Govor

Hvala lepa za besedo, gospod predsednik Državnega zbora. Spoštovani gospod predsednik Vlade, dr. Cerar. Spoštovane kolegice, spoštovani kolegi. Predsednik Vlade je 9. septembra 2014 predsedniku Državnega zbora predložil predlog, da Državni zbor za ministra za zunanje zadeve imenuje Karla Viktorja Erjavca. Karl Viktor Erjavec, kandidat za ministra, se je v skladu z določili Ustave Republike Slovenije in Poslovnika Državnega zbora 12. septembra 2014 predstavil članicam in članom Odbora za zunanjo politiko in odgovarjal na njihova vprašanja. V uvodni predstavitvi je kandidat za ministra povedal, da je njegovo dosedanje delovanje kot ministra za zunanje zadeve poslankam in poslancem poznano. Predstavitev je začel z ugotovitvijo, da je potrebno čim prej oblikovati novo strategijo slovenske zunanje politike, saj je dosedanja strategija zastarela, dosegla je vse cilje, ki smo si jih zadali, ko smo ustanavljali svojo državo. Zato je potrebno vlogo in cilje slovenske zunanje politike na novo opredeliti. Glavni cilj slovenske zunanje politike so sedaj predvsem zagotavljanje varnosti, zagotavljanje suverenosti, zagotavljanje teritorialne celovitosti ter razvijanje dobrih odnosov z državami v soseščini, torej tudi temelj za dobro politično, gospodarsko, kulturno in drugo sodelovanje.

V nadaljevanju je predstavil tudi izhodišča nastajajoče deklaracije o zunanji politiki, ki je pripravljena za obravnavo na Vladi. Pri njenem oblikovanju so sodelovali vsi akterji, ki se ukvarjajo z zunanjo politiko in tudi strokovna javnost. Deklaracija posebej poudarja nove odnose, dobre odnose z zamejstvom in s Slovenci po svetu, dobre odnose s sosednjimi državami ter opredeljuje posebne interese slovenske zunanje politike. Nadalje opredeljuje strateška partnerstva te vlogo Slovenije v mednarodnih organizacijah. Kandidat za ministra je izpostavil tudi vlogo gospodarske diplomacije, ki lahko služi kot dobra osnova za spodbujanje gospodarskega sodelovanja in privabljanja tujih vlagateljev. V zvezi z odnosi v sosednjimi državami je povedal, da nimamo posebnih odprtih vprašanj, ki bi močno obremenjevale odnose. Z vsemi sosedami imamo prijateljske odnose, čeprav se pojavljajo tudi nekatera odprta vprašanja, ki jih poskušamo na ustrezen način reševati. To je še posebej pomembno z vidika, ker so sosednje države tudi pomembne gospodarske partnerice in po večini tudi države, kjer živi slovenska skupnost.

Glede držav zahodnega Balkana, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Srbija, Makedonija, Albanija, Kosovo je povedal, da Slovenija podpira vključitev teh držav v evroatlantske integracije, pri čemer morajo vse te države izpolnjevati tudi vse pogoje za vstop v te integracije. Članice in člani odbora so v razpravi izpostavili nekatera pomembna in aktualna vprašanja zunanje politike in kandidatu za ministra zastavili vprašanja, ki so se nanašala zlasti na zahodni Balkan, kot prioritetno področje interesa in delovanja Slovenije, pomen procesa Brdo, prenovo dveh strateških dokumentov zunanje politike, to je deklaracije o zunanji politiki in strategije zunanje politike, prenove mreže diplomatsko konzularnih predstavništev, gospodarsko diplomacijo, vlogo Republike Slovenije in zagovarjanje slovenskih prioritet pri oblikovanju gospodarskih sporazumov Evropske unije z drugimi državami po svetu, na primer z Združenimi državami in Kanado, posledic gospodarskih sankcij Ruski federaciji zaradi krajinske krize, prepoved trgovanja s podjetji na Krimskem polotoku in tako dalje. Žal mi čas ne dopušča, da bi vsa vprašanja

Odsek številka 12: (nb) – 10.53

(Nadaljevanje) izpostavil, prav tako jih najdete v pisnem gradivu, enako tudi odgovore, ki so povzeti v pisnem gradivu. Po končani predstavitvi predlaganega kandidata, je odbor glasoval o mnenju, da je predstavitev Karla Viktorja Erjavca kot kandidata za ministra za zunanje zadeve bila ustrezna. Odbor je o tem mnenju glasoval in sicer z desetimi glasovi za in petimi glasovi proti. Hvala za vašo pozornost.