Govor

Hvala lepa, predsednica. Najlepša hvala tudi državnemu sekretarju Frangežu za lepo predstavitev. Jaz upam, da bodo ti slajdi dosegljivi za nas.

Ja, kot je bilo že rečeno, Evropa je pač zamudila, ampak skrajni čas je in zelo pozdravljamo, da se pripravlja, pripravljata ti dve uredbi. Moje prvo vprašanje je pri teh uredbah, kako so težke. Namreč včeraj smo videli, da Evropska komisija pripravlja ali pa že pripravlja nov paket za pomoč Ukrajini, za obnovo Ukrajine, medtem ko vojna še poteka, 50 milijard evrov za 4 leta. Vsak tak paket bi po mojem moral na nivoju Evropske unije zbrati 100 milijard evrov, vsak paket, če hočemo, da smo resni. Ne smemo pozabiti, da je samo na paketu EU Chip Act, ki skuša slediti ameriškemu chip actu, da je Evropa zbira 43 milijard sredstev iz privatnih in državnih sredstev, od tega pride manj kot 10 milijard na EU, na budžet EU, vse ostalo so privatne, privatno sofinanciranje. To ni nič. Medtem ko Američani dajejo na isto področje za čipe 260 milijard, mislim in mi nikakor ne bomo mogli biti konkurenčni. In to je, mislim, to je zdaj zavajanje javnosti, če se vsi ti lepi, lepi dve uredbi sprejmeta, ampak brez denarja računati, če sem vas prav razumel, ja, računa se, da se bo to financiralo iz tržišča. Tržišče bo 600 milijard evrov v kratkem in seveda bo nekaj denarja tudi za vse te dejavnosti, ampak ne, Evropa mora ciljno v to poseči. Zdaj, če, če samo rečete, ja, bomo, iz tega bomo delali tudi inovativne jedrske elektrarne, ja, pa čakajte malo, če hočeš razviti nov model Mercedesa, stane ta razvoj par milijard, samo da pride iz enega 220 modela na ne vem kaj, 250. Ja, tu, tu so velike milijarde in ne se hecati. No, tako da jaz me zanima kakšni so sedaj, ker tega nisem slišal, koliko je sedaj predvidenega denarja.

Drugo pa nekaj podobnega smo že enkrat razpravljali tu, ampak takrat sem imel jaz ene boljše materiale s sabo, danes očitno si nisem to vzel, ker so bili popisi, kjer taksativno našteti elementi, katere bo. No in takrat sem ugotovil, da recimo cirkonija v tem spisku ni bilo. Sedaj, v sedanji generaciji tlačnovodnih in vrelovodnih jedrskih elektrarn je uranov dioksid, je gorivo zapakirano v cevke iz cirkonija. In če tega cirkonija ni med strateškimi, potem bo tudi težko razvijati obstoječe generacije. No, drugače pozdravljam, da gre tudi aluminij zraven. Ampak še ena stvar bi rekel, v Evropi je malo rudnikov, ki delujejo in ki še imajo te kovine ali pa minerale, ki, ki jih rabimo, je pa kar nekaj rudniških odlagališč in v preteklosti so bili že narejeni neki poskusi, da se sistematsko analizira vsebino teh odlagališč in vidi, kateri so ostanki v teh odlagališčih, ne. Ker recimo, če se je, če si je, če je bil rudnik cinka, je samo cink ven pobiral, pol od drugih kovin je tam ostalo ali pa mikro elementov in bi bilo verjetno, ne vem a to je v teh, v tej uredbi o kritičnih surovinah upoštevano ali ne.

Toliko. Drugače pa me zelo veseli, da je, da je ministrstvo proaktivno, da ste imeli že sestanke s SBRA pa z Gospodarsko zbornico na tem. Mogoče bi bilo dobro, da tudi v parlamentu naredimo kakšno ozaveščanje tega. Predvsem me pa ta finančni del zanima in bi pričakoval vaš komentar na to. Hvala lepa.