenih pripadnic ter pripadnikov. Medtem, ko smo poslanci zagotovo poslani za to, da skrbno spremljamo stanje v Slovenski vojski in skozi zakonodajne aktivnosti storimo vse, za to da bi se položaj pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske izboljšal pa nam zdrav razum pravi, da se politika ne sme vmešavati v vojsko.

Odgovornost do izrečenega in storjenega velja tudi obratno. V Poslanski skupini Stranke modernega centra z zaskrbljenostjo spremljamo trditvene katerih sindikalnih predstavnikov iz obrambnega področja, da naj bi vladni predstavniki zavajali pripadnice in pripadnike Slovenske vojske, ter jih ovirali pri dostopanju do njihovih pravic. Prav tako smo negativno presenečeni nad napovedanimi aktivnostmi, ki bi škodovale zunanjemu političnemu ugledu Republike Slovenije. Današnjo razpravo torej izkoriščamo tudi zato, da apeliramo na racionalno delovanje vseh deležnikov, zato da bi skupaj poiskali najboljše možne rešitve.

To je namreč to, kar od nas pričakujejo pripadnice in pripadniki Slovenske vojske ter vsi naši državljani v službi katerih smo. Hvala.