Govor

Spoštovani kolegi, kolegice, spoštovana državna sekretarka!

V skladu z Zakonom o fiskalnem pravilu Državni zbor Republike Slovenije na predlog Vlade vsako leto v aprilu sprejme načrt javno finančne porabe. Načrt oziroma odlok se sprejme za obdobje 3 let, to je v tem primeru za leto 2024, za leto 2025 in leto 2026.V odloku se določa najvišji dopusten obseg izdatkov sektorja države in po denarnem toku tudi ciljni saldo ter najvišji obseg izdatkov za državni proračun in občinske proračune ter najvišji obseg izdatkov za pokojninsko blagajno in za zdravstveno blagajno.

Predlagani okvir je pripravljen na podlagi spomladne napovedi makroekonomskih gibanj, ki jo je Urad Republike Slovenije za makroekonomske analize objavil 2. marca 2023, ter ob upoštevanju podatkov Statističnega urada Republike Slovenije. Prav tako pa bo fiskalna politika v letu 2023 zaznamovana s prenehanjem izjemnih okoliščin oziroma uporabe splošne odstopne klavzule na ravni EU, na podlagi katerih je bil v obdobju 2020 do 2023 možen odstop od fiskalnih pravil.

Sestavni del gradiva, ki ga je Vlada posredovala Državnemu zboru je tudi osnutek programa stabilnosti 2023. V osnutku programa stabilnosti 2023 je Vlada opredelila nadaljnje ukrepe in spremembe ter strukturne spremembe oziroma reforme, ki naj bi jih izvedla v prihodnjih letih, vendar v Slovenski demokratski stranki glede na trenutne rezultate Vlade in neprestano prestavljanje časovnic dvomimo v njihovo realizacijo.

Kakor izpostavlja tudi Fiskalni svet, mora fiskalna politika v trenutnih razmerah tehtati med učinkovito podporo za omejevanje posledic blaginje ter omejevanjem inflacijskih pritiskov. Nujna je postopna preusmeritev iz ne ciljanih ukrepov z visokimi javnofinančnimi stroški v ciljane ukrepe. Fiskalni svet tudi poudarja, da že osnovni scenarij osnutka programa za stabilnost 2023, sploh pa z njim povezana tveganja, kaže na potrebe po izvedbi reform, ki zagotavlja dolgoročno vzdržnost javnih financ. Za te bi moral biti določen primeren in postopni vrstni red uveljavljanja, podprt z verodostojnimi ocenami njihovih javnofinančnih in makroekonomskih učinkov. Po oceni Fiskalnega sveta so nujne predvsem reforme sistemov socialnega varstva.

Vlada v odloku o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2024 do 2026 predvideva postopno znižanje primanjkljaja, vendar zelo skopo opredeljuje, kako bo le-to realizirala. Ob tem pa ne moremo mimo dejstva, da so ukrepi vlade prepočasni, ne sledijo potrebam ljudi, predlogi reform pa so nedorečeni oziroma jih sploh ni. Glede na navedeno v Poslanski skupini Slovenske demokratske stranke Odloka o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje 2024 do 2026 ne bomo podprli. Hvala lepa.