Hvala, gospa predsednica.
Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci, lep pozdrav tudi ostalim prisotnim!
Dovolite, da na današnji dan, na dan žena, vsem prisotnim, da vam zaželim vse dobro, z upanjem, da je vsak dan dan žena v našem letu.
Pred vami je osnutek sta Predlog stališča Vlade Republike Slovenije do direktive, ki je v bistvu luč sveta zagledala nedavno nazaj, to je 7. decembra, pripravila ju je Evropska komisija. To je direktiva, ki mora biti sprejeta, torej tako na komisiji, na Svetu in v parlamentu.
Evropska komisija želi s to direktivo, o kateri se danes pogovarjamo, olajšati dostop do kapitala malim in srednjim zagonskim podjetjem. Njen predlog je naslednji, da v bistvu malim in srednjim zagonskim podjetjem dovoli posebno obliko delnic, ki so drugače prepovedane. Vi poznate slovenski pravni red, da vse delnice morajo imeti, razen prednostnih, kjer je posebno pravilo, mora imeti enake glasovalne pravice, omejitev tega ni dovoljena, za to direktivo, pa za zagonska podjetja, ki gredo po kapital na zagonski trg, za mala in srednja podjetja, je možno pridobiti delnice za različno glasovalno pravico. Kaj je v praksi ideja zamisli? Ta, da ustanovitelji podjetja lahko, čeprav imajo manj delnic, imajo večje število glasovalnih pravic.
Ta direktiva trenutno je napisana na način, da je potem omejitve, ki pa kljub vsemu ščitijo male delničarje, prenesla, če bo takšna, kot je sedaj sprejeta, na posamezne države članice, da po svojem pravnem redu naredijo varovanje manjšinskih delničarjev, tudi države članice, če bo v tej obliki direktiva sprejeta, bodo imele pravico, da določijo časovnico. Ampak v praksi, kako je zamišljeno, da podjetja, ki pridejo na zagonski trg, ki je v vseh državah, mimogrede, v Sloveniji ga nimamo, čeprav ga je možno ustvariti, mislim, da od leta 2017 naprej, ko pridejo na zagonski trg, na tem trgu je manj kapitala, je manj kapitaliziran kot ostali trgi, ne, v nekem trenutku pa kljub vsemu ugotovijo, ko želijo zrasti, da morajo iti na klasični trg, kjer delniške družbe pridobivajo kapital, v tistem trenutku seveda pravila za zagonska podjetja prenehajo veljati.
Do sedaj na strokovnem nivoju so bila v Bruslju tri pogajanja. Zadnje pogajanje na strokovne in v tej fazi pogajanj je prišlo do tega, da so se nekatera pravila, ki bi bila napisana v osnovni direktivi, prenesla nato na način, da morajo pravila samostojne države same določiti. Zadnje pogajanje na strokovni ravni na Evropski komisiji bo, mislim da, 20. marca tega leta. Slovenija je opravila posvetovanje z vsemi deležniki, ki sodelujejo na kapitalskem trgu, so naklonjeni tudi tej rešitvi, tako da pričakujem, da bo predlog direktive zelo hitro prišel tudi na Svet ministrov in verjetno bo sprejet splošni pristop, kar pomeni, da se je potem potrebno še uskladiti s parlamentom in potem, ko je direktiva usklajena, je končno glasovanje in tako kot sedaj hitro vse skupaj poteka, je to verjetno eden od inštrumentov, ki ima splošno podporo, ker nobenega razloga ni, da ne bi imel splošne podpore, da bo verjetno sprejet že v letošnjem letu in ko bo sprejet, potem je pač obdobje implementacije, ko bomo pač mi morali ustrezni zakon, med drugim tudi Zakon o gospodarskih družbah, odpreti in ponovno prenoviti.
Hvala.