Govor

Sanja Ajanović Hovnik

Hvala, predsednica.

Lepo pozdravljeni tudi v mojem imenu in imenu kolega, ki prihajava iz Ministrstva za javno upravo!

Torej, Zakon o sistemu plač v javnem sektorju je zakon, ki ureja plače vseh javnih uslužbencev, torej funkcionarjev in ostalih javnih uslužbencev in danes imate pred seboj rezultat večmesečnega dogovarjanja med sindikati javnega sektorja in Vlado in sicer, kot veste, so ta pogajanja bila pričeta zaradi draginje in inflacije, kjer smo s sindikati javnega sektorja iskali, kako javnim uslužbencem zagotoviti ustrezno valorizacijo njihovih plač in kako v bistvu, kako nasloviti negotove razmere, ki so pogojeni tako z inflacijo kot z draginjo, povezano z inflacijo.

Kot veste, so se ta pogajanja potem razširila nekoliko širše. Predvsem smo ugotavljali, da v javnem sektorju obstaja veliko nezadovoljstva zaradi nastalih nesorazmerij in hkrati tudi zaradi v preteklosti podpisanih dogovorov z različnimi predstavniki zaposlenih v javnem sektorju, ki jih potem vlade v nadaljevanju nikoli niso realizirale. Pričujoči dogovor, katerega posledica je zdaj sprememba Zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Tako predvideva s 1. oktobrom uskladitev celotne plačne lestvice v višini 4 in pol odstotkov. Torej plačna lestvica se bo uskladila od 1. do 65. plačnega razreda za 4 in pol odstotke in to je v bistvu tudi priloga ena, ki je sedaj sestavni del tega zakona.

Hkrati smo se pa nas na centralnih pogajanjih dogovorili, da bodo vsi zaposleni v javnem sektorju prejeli višje nadomestilo za malico, ki bo od 1. septembra znašalo 6,15 evra. Tu bi posebej poudarila, da to, ta dogovor velja tudi za funkcionarje. Namreč ugotovili smo, v preteklosti, da so tovrstna nadomestila iz dela, torej prevoz, malica in vse, vseh ostalih nadomestil, nimamo urejenih celovito in enovito in dejansko prihaja zdaj do velikih razlik med javnimi uslužbenci in funkcionarji in zato smo se tudi s sindikati dogovorili, da to zadevo v tem zakonu, čeprav se zavedamo, da nesistemsko urejamo in uskladili, pač kot rečeno, sindikati so se strinjali, da je to edino pravilno in pošteno, no, da se za vse enako uredi.

Dogovor vključuje tudi prvi korak v odpravi nesorazmerij. Veste, da je novembra 2021 prišlo do dogovora s sindikati zdravstva in socialnega varstva, kjer so enemu delu zaposlenih dvignili plače tudi za več kot 20 odstotkov, en del zaposlenih pa še vedno čaka na to realizacijo. Zgodilo se je, da do te realizacije nikoli potem ni prišlo, hkrati so se pa zaradi tega parcialnega dviga ustvarila velika nesorazmerja, tako v samem zdravstvu in socialnem varstvu, kot seveda tudi v celotnem javnem sektorju, kar je povzročilo veliko nezadovoljstva in v bistvu zahtev, tudi stavkovnih, če želite, da se to začne odpravljati in glede na to, da vseeno pogajanja niso bila namenjena prav temu, torej odpravi nesorazmerij ali pa kakršnimkoli sistemskim spremembam, smo se dogovorili, da s 1. aprilom vsem tistim, ki dogovora, ki novembrskega dviga plač niso bili deležni, dvignemo plače za en plačni razred in to je tudi stvar tega zakona.

Hkrati smo se s sindikati dogovorili in zavezali, da bo ta Vlada, ker bo branik pravne države, realizirala v preteklosti podpisane dogovore, torej se ne do njih vsebinsko opredeljevala, temveč jih realizirala, ker, kot podpisani dogovori pač predstavljajo neko pričakovanje, ki ga je potrebno izpolniti, ne glede na to, katera Vlada je, katera Vlada vlada, zato je sam dogovor vključeval naštevanje osmih v preteklosti nerealiziranih dogovorov, katerih prvi našteti predstavlja 1. člen tega zakona, torej, odpravo plačnega stropa, ki je opredeljen v 7. členu Zakona o sistemu plač javnega sektorja in ta drugi odstavek 7. člena sicer govori o temu, da se strop postavi na 57. plačni razred in da zaposleni v plačnih skupinah od C do J preko 57. plačnega razreda ne morejo napredovati.

Še en zakon je, ki se sicer ne bo obravnaval na tem odboru - obravnaval se bo na Odboru za izobraževanje - je del tega dogovora, torej Zakon o organiziranju in financiranju vzgoje in izobraževanja, torej dogovor, mislim, da je iz leta 2018, kjer je vzgoja in izobraževanje takrat izpogajala četrti naziv v šolstvu, ki nikoli, potem ni bil realiziran skozi zakon, ampak kot del dogovora s sindikati javnega sektorja, je del tega paketa, ki pač bo obravnavan tudi na tej redni seji, ki se prične v ponedeljek.

Torej pred vami je zakon, ki predstavlja realizacijo, operacionalizacijo, če želite, dogovora s sindikati javnega sektorja. Če povzamem glavne rešitve tega zakona. Torej, odpravlja plačni strop, uvršča tako javne uslužbence kot funkcionarje v skladu z dogovorom od 1. aprila naprej. S sindikati smo se tudi dogovorili glede manjših sprememb 19. in 20. člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Pomeni, ko nek javni uslužbenec, ki je dlje časa zaposlen v javnem sektorju, zapusti svoje delovno mesto in se po določenem času vrne. Kako se ga uvršča? Tu probamo biti malo bolj konkurenčni do zasebnega sektorja in hkrati pa želimo omogočiti ljudem, da se dejansko tudi kdaj nazaj vrnejo, če za to obstaja interes na obeh straneh. Ta zakon tudi govori o nadomestilih za iz delovnega razmerja, torej nadomestilo za prehrano in potem so posebej našteti še funkcionarji, kjer smo se skupaj s sindikati dogovorili, da tudi ostala nadomestila iz dela uredimo na enak način kot to velja za javne uslužbence.

Ta zakon tudi določa novo plačno lestvico, vrednost plačne lestvice, ki se bo uporabljala od 1. oktobra naprej. Torej plačna lestvica, ki je povišana, kjer so plače pač zvišane za 4,5 odstotka.

Hvala lepa.