Hvala lepa za besedo. Lep dober večer vsem skupaj.
Zdaj pred nami oziroma je že kar leto dni, odkar so bile državnozborske volitve in tudi od tega, ko smo poslušali velike obljube in napovedi te vladne koalicije. Zdaj kakšen je odnos te Vlade do tako pomembnih vprašanj kot je tudi premoženjsko stanje upokojencev v današnjem času draginje, navsezadnje kaže tudi odziv na to sejo, in sicer od vseh vabljenih, imamo ustanovljeni kar dve ministrstvi, je danes z nami zgolj sekretar, tako da resnično že tukaj je vidno kako Vlada odreagira in kaj sploh lahko državljani pričakujejo od nje, če se niti ne udeležuje sej v Državnem zboru, ki jo pač skličemo v opozicijski stranki.
Zdaj pa, da preidem na sámo vsebino. Torej, ob velikih napovedih in obljubah so seveda posledično tudi velika pričakovanja ljudi. Zdaj glede na visoko stopnjo inflacije in draginje bi seveda pričakovali, da bo, da boste v Vladi se v tem času osredotočili predvsem na tiste najranljivejše skupine, med katere zagotovo sodijo tudi upokojenci, ki se jim je v zadnjem letu njihov finančni in seveda s tem tudi posledično socialni položaj bistveno poslabšal. Vse skupaj pa je posledica dejstva, da koalicija svojih obljub in zavez, ki jih je dala, ni izpolnila. Zdaj, če se dotaknem statističnih podatkov, trenutno po uradnih podatkih v Sloveniji živi kar 12 % državljanov pod pragom tveganja revščine in v teh 12 % je kar 39 % upokojencev. V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke moram reči, da zelo zaskrbljeno spremljamo vladne ukrepe in načrte, saj ukrepi te koalicije ne sledijo potrebam ljudi.
Ob visoki stopnji inflacije, v vse višjih podražitvah hrane in energentov so bile spregledane prav tiste najranljivejše skupine in zagotovo tudi upokojenci. Zakaj? Naj malce bolj pojasnim trenutni njihov položaj torej po letu dni nastopa te Vlade. In sicer od skoraj že 633 tisoč upokojencev jih ima kar 46 % pokojnino nižjo od praga tveganja revščine, ki trenutno znaša 827 evrov. Povprečna pokojnina praviloma ne dosega tega praga revščine, pokojnina za polnih 40 let delovne dobe pa je kar za 140 evrov nižja od praga tveganja revščine. Zdaj, koalicijske stranke ste se v svojem programu za delo 2022-2026 zavezale, da boste zagotovili dostojne pokojnine in varno starost, da bo v letu 2023 zagotovljena pokojnina za polno delovno dobo znašala najmanj 700 evrov oziroma da boste ob javnofinančni vzdržnosti zagotovljene pokojnine dvignili za 10 % nad pragom revščine, kar pomeni torej, da bi moral upokojenec za 40 let delovne dobe trenutno prejemati pokojnino v znesku 910 evrov, a ta pokojnina znaša 687,75 evrov. Seveda nič od tega s strani vladne koalicije ni bilo realizirano.
V Poslanski skupini SDS smo na vse hujše stiske upokojencev opozarjali že avgusta lani, namreč takrat se je sprejemala draginjska zakonodaja in ste dodatek vezali na prejemnike socialnih transferjev in varstvenega dodatka, čeprav slednjega prejema zgolj 10 % upokojencev. Na drugi strani pa imamo že skoraj polovico upokojencev nižje pokojnine od praga tveganja revščine. Zdaj vsi naši amandmaji, ki so sledili temu, da bi se dodatek, vezan na vse upokojence, ki so se znašli v času draginje v stiski, ste kot koalicija zavrnili. Kasneje ste zavrnili naš zakonski predlog za dvig pokojnin, ki bi zmanjšal socialno ogroženost med upokojenci, čeprav pa je ta zakonski predlog vseboval vaše koalicijske zaveze. Kljub izpolnjevanju zakonskih pogojev in dvakratnemu pozivu sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje tako jeseni lani kot marca letos Vlada tudi ni izvedla izredne uskladitve oziroma je ni želela realizirati. Predsednik Vlade je celo konec lanskega leta javnost, predvsem pa upokojence, zavajal z nekakšno izredno uskladitvijo, ki je pa seveda ni bilo, kajti upokojenci so prejeli zgolj dvakratni draginjski dodatek. Pa če kar konkretno povem, takrat ste namenili približno 13 evrov za upokojence z najnižjimi pokojninami, zdaj ob 10 % stopnji inflacije, 19 % podražitvi hrane je sledila letos sicer redna zakonska uskladitev upokojencev, in sicer za 5,2 %, na drugi strani pa so se socialni transferji povišali, usklajeno s stopnjo inflacije, za 10 %. Ob takšni ignoranci vladne politike se lahko upokojenci upravičeno počutijo za nevredne in pozabljene, kajti očitno jih Vlada, pa tudi seveda poslanci koalicije ne slišite. Svoje pravice morajo iskati tudi na ulici, kjer zbirajo podpise za to, kar so si s svojim delom in z vplačili v pokojninsko blagajno praktično zaslužili.
Na tem mestu je treba tudi povedati, da pokojnine kot take niso socialni transfer, niti medgeneracijski dogovor, ampak so pravice iz minulega dela in vplačanih prispevkov in prav je, da se tem starostnikom s tem zagotovi tudi dostojna starost. V Slovenski demokratski stranki pa s tem sklicem seje in danimi priporočili upokojencem sporočamo, da jih sliši in razume vsaj opozicija.
V sklicu smo oblikovali sedem priporočil za izboljšanje njihovega finančnega stanja, in sicer: prvo, da koalicijske stranke pričnete uresničevati svoje zaveze do upokojencev iz programa za delo, ki ste ga podpisale, da se sledi pozivu po realizaciji sklepa Sveta Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za dvig pokojnin za 3,5 % in dodatno za 1 % tistim, ki so se upokojili pred letom 2011, namreč, s tem bi dvig pokojnin vsaj približno izenačili z dvigom socialnih transferov. Do 30. 6. naj se predstavijo izhodišča za pokojninsko reformo, kot se je tudi vaša Vlada zavezala in obljubila, v to reformo pa naj se vključi tudi pravica upokojencev do letnega dodatka in trinajste pokojnine. Želimo, da se do 1. 7. pripravi zakonski predlog za dvig vseh pokojnin, nižjih od tisoč 500 evrov, da se do 1. 7. pripravi tudi sprememba zakona v zvezi s pridobitvijo varstvenega dodatka, in sicer odprava pogojev po obvezni izjavi otroka za njegovo pridobitev, in da se do 1. 7. pripravijo tudi spremembe ureditve vdovske pokojnine, da se ta lahko izplača vsaj v znesku višine zagotovljene pokojnine; dejstvo namreč je, da je revščina najbolj pereča prav med samskimi upokojenkami in vdovami.
V Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke vladni koaliciji s temi priporočili ponujamo roko sodelovanja in upamo, da pri tako pomembnih odločitvah vendarle danes prevlada razum in ne politično preigravanje. V stiskah so ljudje, ki so z delom gradili našo Slovenijo, vzdrževali sistem in vplačevali v pokojninsko blagajno, danes pa živijo pod pragom revščine. Želimo si, da bi ta seja in predvsem seveda priporočila, ki so vam bila dana, tudi dosegla svoj namen, ker s potrditvijo teh priporočil bi vsaj nekatere vaše koalicijske obljube upokojencem bile vsaj kanček blizu tudi k njihovi izpolnitvi.
Hvala.