Hvala za besedo.
Predlog zakona o spremembah Družinskega zakonika odpravlja neustavnost ugotovljeno z odločbami Ustavnega sodišča z dne 16. 6. 2022 in sprejetje tega zakonika bi zagotovilo odpravo neustavne in diskriminatorne obravnave istospolnih partnerskih razmerij. Ustavno sodišče je ugotovilo neustavnost obstoječe ureditve v prvem odstavku 3. člena Družinskega zakonika in 16. členu prej veljavnega Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki sta zakonsko zvezo opredeljevala le kot življenjsko skupnost moža in žene ter določala, da je za njeno sklenitev potrebno, da sta osebi različnega spola. Veljavna zakonska ureditev, ki istospolnim partnerjem ne omogoča sklenitve zakonske zveze, je bila spoznana kot diskriminatorna. Pogoj za obstoj zakonske zveze iz prve alineje 22. člena zakonika je sodišče z odločitvijo tako razveljavilo. Poleg tega je ustavno sodišče ugotovilo neustavnost ureditve v 135. in 138. členu nekdanjega Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ter v Zakonu o partnerski zvezi, ki v prvem stavku tretjega odstavka 2. člena določa, da partnerja v partnerski zvezi ne moreta skupaj posvojiti otroka. Posledično je sodišče odločilo, da sta prvi odstavek 213. člena in 223. člena Družinskega zakonika, ki urejata posvojitve, neskladna z ustavo. Ustavno sodišče je Državnemu zboru naložilo, da mora ugotovljena neskladja odpraviti v roku šestih mesecev po objavi odločbe v Uradnem listu Republike Slovenije. In v luči tega je tudi Vlada pristopila k pripravi novele Družinskega zakonika, ta je bil na Vladi sprejet in v Državni zbor posredovan 15. 7., dva dni po objavi odločb Ustavnega sodišča v Uradnem listu. S spremenjeno definicijo zakonske zveze in zunajzakonske skupnosti se izenačuje položaj razno in istospolnih partnerstev v teh zvezah in vseh pravnih posledicah, vključno s posvojitvijo. Ker se s predlogom zakona na enak način definirata obe obliki življenjske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje, posebna ureditev obeh oblik življenjske skupnosti samo za istospolne partnerje v Zakonu o partnerski zvezi ni več potrebna.
Predlagana novela Družinskega zakonika tako predstavlja spremembe zakonodaje z namenom realizacije obeh že navedenih sodb Ustavnega sodišča. Prejeli smo tudi mnenje Zakonodajno-pravne službe in sporočamo, da smo mnenju sledili.
Za konec pa še to. Sprejetje Družinskega zakonika bi pomenilo, da smo danes bolj enakopravni in da je naša družba bolj vključujoča za vse, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, invalidnost, spolno usmerjenost ali katerokoli drugo osebno okoliščino, kot to določa 14. člen naše ustave. To ne pomeni, da se v Sloveniji ne soočamo več z diskriminacijo, sprejetje Družinskega zakonika je le jasen signal vsem, ki trpijo diskriminacijo, da je treba vztrajati in da imajo vse populistične politike, ki gradijo svojo politično všečnost na izključevanju manjšin, svoj konec.
Hvala.