Hvala lepa za konkretna vprašanja. Vam bom poskušala odgovoriti na vsa. Začela bi kar pri financah.
Finančne posledice naj bi bile zelo minimalne, predvidevata se ena do dve novi zaposlitvi, tako da ostanemo znotraj teh stroškov, kot je povprečna plača pri eni do dveh zaposlitvi v javnem sektorju.
Kar se tiče samega organa, zagovornik načela enakosti je bil prepoznan kot najbolj primeren iz tega razloga, ker gre za zasebno sfero. Seveda varuh človekovih pravic ne more posegati v zasebno sfero, lahko v bistvu samo v postopke, ki imajo seveda javni interes, tako da v tem primeru smo se iz tega razloga odločili, da je zagovornik načela enakosti primernejši.
Kar se tiče same zakonodaje oziroma implementacije, omenili ste že obdobje, se pravi 18 mesecev. Mi predvidevamo oziroma smo prepričani, da bomo v tem obdobju lahko implementirali. Predvsem, ker gre za manjše spremembe, se pravi, določeni dokazi, določene tehnične spremembe, zaradi katerih ne pričakujemo, da bi bilo potrebno obsežnejše spreminjati zakonodajo. Spremeniti pa bo potrebno, kot me je sodelavka opozorila, Zakon o varstvu pred diskriminacijo na področju mediacije in pa Zakon o pravdnem postopku. Glede na to, da Zakon o pravdnem postopku spada v področje Ministrstva za pravosodje, pogovori z njimi že potekajo, tako da se tudi že dogovarjajo na kakšen način in tudi tukaj ne pričakujemo kakršnihkoli težav, tako da naj bi bilo v roku in tudi urejeno vse, kar je potrebno, da se implementira.
Hvala lepa.