Govor

Nikolina Prah

Hvala lepa za besedo.

Spoštovana predsednica, spoštovani člani in članice odbora!

Vlada je obravnavala predlog stališča Republike Slovenije do predloga uredbe Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi uredb številka 260/2012 in 2021/1230, glede takojšnjih kreditnih prenosov v evrih. Po obravnavi ga je posredoval še Državnemu zboru v odločanje, tako je tudi predmet današnje obravnave na Odboru za finance.

Glavni cilj predloga uredbe je omogočiti končnim uporabnikom, to so pravzaprav potrošniki in podjetja, plačevanje s takojšnjimi kreditnimi prenosi v evrih, pravzaprav to pomeni s takojšnjimi plačili v evrih. Gre za razmeroma novo kategorijo, ki se je na trgu pojavila v zadnjih letih. To je oblika kreditnega prenosa pri katerem sredstva preidejo s plačnikovega računa na račun prejemnika sredstev takoj, katerikoli dan v letu, ponoči ali podnevi, torej zgolj v nekaj sekundah. To je tudi osnovna razlika med takojšnjimi kreditnimi prenosi v evrih in med običajnimi kreditnimi prenosi, ki jih ponudniki plačilnih storitev obdelujejo samo med delovnim časom, pri čemer se ta sredstva knjižijo najkasneje do naslednjega delovnega dne v dobro prejemnika plačila. Predlog uredbe pa predvideva, da se pri takojšnjih plačilih v evrih takšno plačilo izvede zgolj v največ desetih sekundah.

Takojšnja plačila so pomembna tehnološka inovacija na področju plačil, predvsem omogočajo sprostitev sredstev, ki so sicer v finančnem sistemu blokirana, tako so pa omogočena v takojšnjo rabo tako končnem porabniku za bodisi porabo bodisi za nalaganje oziroma naložbe. V EU sistemi za takojšnja plačila že obstajajo, ampak uvajanje teh sistemov poteka zelo počasi, zato je tudi Evropska komisija ocenila, da je potrebno pripraviti tovrsten zakonodajni predlog, ki torej uvaja obveznost za ponudnike plačilnih storitev, da uporabnikom omogočajo tudi takšno obliko plačevanja. Pri tem predlog uredbe predvideva, da nadomestila, ki jih bodo plačevali uporabniki za uporabo te storitve, ne smejo presegati nadomestil, ki jih uporabniki sicer plačujejo za ostale kreditne prenose v evrih. Pomembno je seveda tudi zagotavljati zaupanje uporabnikov plačilnih storitev skozi torej varnost takojšnjih kreditnih prenosov, zato bodo po predlogu uredbe morali ponudniki plačilnih storitev ob vnosu naloga za takojšnje plačilo tudi preveriti morebitne neskladnosti. To pomeni, ko se vnese IBAN številka, torej ta enolična identifikacijska oznaka prejemnika plačila, da bo ta to IBAN moral takoj preveriti z imenom prejemnika plačila, če je to ustrezno oziroma če se ti dve, ta dva podatka ujemata. V nasprotnem primeru mora takoj sporočiti, da je neskladje in takšna transakcija torej ne bo sprovedena, dokler se takšno neskladje ne odpravi.

Ravno tako bodo morali ponudniki plačilnih storitev učinkovito izpolnjevati svoje obveznosti glede izpolnjevanja sankcij Evropske unije zoper posamezne osebe oziroma organe, druge subjekte za katere velja zamrznitev sredstev v skladu z omejevalnimi ukrepi in torej tudi tovrstna prejemljanja preverjanja vključiti v svoje procese, ko bodo omogočali takojšnja plačila. Tako da Vlada Republike Slovenije predlaga, da odbor potrdi predlagano stališče Republike Slovenije k predlogu uredbe v katerem torej pozdravlja predlog uredbe, saj ocenjuje, da predstavlja nadaljnji razvoj enotnega območja plačil v evrih.

Hvala.