Najlepša hvala za besedo. spoštovane poslanke, poslanci, spoštovana gospa ministrica.
zdaj kadarkoli imamo točko dnevnega reda postavljanja poslanskih vprašanj vam kot ministrici za zunanje zadeve, seveda ne moremo mimo vojne v Ukrajini, tudi prva vprašanja so bila vezana nekatera na to temo. Nedvomno ima vojna v Ukrajini širše posledice tako za Evropo kot za cel svet, obenem pa kaže na to, da se prav v tej situaciji vsak lahko vpraša oziroma lahko začuti oziroma lahko vidi, kako krhka dobrina je varnost in kako krhka dobrina je mir in kako skrbno ju moramo čuvati in narediti vse, da do takšnih brutalnosti in grozodejstev, ki se odvijajo zdaj že leto dni v Ukrajini, pač ne pride in seveda moramo delati vse v tej smeri, da dejansko ne pride do teh grozodejstev še kje drugje, da tam tudi ne vzniknejo. Torej vsi se moramo ves čas zavzemati za mir, za to, da vzpostavimo takšno okolje, kjer bomo vsi dobro in kvalitetno živeli, torej to bi moral biti naš skupni cilj. V kolikor pa že pride do vojne, kot se je zgodilo torej v primeru Ukrajine, ko je Rusija brutalno napadla suvereno, demokratično, neodvisno državo, pa morajo države pomagati na način, da se torej čim prej vzpostavi mir in da se ljudje lahko povrnejo v kolikor toliko normalna življenja. Nikoli ni čisto zaceljeno vse. Vemo kaj se je dogajalo tudi v Bosni, pa vemo kakšne rane se še leta in leta se puščajo in zagotovo tukaj ne bo nič drugače.
Zdaj, Slovenija je z nujno humanitarno pomočjo že večkrat podprla Ukrajino, začelo se je najprej že pod vlado Janeza Janše, ker se je takrat v tistem času začela vojna, nadaljuje se pod to vlado. Od začetka ruske agresije smo prispevali, mislim, da že okoli 43 ali 44 milijonov evrov, milijon evrov tudi za humanitarno pobudo, za izvoz žita iz Ukrajine. Dosedanja pomoč Ukrajini bi lahko rekli, da predstavlja, mislim, da eno največjih humanitarnih pomoči Slovenije neki državi v zadnjih desetih letih. Mislim pa, da še skoraj 5, 5 milijonov evrov pa so prispevale tudi različne humanitarne organizacije.
Če pogledamo tudi malo, kaj se na tem področju dogaja v Sloveniji. Če se ne motim, me boste sicer popravili, približno 8 tisoč beguncev imamo trenutno iz Ukrajine v Sloveniji. Tukaj je tudi 20 ukrajinskih sirot iz luganske sirotišnice, ki imajo urejen status začasne zaščite.
In mene sedaj zanima, ali se načrtuje še kakšna dodatna, tako finančna kot kakšna druga pomoč v primeru Ukrajine.
In še eno vprašanje, mislim, da ga lahko zastavim kar v tem sklopu, ker je povezano med seboj. Zavezniki Ukrajine predlagajo ponovno resolucijo, ki vnovič poziva Rusijo k umiku iz sosednje države. O resoluciji bo glasovala generalna skupščina, kajti generalna skupščina je zdaj tista, ki sprejema resolucijo o Ukrajini, saj varnostni svet, kot veste, zaradi ruske in kitajske pravice do veta tega ne more storiti in lahko razpravlja le brez sklepov. Predlog resolucije podaja torej predloge za dosego miru, o čemer sem govorila v začetku, k temu je pozival tudi že Zelenski ves čas. Resolucija poziva k povečanju mednarodnih diplomatskih prizadevanj za mir, ki bodo spoštovala ustavno listino Združenih narodov. Predlog poudarja, da nobeno ozemlje, pridobljeno z grožnjo ali uporabo sile, ne bo veljalo za zakonito, zahteva pa tudi, da se z vsemi vojnimi ujetniki ravna v skladu z ženevsko konvencijo, poziva k izmenjavi vojnih ujetnikov in izpustitvi nezakonito pridržanih ljudi ter vrnitvi vseh prisilno priseljenih civilistov, vključno z otroki. Predlog ob tem obsoja tudi hude posledice agresije v Ukrajini, vključno z nenehnimi napadi na kritično infrastrukturo, za kar pa vemo, da ima res uničujoče posledice za celotno prebivalstvo pa tudi za državo kot tako. Seveda obenem poziva tudi k doslednemu spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava pri zaščiti civilistov in civilne infrastrukture. Zdaj, mene zanima, glede na to, da je bilo do sedaj sprejetih že več resolucij na različnih nivojih, tako Generalna skupščina kot Združeni narodi, kot oziroma kot Generalna skupščina Združenih narodov, kot Evropski parlament, tudi Slovenija je sodelovala pri nekaterih ratifikacijah. Zanima me, kako gledate na zadnjo resolucijo, ki je bila predlagana, mislim, da je zdaj že peta, če se ne motim, in ali podpirate omenjeno resolucijo.
Najlepša hvala, se vam zahvaljujem že vnaprej za odgovore na vprašanja.