Govor

Hvala, gospod predsednik. Spoštovane kolegice in kolegi. Spoštovana slovenska javnost.

Odbor za obrambo je na 43. nujni seji 14. novembra 2016 kot matično delovno telo obravnaval predlog priporočila Vlade Republike Slovenije v zvezi z socialnim položajem pripadnikom Slovenske vojske, ki ga je Državnemu zboru v obravnavo predložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisanim Jožetom Tankom in je objavljen na spletni strani Državnega zbora. Dopolnilna obrazložitev je v imenu predlagatelja takrat podal predsednik odbora gospod Žan Mahnič, ki je poudaril, da so poslanci že spomladi zahtevali izredno sejo o stanju pripravljenosti Slovenske vojske saj se je stanje na področju obrambe izrazito poslabšuje že vse od leta 2009, ko je predsednik Vlade, prav sedanji predsednik republike, Borut Pahor.

Na 31. izredno sejo Državnega zbora, ki se je začela 25. aprila 2016 je bil povabljen tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil predsednik republike Borut Pahor, ki je Državni zbor in Vlado opozoril, da mora Slovenija tudi, zaradi poslabšanja mednarodnih varnostnih razmerij nalog v Natu sprejeti ukrepe za izboljšanje ravni pripravljenosti Slovenske vojske. Pred razpravo na tem odboru na seji torej Državnega zbora je Odbor Državnega zbora za obrambo zavrnil predlog Slovenske demokratske stranke in Nove Slovenije naj Državni zbor Vlado pozove k zagotovitvi dodatnih 46 milijonov evrov za Slovensko vojsko. Zavrnjeni sta bili tako priporočili o tem, da naj Ministrstvo za obrambo pripravi strateški pregled obrambe in naj ministrstvo konkretizira vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine s končno operativno zmogljivostjo vsaj v letu 2018. Kljub opozorilom odgovorni ne storijo torej ničesar, da bi se katastrofalno stanje v Slovenski vojski v kakršnikoli meri začelo reševati. Predstavniki vojaških sindikatov poleg tega opozarjajo še na nekatere druge anomalije, ki so že dlje časa prisotne v Slovenski vojski. Predlagatelj v tem spomni, da je več kot 1200 zaposlenih v Slovenski vojski uvrščenih pod 20. plačnim razredom in da je povprečna neto plača vojaka začetnika 700 evrov in da se po 10-ih letih ne povzpe na več kot 840 evrov in da je za humanitarno pomoč tokrat torej v letošnjem letu zaprosilo več kot 100 vojakov Slovenske vojske. Posledica trenutnega katastrofalnega stanja v Slovenski vojski je tudi nikoli izvedena strukturna reforma na Ministrstvu za obrambo, na katerem se v preteklih 90-ih letih zaposlovalo, zato, da se je na splošno zmanjševala brezposelnost države ne pa zato, da bi ta kader služil za podporo in razvoj Slovenske vojske.

Predstavnik Zakonodajno-pravne službe dr. Samo Divjak je v predstavitvi njihovega pisnega pravnega mnenja povedal, da Zakonodajno-pravna služba ugotavlja, da bi se 1. točka priporočila v enem delu lahko imela vsebino sklepa. V zvezi z 2. in 3. točko priporočila ugotavljajo, da razlogi za sklic izredne seje Državnega zbora oziroma v obrazložitvi predlaganega priporočila ni navedb, ki bi utemeljevala sprejem teh dveh točk. Zakonodajno-pravna služba je mnenja, da bi bilo treba predlagano opravičilo v tem delu dopolniti.

Državni sekretar gospod mag. Miloš Bizjak je predstavil pisno mnenje Vlade varčevalni ukrepi in posledično zmanjševanje obrambnega proračuna. Po letu 2010 so imeli vplivna razvoj načrtovanih zmogljivosti Slovenske vojske, uresničevanje sprejetih zavez v okviru Nata ter sposobnosti izvajanja zakonsko opredeljenih nalog Slovenske vojske. Ena od posledic varčevalnih ukrepov se kaže tudi v Slovenski vojski. Vlada RS je že svoje mnenje o predlogu priporočila v zvezi s stanjem v Slovenski vojski poudarila, da spremembe v širšem varnostnem okolju kateri smo priča v zadnjem okolju in s tem povezano potreba po učinkovitemu soočanju z varnostnimi tveganji zahteva oblikovanje celovitih sistem rešitev z ciljem zagotoviti učinkovitega vzdržljivega obrambnega sistema, ki bo zagotovil ustrezno raven obrambne sposobnosti države. Vlada Republike Slovenije je v tem okviru izvajala naslednje ukrepe: Ministrstvo za obrambo je že končani strateški pregled obrambe, pripravlja se prenova temeljnih normativnih dokumentov obrambnega sistema, predvsem pa se skupaj z zavezniki oblikuje nov paket ciljnih zmogljivosti v Natu.

V nadaljevanju je odbor glasoval o vseh točkah predloga priporočila, skupaj in jih torej ni sprejel. Na podlagi razlage Komisije za Poslovnik v zvezi z odstavkom 61. člena Poslovnika… … / znak za konec razprave/ Državnega zbora z dne 9. decembra 2009 je predsednik odbora ugotovil, da je obravnava predloga priporočila Vladi Republike Slovenije v zvezi s socialnim položajem pripadnikov Slovenske vojske na matičnem delovnem telesu končana.

Najlepša hvala.