Govor

Hvala lepa.

Morda samo kot razlaga, pravnomočnost v tej zadevi, tudi po obrazložitvi, ki jo je dala Zakonodajno-pravna služba, nastopi s sprejetjem odločitve sodišča, torej z dnem izdaje sodne odločbe, ker zoper to odločitev ni več možno pravno sredstvo, vsaj ne redno pravno sredstvo. In pravzaprav, kdaj bo pritožnik dvignil pošiljko in se potem seznanil z odločitvijo, v tej zadevi ni pomembno. Pravnomočnost nastopi torej z dnem izdaje odločitve, Državni zbor pa mora v osmih dneh po pravnomočnosti razglasiti rezultate referenduma. In če bi čakali na dvig sodne pošiljke s strani pritožnika, bi lahko bil tudi Državni zbor v kršitvi zakona.

Tako, gremo naprej.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA – SKLEP O RAZGLASITVI ODLOČITVE, KI JE BILA SPREJETA NA GLASOVANJU NA ZAKONODAJNEM REFERENDUMU O ZAKONU O SPREMEMBAH ZAKONA O VLADI REPUBLIKE SLOVENIJE, KI JE BIL 27. 11. 2022.

16. decembra 2022 je bilo v Uradnem listu Republike Slovenije številka 157/2022 objavljeno poročilo Državne volilne komisije o končnem izidu glasovanja na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije, ki je bil 27. novembra 2022. Iz dopisa Vrhovnega sodišča z dne 22. decembra 2022 izhaja, da je bila zoper poročilo Državne volilne komisije vložena ena pritožba, ki jo je Vrhovno sodišče 21. decembra 2022 s sklepom zavrglo. Glede na to, da mora Državni zbor v skladu s 53.b členom Zakona o referendumu in ljudski iniciativi v osmih dneh po pravnomočnosti poročila Državne volilne komisije razglasiti odločitev, ki je bila sprejeta na referendumu, ste 22. decembra 2022 prejeli sklep, s katerim bo zbor razglasil odločitev, ki je bila sprejeta na glasovanju na referendumu.

Na podlagi 53.b člena Zakona o referendumu in ljudski iniciativi in 112. člena Poslovnika Državnega zbora ugotavljam, da se je Državni zbor seznanil z naslednjim sklepom: »Državni zbor razglaša, da je bila na glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije, ki je bil 27. 11. 2022 izveden na podlagi Odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije z dne 18. 10. 2022 sprejeta odločitev volivk in volivcev, kot je ugotovljena v poročilu Državne volilne komisije o končnem izidu glasovanja na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije, ki je objavljeno v Uradnem listu Republike Slovenije številka 157/2022 z dne 16. 12. 2022, kar skladno s četrtim odstavkom 90. člena Ustave Republike Slovenije pomeni, da Zakon o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije, ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 22. 6. 2022, na referendumu ni bil zavrnjen. S tem je odločitev, ki je bila sprejeta na glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije, razglašena.«

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

Prehajamo na 2. TOČKO DNEVNEGA REDA – SKLEP O RAZGLASITVI ODLOČITVE, KI JE BILA SPREJETA NA GLASOVANJU NA ZAKONODAJNEM REFERENDUMU O ZAKONU O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH ZAKONA O RADIOTELEVIZIJI SLOVENIJA, KI JE BIL 27. 11. 2022. 16. decembra 2022 je bilo v Uradnem listu Republike Slovenije številka 157/2022 objavljeno poročilo Državne volilne komisije o končnem izidu glasovanja na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki je bil 27. novembra 2022. Iz dopisa Vrhovnega sodišča z dne 22. decembra 2022 izhaja, da je bila zoper poročilo Državne volilne komisije vložena ena pritožba, ki jo je Vrhovno sodišče 21. decembra 2022 sklepom zavrglo. Glede na to, da mora državni zbor v skladu s 53.b členom Zakona o referendumu in ljudski iniciativi v osmih dneh po pravnomočnosti poročila Državne volilne komisije razglasiti odločitev, ki je bila sprejeta na referendumu ste 22. decembra 2022 prejeli sklep, s katerim bo zbor razglasil odločitev, ki je bila sprejeta na glasovanju na referendumu.

Na podlagi 53.b člena Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi in 112. člena Poslovnika Državnega zbora ugotavljam, da se je Državni zbor seznanil z naslednjim sklepom: »Državni zbor razglaša, da je bila na glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki je bil 27. 11. 2022 izveden na podlagi Odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija z dne 18. 10. 2022 sprejeta odločitev volivk in volivcev, kot je ugotovljena v poročilu Državne volilne komisije o končnem izidu glasovanja na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki je objavljeno v Uradnem listu Republike Slovenije številka 157 z dne 16. 12. 2022, kar skladno s četrtim odstavkom 90. člena Ustave Republike Slovenije pomeni, da Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 21. 7. 2022 na referendumu ni bil zavrnjen. S tem je odločitev, ki je bila sprejeta na glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o Radioteleviziji Slovenija razglašena.«

S tem zaključujem to točko dnevnega reda.

In še eno, imamo še en referendum, torej, 3. TOČKA DNEVNEGA REDA - OBRAVNAVA SKLEPA O RAZGLASITVI ODLOČITVE, KI JE BILA SPREJETA NA GLASOVANJU NA ZAKONODAJNEM REFERENDUMU O ZAKONU O SPREMEMBAH ZAKONA O DOLGOTRAJNI OSKRBI, KI JE BIL 27. 11. 2022.

16. decembra 2022 je bilo v Uradnem listu Republike Slovenije številka 157/2022 objavljeno poročilo Državne volilne komisije o končnem izidu glasovanja na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je bil 27. novembra 2022. Iz dopisa Vrhovnega sodišča z dne 22. decembra 2022 izhaja, da je bila zoper poročilo Državne volilne komisije vložena ena pritožba, ki jo je Vrhovno sodišče 21. decembra 2022 sklepom zavrglo. Glede na to, da mora Državni zbor v skladu s 543.b členom zakona o referendumu in o ljudski iniciativi v osmih dneh po pravnomočnosti poročila Državne volilne komisije razglasiti odločitev, ki je bila sprejeta na referendumu ste 22. decembra 2022 prejeli sklep, s katerim bo zbor razglasil odločitev, ki je bila sprejeta na glasovanju na referendumu.

Na podlagi 53.b člena Zakona o referendumu in ljudski iniciativi in 112. člena Poslovnika Državnega zbora ugotavljam, da se je Državni zbor seznanil z naslednjim sklepom: »Državni zbor razglaša, da je bila na glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je bil 27. 11. 2022 izveden na podlagi Odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi z dne o18. 10. 2022 sprejeta odločitev volivk in volivcev kot je ugotovljena v poročilu Državne volilne komisije o končnem izidu glasovanja na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je objavljeno v Uradnem listu Republike Slovenije številka 157/2022 z dne 16. 12. 2022, kar skladno s četrtim odstavkom 90. člena Ustave Republike Slovenije pomeni, da Zakon o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 21. 7. 2022 na referendumu ni bil zavrnjen. S tem je odločitev, ki je bila sprejeta na glasovanju na zakonodajnem referendumu o Zakonu o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi razglašena.«

S tem zaključujem to točko dnevnega reda. Prehajamo na zadnjo, 4. TOČKO DNEVNEGA REDA - MANDATNO-VOLILNE ZADEVE.

Prehajamo na obravnavo ugotovitve prenehanja mandata poslanca, ki je nastopil funkcijo župana občine Lendava. Občinski svet občine Lendava je 16. decembra 2022 Državnemu zboru predložil Sklep o potrditvi mandata Janeza Magyara za župana občine Lendava. Sklep Občinskega sveta občine Lendava je obravnavala Mandatno-volilna komisija in v obravnavo zboru predložila predlog sklepa, ki je objavljen na e-klopi.

Bo predsednica komisije podala…? (Ne.) Ne bo podala dodatnega poročila. Želite morda besedo predstavniki poslanskih skupin? (Ne) Ne. Torej, nimamo predstavitev stališč poslanskih skupin. Morda želijo besedo poslanke in poslanci? (Ne.) Tudi ne.

Zaključujem razpravo in prehajamo na glasovanje. Mandatno-volilna komisija na podlagi tretje alineje 36. člena Poslovnika Državnega zbora predlaga Državnemu zboru, da na podlagi pete alineje prvega odstavka in drugega odstavka 9. člena Zakona o poslancih sprejme naslednji sklep: »Državni zbor na podlagi sklepa občinskega sveta občine Lendava z dne 15. 12. 2022 ugotavlja, da je poslanec Janez Magyar nastopil funkcijo župana, ki ni združljiva s funkcijo poslanca, zato mu preneha mandat poslanca s 23. 12. 2022.«

Glasujemo. Navzočih je 48 poslank in poslancev, vsi so glasovali za.

(Za je glasovalo 48.) (Proti nihče.)

Ugotavljam, da je sklep sprejet.

O navedenem sklepu bom takoj obvestila Državno volilno komisijo in jo zaprosila, da zboru sporoči, kateri kandidat oziroma kandidatka bo v skladu s 17. členom Zakona o volitvah v Državni zbor postal poslanec oziroma poslanka za preostanek mandatne dobe poslanca, ki mu je prenehal mandat. Na podlagi obvestila Državne volilne komisije bo Mandatno-volilna komisija Državnega zbora pripravila poročilo in zboru predlagala potrditev mandata novemu poslancu oziroma poslanki.

Državni zbor tudi ugotavlja, da poslancu Janezu Magyaru zaradi prenehanja mandata poslanca z današnjim dnem v skladu z 200., 201. in 112. členom Poslovnika Državnega zbora preneha funkcija podpredsednika Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti.

Bivšemu kolegu poslancu se zahvaljujem za opravljeno poslansko delo in mu želim veliko uspeha pri nadaljnjem delu.

S tem zaključujem to točko dnevnega reda in 29. izredno sejo zbora in vam želim lep dan.

Lepe praznike, vesel božič in seveda veliko zdravja, sreče, osebnega zadovoljstva v naslednjem letu in čim več prijetnih sej! Hvala lepa.