Hvala gospod predsednik. Drage kolegice in kolegi.
Zdaj, ta predlog ratifikacije sporazuma o enotnem sodišču za patente bi naj prejšnji teden bila na Odboru za zunanjo politiko na nek način mirno šel skozi če ne bi pravzaprav prišlo do precej burnega in širokega odziva predvsem strokovne zainteresirane javnosti. Na odboru smo lahko poslušali stališča Združenje slovenskih zastopnikov za intelektualno lastnino, prejeli smo dopis gospodarske zbornice Slovenije in na sami seji so nastopali tudi predstavniki Obrtno-podjetniške zbornice.
Tisto, kar je največji problem pri tej ratifikaciji, če bi do nje prišlo je predvsem tisto, kar so na nek način izpostavili tudi omenjeni predstavniki. Gre za to, da do tega sporazuma ni bilo opravljene zadostne in seveda tudi dovoljšne javne razprave, tisti ki jih bo ta sporazum v največji meri tudi zadel niso imeli možnosti se opredeliti do njega in seveda tudi predlagati dodatne rešitve ali pa ustrezne popravke vladi. Poleg tega pa ni bilo narejeno tisto, kar je najpomembnejše v temu trenutku, skratka jasna analiza tega, kako bi ta sporazum v temu trenutku vplival na slovensko gospodarstvo.
Zdaj, če gre poslušati opozorila, ki so jih podali predvsem obrtniki oziroma predstavniki malih in srednje velikih podjetij v Sloveniji bi te posledice bile za ta sektor seveda katastrofalne. Tukaj naj omenim, da obstajajo možnosti, da se ta trenutek ta sporazum ne ratificira, da se mu lahko priključimo kasneje in v Združeni levici smo mnenja, da bi bilo nujno v temu trenutku seveda prisluhniti tistim, ki jih bo ta sporazum seveda v največji meri dosegel in vplival na njihovo delovanje, predvsem v luči tega, da se ne bomo še enkrat ali pa ponovno na nek način sami sebe dobesedno spravili v nek neprijeten položaj, kjer bi ponovno trpelo slovensko gospodarstvo.
Med drugim, ena ključnih rešitev, ki jih prinaša ta sporazum so tri enotna sodišča, ki bi bila vzpostavljena v Londonu, v Münchnu in v Parizu, skratka v treh mestih, v treh mestih treh držav, kjer je pravzaprav pred letom podpisa sporazuma največ patentov bilo prijavljenih, tako da gre tudi za močan vpliv tega kakšne interese imajo te države do patentnega prava in tudi do tega, kako bi se patentne tožbe obravnavale kar bi seveda tudi povišalo stroške, ki bi jih imela slovenska podjetja v postopkih, ki bi seveda sedaj potekala tudi v tujini. To so samo nekateri segmenti tega sporazuma, ki so negativni za naše gospodarstvo zato predlagamo umik te točke iz dnevnega reda.