Hvala lepa.
Spoštovani državni sekretar, predsednik našega odbora in kolegice in kolegi!
Dejstvo je, da bi morali vsi stremeti k temu, da dejansko ločimo to, kar ves čas v Novi Sloveniji poudarjamo, družinsko politiko in pa socialno politiko. Mislim, da je bilo delo, ki ga je zastavil bivši minister, Janez Cigler Kralj, slonelo na tem, da vendarle prepoznamo tisto, kar pomeni pomoč družinam, pomoč otrokom in to so tudi sredstva namenjena izključno otrokom. Otroški dodatek zagotovo je del družinske politike in prav bi bilo, da se tega mogoče tudi pri ukrepih se tega zave.
No, pa če grem malo pokomentirati. Draginjski dodatek se bo po uradni dolžnosti določeval, to kot ste že povedali, torej brez vlaganja vlog. Izplačila bodo v novembru, decembru 2022 ter januarju 2023. Se pravi, da bodo družine nekako prejele trikrat ta draginjski dodatek oziroma bodo upravičene seveda tiste družine, katerih mesečni dohodek ne presega tisoč 144,33 evrov, to je osmi dohodninski razred na osebo, ja, na osebo seveda.
V osnovi, lahko rečem, pozdravljam ta napovedan ukrep, da družinam, ki prejemajo otroške dodatke, se nameni ta draginjski dodatek.
Kar pa me mogoče je pri celotni zgodbi, ki jo ima ta koalicija ali pa Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zapeljane, moram reči, da se mi zdi, da bodo nekatere družine prejele dvojno, izdatno podporo, medtem ko bodo nekatere izpadle iz ukrepov, zlasti družine srednjega sloja, kjer sta oba starša zaposlena, lahko tudi za minimalno plačo.
Bom argumentirala. Že sprejeti energetski dodatek bo namreč prejeli prejemniki denarne socialne pomoči in invalidi v višini 200 evrov za samske osebe, 200 evrov za družine z enim staršem povečan za 118 evrov za vsakega otroka, 314 evrov za dvostarševske družine povečan za 118 evrov za vsakega otroka in 314 evrov za pare brez otrok. To bo to, to je bilo že sprejeto. Sedaj pa to uvajamo. No, in na primeru štiričlanske družine. Štiričlanska družina z 2 otrokoma, kjer starši niso zaposleni in prejemajo denarno socialno pomoč z mesečnimi prihodki od 421,89 evrov na osebo, bo prejela energetski dodatek 550 evrov in draginjski dodatek med 378 in 732 evrov glede na dohodkovni razred. Skupaj torej med 928 in tisoč 282 evri. Štiričlanska družina zaposlenima staršema, kjer prihodek na osebo med 468 evrov in tisoč 104 evri, bo prejela draginjski dodatek med 128 in 310 evri. Razlika med delom in nedelom bo s tem še manjša, stroški hrane in ogrevanje pa so višji za vse. To sem želela prikazati, da dejansko tisti srednji sloj, ki dejansko, ki je delovno aktiven, kar je k sreči delovno aktiven, še vedno, se mi zdi, da je nekako mogoče najbolj prikrajšan pri vseh teh draginjskih dodatkih.
Ob sprejemanju energetskega dodatka smo v Novi Sloveniji že opozarjali tudi na to, da lahko prejemniki denarne socialne pomoči že tako ali tako petkrat na leto zaprosijo za izredno denarno socialno pomoč v skupni višini petkratnika cenzusa oziroma 2 tisoč 109,45 evra, če sem natančna. Za samsko delovno neaktivno osebo ali največ 5 tisoč 801,05 evra za štiričlansko družino z 2 šoloobveznima otrokoma in brez zaposlitve. Od tega se lahko trikratnik cenzusa, se pravi 3 krat 421,89 evra dodeli za namen potresa, poplave, ujme, drugih naravnih nesreč in višje sile, dvakratnik pa na primer za poračun elektrike, nakupa pralnega stroja, štedilnika, drv za ogrevanje in podobno. Se pravi, da dejansko, še enkrat poudarjam, navedla sem res izračune, ki kažejo na to, da se spregleda delovni sloj, revne zaposlene. Te dejansko s to politiko pomoči v tem draginjskem obdobju se najbolj udari ravno tiste, ki so zaposleni in se jih spodbuja, da res razmišljajo, ali bodo delali za minimalce, bi rekel naš predsednik Odbora, ali pa bodo se zaposlili in poskušali sami preživljati svoje družine.
Mislim, da je potrebno do družin imeti pozitivno naravnanost, da jih je potrebno razumeti, da vendarle so tiste, ki dajejo neko oporo tudi otrokom in socialno seveda tudi so najbolj stabilne z vidika varnosti in preživetja. Se mi zdi, da je potrebno razumeti, da kdor se o odloči seveda za družino, prevzame nase tudi vse, vso odgovornost na svoja pleča. Je pa prav, da država to prepozna in seveda tudi z ukrepi, ki jih bo še verjetno v prihodnje naslavljala, to tudi prepozna.
Ne morem se strinjati s tem, kar ste mogoče v prejšnjem mandatu govorili, da je nezaslišano, da nekdo dobi neko pomoč, če ima več otrok. Se mi zdi, da je tukaj s tega vidika diskriminacija celotne večjih družin, pa ni ni važno čigave so te družine. Mogoče kdo to lahko reče, zato ker sam ne ve kako poteka življenje v taki družini, pa vendarle mislim, da so otroci ta naša prihodnost na kateri Slovenija in svet sloni in zagotovo tudi naša demografija. Pozdravljam to odločitev, da ste vezali draginjske dodatke na otroške dodatke. Zato upam, da se boste to odločili v nadaljnjih mesecih tudi mogoče za velike družine.
Hvala.