Govor

Najlepša hvala tudi vam. Naj samo opozorim, jaz sem pač kot predsednica Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti to komisijo sklicala v skladu s Poslovnikom in poslovniškimi določili. 17. maja je namreč Poslanska skupina Slovenske demokratske stranke name kot na predsednico te komisije vložila zahtevo za sklic nujne seje in seveda, jaz sem to tudi potem sklicala, kajti seja izpolnjuje vse poslovniške pogoje in je bila tudi sklicana v poslovniškem roku.

Sedaj pa naj povem, da prehajamo torej na obravnavo 1. TOČKE DNEVNEGA REDA, TO JE POBUDA ZA IZDAJO IZPISKOV IZ MATIČNEGA REGISTRA O SMRTI ZA ŽRTVE KOMUNISTIČNEGA NASILJA OB NARODNEM DNEVU SPOMINA, 17. MAJA 2023.

Naj povem, da sem na zahtevo Poslanske skupine SDS vabila naslednje razpravljavce, ministra za notranje zadeve, ministra za obrambo, ministrico za pravosodje, generalnega državnega tožilca, Varuha človekovih pravic, nečakinjo dveh umorjenih domobrancev, gospo Judito Traven, publicista Romana Leljaka, zgodovinarja in predsednika vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, dr. Jožeta Dežmana, ki ga lepo pozdravljam med nami, direktorja Študijskega centra za narodno spravo, dr. Tomaža Ivešiča, ga tudi lepo pozdravljam, zgodovinarja Študijskega centra za narodno spravo, dr. Damijana Hančiča tudi lepo pozdravljen. Vabili smo predsednika društva Nova slovenska zaveza, gospoda dr. Matijo Ogrina, lepo pozdravljeni, podpredsednico Nove slovenske zaveze, zgodovinarko, dr. Heleno Jaklitsch, zaenkrat je še ne vidim oziroma kot zdaj očitno se je opravičila. Profesorja dr. Janeza Juhanta, teologa, filozofa ter predsednika društva Združeni ob lipi sprave, lepo pozdravljeni. Dr. Ivana Štuheca, teologa in moralnega filozofa, dr. Jožeta Možino, zgodovinarja ter izrednega profesorja dr. Mitjo Ferenca, prav tako zgodovinarja.

Dodatno pa smo potem vabili še dr. Andreja Pančurja, direktorja Inštituta za novejšo zgodovino, ki ga tudi lepo pozdravljam.

Od vabljenih so se opravičili dr. Ivan Štuhec, Vrhovno državno tožilstvo Republike Slovenije, gospa Judita Treven, izr. prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar, Roman Leljak in gospod dr. Jože Dežman. S sklicem seje ste kot … Gospod Jože Možina, se opravičujem, ja, se opravičujem, gospod Jože Možina.

S sklicem seje ste kot gradivo prejeli, kot že rečeno, zahtevo Poslanske skupine Slovenske demokratske stranke za sklic nujne seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Zahtevo smo prejeli 17. maja in je objavljena na spletnih straneh Državnega zbora.

Preden pa dam besedo predlagatelju te točke dnevnega reda, mislim, da je danes to gospod Jože Tanko, pa da tudi pojasni razloge za vloženo zahtevo za sklic te seje, naj uvodoma samo, samo pojasnim, predvsem zaradi vabljenih na današnjo sejo, kako poteka postopek obravnave oziroma kako bo potekala procedura. Najprej bom torej dala besedo gospodu Jožetu Tanku kot predlagatelju točke dnevnega reda, potem pa bom dala besedo vsem vabljenim na današnjo sejo. Prosim vas, da svoje razprave, tako kot smo se že prej pogovarjali, omejite na 5 minut, potem pa bomo, bom odprla, ko boste končali s stališči vabljenih, bom odprla razpravo poslank in poslancev članic in članov te komisije. In naj pa še povem, da v kolikor seje ne bi zaključili do 18. ure, čeprav jaz jo bom skušala tako voditi, potem bo vodenje moral prevzeti eden od podpredsednikov te komisije. Ampak zdaj zaenkrat ga še, nikogar ne vidim od podpredsednikov, tako da sedaj pa dajem … Najprej naj še to povem, da razprava poslank in poslancev bo potem sledila. Med razpravo vabljeni ne morete dobiti besede, predlagatelj jo lahko dobi kadarkoli, medtem ko na koncu, v kolikor bi radi in želeli podati še kakšno dodatno pojasnilo, pa lahko na kratko dobite ob koncu razprave poslank in poslancev tudi besedo.

Sedaj pa dajem besedo najprej predlagatelju te točke dnevnega reda, gospodu Jožetu Tanku. Izvolite, beseda je vaša, da predstavite zahtevo za sklic.