Govor

Lep pozdrav, bomo kar začeli.

Pozdravljam vse članice in člane Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo.

Pozdravljam tudi predstavnike Ministrstva za javno upravo in Zakonodajno-pravne službe in vse ostale!

Obveščam vas, da so, pričenjam 11. nujno sejo odbora in vas obveščam, da je danes zadržana in se seje ne more udeležiti dr. Vida Čadonič Špelič iz Nove Slovenije, imamo pa nekaj nadomestnih članov, poslanec Andrej Hoivik nadomešča poslanko Anjo Bah Žibert in poslanec Dušan Stojanovič nadomešča poslanko Sandro Gazinkovski.

K dnevnemu redu seje ni bilo predlogov za razširitev oziroma za umik točke dnevnega reda, ki je do…, in je določen kot je bil opredeljen s sklicem.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - ZAHTEVA ZA RAZPIS ZAKONODAJNEGA REFERENDUMA O ZAKONU O SPREMEMBAH ZAKONA O VLADI REPUBLIKE SLOVENIJE, ki jo je dne 12. 10. vložilo več kot štirideset volivk in volivcev.

Kot gradivo imamo na voljo mnenje Zakonodajno-pravne službe iz dne 13. 10., delovno gradivo predloga odloka z dne 13. 10. in tik pred začetkom seje smo dobili še predloga za spremembo delovnega gradiva, k razdelku tri in štiri Poslanske skupine SDS.

K tej točki so bili vabljeni mag. Branko Grims, predstavnik predlagateljev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma, Ministrstvo za javno upravo, Zakonodajno-pravna služba in Državna volilna komisija. Državni zbor je na 6. izredni seji, 22. 6. 2022, sprejel Zakon o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije. Dne 12. 10. je več kot 40 tisoč volivk in volivcev na podlagi 90. člena Ustave Republike Slovenije, 12. člena v povezavi s prvim odstavkom dvanajst, 12.a člena Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi ter 185. člena Poslovnika Državnega zbora vložilo zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o navedenem zakonu.

Iz zahteve izhaja, da se predlagano referendumsko vprašanje glasi, »Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o spremembah Zakona o Vladi Republike Slovenije, ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 22. junija 2022?«. V skladu z Ustavo in Zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi mora Državni zbor v primeru vložene zahteve razpisati referendum v sedmih dneh od vložitve takšne zahteve.

V okviru obravnave navedene zahteve mora odbor upoštevajoč 169.a, 169.b in 171. člen Poslovnika Državnega zbora sprejeti Predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma o zakonu ter ga posredovati v sprejetje Državnemu zboru. Delovno besedilo predloga odloka ste sprejeli s sklicem. V njem je predlagano, da se, upoštevajoč zakon, za datum dneva razpisa referenduma določi 25. oktober 2022, medtem ko je datum glasovanja na referendumu predviden za 27. november 2022.

V skladu s 33. členom Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi od dneva razpisa do dneva glasovanja ne sme preteči manj kot trideset dni in ne več kot eno leto. Določitev dneva glasovanja, do katerega poteče več kot 45 dni od dneva razpisa referenduma, sprejme državni zbor z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Glede na navedeno mora v takem primeru tudi delovno telo datuma v tretjem in četrtem razdelku v primeru določitve dneva glasovanja, do katerega poteče več kot 45 dni od dneva razpisa referenduma, sprejeti z dvotretjinsko večino navzočih članov.

Zdaj pa pričenjamo z obravnavo zahteve za razpis zakonodajnega referenduma in besedo dajem vabljenim, najprej gospodu Branku Grimsu kot predlagatelju oziroma predstavniku vlagateljev zahteve.

Izvolite, gospod mag. Grims.