Govor

Andrej Grah Whatmough

Spoštovana predsednica Odbora za kulturo, gospa Tamara Vonta.

Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci!

Dovolite mi, da na začetku izrazim dvom, ali je parlament res primerna ustanova za razpravo o domnevnem krnjenju novinarske in uredniške avtonomije? Gre za politično ustanovo, politika pa se po besedah predsednika Vlade, Roberta Goloba ne bi smela vmešavati v RTV. Še več, predsednik Vlade govori, da je treba depolitizirati RTV Slovenija in tukaj se z njim popolnoma strinjam. K temu sem namreč pozval tudi sam, ko sem bil 1. aprila letos vabljen na ta odbor. Že takrat sem dejal, da mora bit RTV Slovenija javen in neodvisen od politike.

Kljub navedenemu, mi dovolite, da v nadaljevanju navedem nekaj pomembnih dejstev, povezanih z današnjo obravnavano temo.

Prvič, vodstvo RTV Slovenija dosledno spoštuje ustavno pravico zaposlenih do stavke. Dne 20. maja sem se tako srečal s predstavniki Strokovnega odbora novinarskih sindikatov RTV Slovenija, s katerimi sem se pogovoril o podrobnosti poteka opozorilne stavke in procesu dela. Že na tem sestanku sem povedal, da vodstvo marsikatero strokovno zahtevo, ki se nanaša na uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic delavcev ter interesov iz dela, že izvaja in jo podpira.

Drugič, sedem dni, torej samo en teden po stavki, dne 23. maja, sva s predsednikom Konfederacije sindikatov javnega sektorja, gospodom Branimirjem Štrukljem, kot vodjo strokovnega odbora novinarskih sindikatov, podpisala poslovnik o vodenju pogajanj o stavkovnih zahtevah.

Tretjič, do včerajšnjega dne, smo se s stavkovnim odborom sestali sedemkrat. Pogajali smo se predvsem od dveh stavkovnih zahtevah, o zagotavljanju novinarske, uredniške in institucionalne avtonomije ter o dogovoru o kadrovski politiki.

Četrtič, kljub pogajanjem, ki so potekala skladno s sprejetim poslovnikom, smo prejšnjo sredo / nerazumljivo/ sprejeli obvestilo novinarskega sindikata RTV, da bo v ponedeljek stavka. Zakaj me je to presenetilo? Ker je vodstvo predlagalo konkretne rešitve za kadrovsko stisko v informativnem programu televizije Slovenija, s katerim bi lahko takoj zagotovili nemoten proces dela in s tem omogočili boljše delovne pogoje za zaposlene v tej enoti. Novinarskemu sindikatu sem predlagal, da bi takoj izvedli javne razpise za 10 novih zaposlitev v informativnem programu televizije Slovenija, s čimer so se strinjali tudi uredniki uredništev tega programa. S tem bi lahko takoj razbremenili zaposlene v informativnem programu televizije, ki vsak dan ustvarja pomembne oddaje, kot so Dnevnik in Odmevi.

Če bi strokovna stran sprejela ponujeni predlog, bi bila v veliki meri razrešena ena ključnih strokovnih zahtev, to je kadrovska politika. V strokovnih(?) pogajanjih smo tudi že dogovorili nekatere rešitve, ki naslavljajo zahtevo po zagotavljanju novinarske avtonomije in neodvisne uredniške politike. Dogovorili smo se za ustanovitev posebne delovne skupine, ki bi preverila domnevne primere kršitev standardov v informativnem programu televizije Slovenija in o tem pripravila strokovno mnenje, ki bi bilo lahko v nadaljevanju podlaga za konkretne ukrepe.

Petič, da bi preprečil programsko škodo, ki je nastala z stavke(?) 20. junija, sem med vikendom pozval / nerazumljivo/ sindikat k podpisu stavkovnega sporazuma in preklical napovedane stavke. Predlog stavkovnega sporazuma je vključeval številne zahteve novinarskega(?) sindikata, izpostavil bom le nekatere ključne. Za zagotovitev depolitizacije vodenja RTV, neodvisnosti in stabilnega financiranja javnega zavoda ter za uredniško in institucionalno avtonomijo javnega medija, sem predlagal oblikovanje delovne skupine predstavnikov sindikatov, aktivo in vodstva, ki bi do septembra pripravila Predlog spremembe Zakona o RTV Slovenija. Za(?) zagotavljanje uredniške poklicne avtonomije in za izboljšanje kakovosti opravljanja poklica sem predlagal temeljito prenovo poklicih, meril in drugih aktov javnega zavoda najkasneje do konca leta. V luči reševanje kadrovske stiske sem vnovič predlagal takojšnjo objavo 10 zunanjih razpisov na novinarska in uredniška delovna mesta v informativnem programu televizija Slovenija.

Za odpravo prenizko ovrednotenih poklicev sem predlagal takojšnji pristop novinarskega sindikata k pogajanjem plač v spodnji tretjini plačne lestvice na RTV Slovenija. Dogovori s preostalima dvema reprezentativnima sindikatom namreč že potekajo in opozoriti moram, da ta dva sindikata stavke niste napovedala. Napovedal je zgolj Novinarski sindikat.

Naprej. Za vzpostavitev rednega socialnega dialoga pogajanj, posvetovanj ter izmenjavo informacij med delodajalcem in sindikati glede vseh vprašanj, ki zadevajo zaposlene RTV Slovenija sem predlagal podpis posebnega dogovora o izvajanju socialnega dialoga v roku enega meseca. Za čas stavke, ki je potekala dne 23. maja sem predlagal, da bi bili stavkajoči opravičeni do plačila osebnega dohodka kot, da bi delali. Za vzpostavitev dolgoročne finančne stabilnosti zavoda sem predlagal, da tudi Novinarski sindikat naslovi na ustanovitelja prošnjo za uskladitev RTV prispevka z inflacijo. Žal je Novinarski sindikat v ponedeljek zavrnil podpis ali pogajanja o Predlogu Stavkovnega sporazuma, zato so bile nekatere programske vsebine RTV Slovenija tisti dan okrnjene.

Dovolite mi, da spregovorim še nekaj besed o domnevni cenzuri. V TV Dnevniku je bila 8. decembra lani iz prispevka ostane izjava Nataše Pirc Musar po navodilu vršilke dolžnosti odgovornega urednika informativnega programa TV Slovenija in brez novinarjevega soglasja. Takratna varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev gospa Ilinka Toderovski je v decembrskem Poročilu Varuhinje zapisala, da v obravnavnimi zadevi ne moremo govoriti o cenzuri, ki jo razumemo kot kratenje pravice do obveščenosti s prikritjem pomembne informacije z namenom in motivi, ki niso strokovne narave, ampak so povezni z zunanjimi pritiski, neargumentirani pripovedmi ali osebnim konformizmom. Prispevek je bil tudi brez izjave in kljub okrnjenost vseboval elementarne informacije o zapletu.

Kaj želim s tem povedati? Da nikoli nismo cenzurirali kar je potrdila tudi varuhinja in isto velja za mnenje Sveta delavcev RTV Slovenija naj bi okrnitev programskih vsebin na dan stavke v ponedeljek prestavila cenzuro. Pristojnosti in odgovornosti odgovornega urednika so jasne in nanje stavka ne vpliva. Tako tudi v primeru stavke novinarjev Stavkovni odbor ne prevzame vloge uredniškega odbora, kar se je zgodilo 23. maja in deloma tudi 20. junija.

Za konec bi želel opozoriti, da sem včeraj za današnjo sejo posredoval obsežno gradivo. Verjamem, da je tega preveč, da bi se spoštovane poslanke in poslanci lahko s tem seznanili, a če bi se sem prepričan, da bi se glede te stavke oblikovali podobna stališča kot ga imam sam in to je, da gre v tej stavki zgolj zato, da bi dobro plačani novinarji zamenjali nas torej mene, predsednika programskega sveta in odgovorno urednico informativnega programa Televizije Slovenije. Mnogo mnogo manj pa jih zanimajo najnižje plače na RTV Slovenije in rešitve za kadrovsko stisko tudi v Informativnem programu Televizijo Slovenija.

Žal bom sejo predčasno zapustil, saj me že čez slabo uro čaka seja Sveta delavcev, kjer bom upam lahko odgovoril na njihove očitke, ki jih bomo tudi danes slišali, kar do sedaj sploh nisem imel možnosti.

Z veseljem bi poslušal razpravo do konca, zato vas prosim, da sprejmete moje opravičilo, ker bom predčasno odšel.

Hvala lepa.