Hvala za besedo. Spoštovani minister!
Že kar nekaj mesecev se nahajamo v času draginje, ki je povzročila enormen dvig cen življenjskih potrebščin. Slednje se seveda pozna v žepu slehernega državljana, še posebej to občutijo najbolj ranljive skupine državljanov, med katere pa žal sodi tudi večina slovenskih upokojencev. Preteklo leto smo tako zaključili z izredno visoko stopnjo inflacije, in sicer kar 10,3 %, za primerjavo je bila leto poprej stopnja inflacije 4,9 %, pri čemer se je najbolj podražilo ravno blago, ki ga potrebujemo za vsakodnevno porabo. Cene hrane in brezalkoholnih pijač so se dvignile skoraj za 19 %, cene električne energije, plina in ostalih goriv za 18 %. Glede na takšno draginjo je seveda jasno, da se slovenski upokojenci v teh časih preživljajo vse težje. A kljub temu nekih konkretnih rešitev za blažitev posledic draginje s strani Vlade za upokojence praktično doslej še ni bilo. Namreč, kljub izpolnjevanju zakonskih pogojev v drugi polovici lanskega leta za izredno uskladitev pokojnin, je upokojenci žal niso dočakali. Večina med njimi je bila spregledana tudi ob pripravi vladnih zakonskih predlogov za blažitev posledic draginje. Res je, da so upokojenci v novembru in decembru dobili sicer draginjski dodatek, ki ga sedaj v mesecu januarju več ne bo. Po drugi strani pa so tudi upokojenci za polno delovno dobo kljub draginjskemu dodatku dobili izplačano pokojnino krepko pod pragom tveganja revščine. Dejstvo torej je, da se s trenutnimi vladnimi ukrepi socialni položaj upokojencev v Sloveniji slabša.
Z namenom, da se zmanjša vedno večja revščina med njimi in da se jim zagotovi vsaj minimum preživetja, smo v Poslanski skupini SDS pripravili predlog sprememb zakonodaje za dvig pokojnin in ga vložili v zakonodajno proceduro. Žal s strani Vlade in koalicijskih poslancev ta predlog zakona ni dobil ustrezne podpore. Napovedujete sicer pokojninsko reformo, a vsi vemo, da je do takšne reforme, če in ko bo sprejeta, sicer še zelo dolga pot. Naši upokojenci pa potrebujejo sredstva za preživetje sedaj, to zimo in v teh časih draginje.
Glede na navedeno vas zato sprašujem:
Ali na ministrstvu, seveda poleg tistih zakonskih obveznosti, kot je redna uskladitev pokojnin, pripravljate kakšne ukrepe, da bodo upokojenci lažje prebrodili stisko, v kater so se znašli v teh časih draginje?
Če da, kakšni so ti ukrepi in kdaj jih boste tudi vložili v sprejetje oziroma potrditev Državnemu zboru?