Govor

Najlepša hvala za besedo, predsedujoča. Lep pozdrav vsem skupaj.

No, saj to, kar je bilo nazadnje rečeno, če začnem kar s prvo točko, pa se bom potem najprej še osredotočila še na razne vzroke, ki so botrovali k tej krizi, ta formula. Kaj je to? To je popolnoma nekaj nedorečenega in težko se je takole pogovarjati, ampak gremo k vzrokom. Zdaj, predlagatelji v svojih priporočilih sicer popolnoma pravilno ugotavljajo, da je inflacija zelo visoka, da je huda, da prizadeva številne ljudi, mislim, vse več ljudi. To je inflacija, kot je nismo videli že tri desetletja in posledično je seveda tukaj draginja, posledično je torej, ki pač pritiska na, še posebej na ranljive sloje prebivalstva. Ampak, trenutna kriza ni, torej trenutna krizna situacija se poskuša predstavljati, kot da se je nekako razvila sama od sebe v nekem vakuumu in ima neke svoje zakonitosti, ki so pač neznane in se za to niti o njih ne govori oziroma ves čas se nekako razume, kot da je za to kriva izključno vojna v Ukrajini, ampak seveda stvari niso tako preproste. Trenutna kriza je povezana zlasti s krizo preskrbe z energenti, ki seveda ni nastala sama od sebe, ampak je posledica več desetletij trajajočih neoliberalnih politik, katerih cilj je bil čim bolj zmanjšati vlogo držav pri proizvodnji in distribuciji energentov oziroma energije, preskrbo z energijo pa podrediti logiki prostega trga, na katerem se blago menjuje glede na sposobnost plačila. In kjer so socialno šibki vedno izpostavljeni najhujšim tveganjem in seveda se je prizadevala ves ta čas državo iz tega trga čim bolj umakniti. Gre torej za klasično zgodbo privatizacije, liberalizacije in deregulacije na nekih ideoloških temeljih. In ravno zadnjo epizodo tega, smo lahko opazovali prav pod Vlado, ki so jo vodili ti, ki danes predlagajo priporočila za blažitev posledic draginje, ko je njihova Vlada dokončno deregulirala cene naftnih derivatov. Koristi od tega so imeli seveda distributerji oziroma dva distributerja, ki imata v Sloveniji oligopol. In takoj, ko so se energenti začeli dražiti, kar je bilo pričakovano, smo morali nazaj uvesti regulacijo cen naftnih derivatov, poleg tega še električne energije, zemeljskega plina in sedaj bomo morali regulirati tudi cene drugih energentov.

Predlagatelji so sami takšne politike izvajali, ko so bili na Vladi. Ko so bili v opoziciji, pa bi zdaj pritiskali na Vlado, da takšne politike, ki so jih te vlade same izvajale, še bolj intenzivirajo, kar bo seveda imelo za posledico še večje socialno opustošenje države, kot smo mu že tako priča tekom tranzicije in še večje bogatenje peščice privilegirancev, ki so s to tranzicijo na žalost najbolj obogateli. To so pač stvari, o katerih se seveda zdaj gladko molči.

Inflacija in draginja torej, pa tudi ni seveda samo posledica notranjih politik Slovenije in drugih držav Evropske unije, je tudi posledica raznih imperialističnih zunanjih politik in se ne bom spuščala tako daleč, kaj vse pripelje do neke vojne, ki ima danes tako drastične, drastičen vpliv na celotno Evropo oziroma globalni vpliv, tudi če širše pogledamo preskrbo s hrano, ne samo z energenti. Mislim, seveda, situacija je danes katastrofalna, ampak če se politika misli resno lotevati stvari, je pa treba nasloviti v globino prave razloge za to in začeti spreminjati vzroke za to, da ne bomo ob vsaki taki krizi trpeli tovrstnih posledic, kot jih zdaj gledamo in še hujše bodo, če ne bomo reagirali. Skratka, kot seveda ne čudi, da predlagatelji nočejo govoriti o teh temeljnih vzrokih blaginje in krize, ker veselo prispevajo k tovrstnim politikam od kar obstajajo, se pravi že več kot 30 let. Tako tudi ni nič čudnega, da so njihovi predlogi za soočenje s krizo v bistvu samo nadaljevanje njihovih starih politik iz časa epidemije, s katerimi bi se metalo helikopterski denar vse povprek, ne glede na to, kdo ga v resnici potrebuje in kdo ne, seveda vse na račun siromašenja javne blagajne. Kaj se dogaja z javno blagajno, jih ne zanima. Kaj pomeni siromašenje javne blagajne za reveže, za vse več revnih v tej državi jih seveda očitno tudi ne zanima, čeprav se pretvarjajo populistično, da jih še kako skrbi ravno za najrevnejše. Pa gremo lepo po vrsti.

Prvi predlog priporočila je, da naj Vlada kot polnopravna članica zastopa interese Slovenije in spodbudi Evropsko komisijo, da se na evropskem trgu spremeni formula izračuna cen električne energije / nerazumljivo/ kakšna formula, spoštovani, na kak način. To je navadno frazarjenje, ki pa ne pomeni nič razen nekega populističnega besedičenja. Tule pa za nameček ravno ta Vlada je v Bruslju ravno pred nekaj dnevi - to lahko tudi državna sekretarka morda podrobneje razloži, sem se seznanila s tem - uspela prodreti z našim predlogom, z našo iniciativo posledica katere je, da je predsednica Evropske komisije napovedala evropske politike na tem področju na iniciativo Republike Slovenije in te Vlade, spoštovani predlagatelji.

Skratka, če gremo naprej. Drugi predlog priporočila je, da naj se energetski dodatek nameni vsem. Najprej je treba povedati, da smo bili ob sprejemanju Zakona o začasnih ukrepih za odpravo posledic draginje za najbolj ranljive skupine prebivalstva v Levici zelo kritični celo do lastne koalicije. Kot veste smo predlagali ta zakon popraviti, poskušali popraviti z amandmajem, ki pa ni bil sprejet. Torej ne govoriti, da smo v koaliciji kar nekritični in da kar nekaj počnemo. Zelo smo bili kritični in tukaj pač naj povemo, da naše ministrstvo že pripravlja zakon oziroma je pripravilo zakon - to smo včeraj slišali -, po katerem bodo draginjski dodatek prejeli vsi prejemniki otroškega dodatka, in tako naprej. Ampak tudi to še ni vse, skratka, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve zelo resno proučuje in razvija nadaljnje ukrepe in tako kot vsa Vlada trenutna dela na tem. Ampak seveda državne finance niso neskončne. Zakaj niso neskončne? Nič nam niste zapustili velike, močne, polne blagajne, kot ste se pohvalili, ampak ste jo krepko opustošili z raznimi nepremišljenimi ukrepi, ki so bili naravnani kot promocija pred volitvami. Spomnimo se samo kdaj ste pomagali ljudem s tistim dodatkom, ko je bila prva kriza, na katero smo opozarjali tik pred volitvami namesto takrat, ko je bila kurilna sezona. Pa smo takrat ne vem kaj vse počeli, da bi vas prepričali, da je ljudem treba dati ta dodatek, ta vaš helikopterski denar ali pa te vaše bombončke pravi čas, ne pa takrat, ko so reveži nekateri zmrzovali pozimi, potem so pa to dobili en teden pred volitvami kot lepo zapakirano bombonjero.

Drugi predlog priporočil torej, s katerim se predlaga energetski dodatek kar za vse je nesprejemljiv. Namreč, v tej krizi niso vsi enako ogroženi kot v nobeni ne. Nekateri recimo sploh niso ogroženi. Tisti, ki imajo dovolj denarja, sploh ne opazijo še te krize zares. Nekateri v tej krizi celo bogatijo, ne boste verjeli, ampak tako pač je. Zato se ne more deliti denar kar vse povprek kot se je delil pod Janševo vlado, ko so recimo ministri, ki imajo dovolj otrok, dobili dodatek. Mislim pri svojih plačah to je res posmeh tistim, ki nimajo niti za kruh niti za mleko in niti za osnovne stroške. Zato pač tega priporočila v Levici nikakor ne bomo podprli kot tudi ne prvega. Upam, da se je to razumelo iz moje razprave.

Tretji predlog. Priporočila priporoča znižanje ddv, ddv za vse energente na najnižjo možno dajatev. Tu se spet predlagatelji lahkotno spravljajo na največji posamični vir državnega proračuna, iz katerega se plačuje seveda socialne transfere, šolstvo in nenazadnje tudi oklepnike, ki so bili včeraj na srečo odpoklicani ali pa odpovedani ali kako naj temu rečem. To se pač iz tega, spoštovani, plačuje teh 400, 500 milijončkov gor pa dol, ki so mala malenkost v tem primeru bili. V Levici sicer ne nasprotujemo v načelu znižanju ddv, ker gre vendarle za regresivni davek, ki seveda v bistvu že ni pravičen, ker vedno najbolj udari revne, ker je enak za vse in seveda: bogati ga spet ne bodo občutili, revni ga pa še kako zelo občutijo. Ampak, če ti znižuješ DDV, je pa treba poiskati način, nekaj progresivno obdavčitev nekje drugje, da boš ti ta denar povrnil v državno blagajno, v javno blagajno, zato da boš lahko plačeval socialne transfere, šolstvo, zdravstvo in tudi orožje, spoštovani, kadar se ga kupuje. Tako da, kako bomo pa za to poskrbeli, se seveda vi niste ukvarjali. Pa še na neki točki bi jaz opozorila, da je ta predlog sporen. Predlaga se, da se zniža DDV za vse energente skupaj. No, jaz ne vidim kako bi bil recimo sto oktanski bencin, letalski bencin, gorivo za reakcijske motorje in tako naprej, kako bi znižanje DDV pri teh omililo vpliv na inflacijo in draginjo za tiste, ki so s to draginjo najbolj prizadeti. Poglejte, sto oktanskega bencina verjetno večina ljudi ne uporablja in tu nam ne bo prav nič koristilo. Vemo kdo si toči sto oktanski bencin, tako da že samo ta nedoslednost je sama po sebi sporna in tukaj bi bilo treba natančen spisek pripraviti, kateri so to energenti in tako naprej.

Četrti predlog priporočila, da se zviša znesek pomoči, ki je namenjen gospodarstvu in kmetijstvu ter v pomoč vključi vse energente, ki se uporabljajo v Sloveniji za opravljanje kmetijske in gospodarske dejavnosti, se nam v Levici bere še kot najbolj sprejemljiv, ampak je tudi ta po nekem tehtnem premisleku sporen, in sicer zato, ker celotno gospodarstvo in kmetijstvo ponovno poenostavljeno meče v isti koš. Še enkrat, niso pomoči potrebni vsi. Zato je treba predlog oblikovati tako, da se pomaga, zares pomagati tistim, ki to pomoč ta trenutek res potrebujejo. Enostavno, ne moremo si privoščiti kar povprek razmetavanja, sploh ne glede na to, da nismo dobili financ v zavidljivem stanju, in da se na ministrstvih opažajo veliki primanjkljaji, o čemer seveda vi ne boste govorili, ki ves čas promovirate kako ste to vse super razrešili in ne vem kaj vse, in tako naprej. Tudi, ko ste govorili o inflaciji na začetku, poglejte, julija je bila res najvišja inflacija, ampak ta Vlada… Kdaj je nastopila svoj mandat? A mislite, da je ta Vlada povzročila to inflacijo? Ne se hecati. Povzročili so jo ukrepi od prej in povzročila jo je globalna kriza in tisto, kar sem prej uvodoma povedala, tri desetletja napačnih politik, ki razgrajujejo družbene sisteme na način, da so posledice potem takšne, kot jih vidimo.

Peti predlog priporočil, s katerim se priporoča ohranitev splošne dohodninske olajšave, ki jo je tik pred koncem Vlade kot darilo najbogatejšim, seveda, sprejela SDS, pa je itak za Levico popolnoma nesprejemljiv. Gre za ukrep s katerim bodo na boljšem, bi bili na boljšem predvsem bogati, revni od tega ne bi imeli praktično nič, razen prazno javno blagajno, ponovno tisto, kar je edino, kar jim še lahko pomaga, da držijo glavo nad gladino, ko se potapljajo v revščino, in ki je seveda ključna za financiranje nekaterih storitev, od katerih imajo torej korist najbolj ranljivi, revni in teh je vse več v Sloveniji, spoštovani kolega predlagatelj. In to je vidno že iz tabele, ki je vključena v predlog priporočil, s spremembami, ki jih predlaga Vlada, bodo tisti na minimalki še vedno na boljšem kot lansko leto, ker bo splošna dohodninska olajšava še vedno višja, kot je bila lani. Bodo pa 98 evrov na slabšem, kot če ostane v veljavi trenutna splošna dohodninska olajšava, ki jo je uzakonila SDS. 98 evrov, spoštovani. No, če se ohrani trenutna ureditev, bodo tisti šestkratnikom povprečne plače na leto prihranili skoraj 3 tisoč evrov. Smo si zapomnili številko, 3 tisoč evrov. In to je ta razlika. 98 evrov za ljudi na minimalni plači, na letni, ne na mesečni ravni govorim, in 3 tisoč evrov za tiste šestkratnikom povprečne plače. To je vaša dohodninska reforma, spoštovani. To so številke, ki smo jih dobili v gradivu, ki ste ga posredovali predlagatelji in seveda je ta zadnji predlog priporočil treba absolutno zavrniti.

Pod črto naj še povem za zaključek, gre za populističen predlog vsesplošnega rezanja davkov in siromašenja javne blagajne, od katerega ima kdo na dolgi rok koristi, seveda kdo drug kot najbogatejši. Najrevnejši pa miloščino za danes, bedo za jutri in še večjo bedo za pojutrišnjem. V Levici bomo absolutno glasovali proti vsem petim predlogom priporočil, računamo na to vlado, ki že kaže prve pozitivne rezultate, da bo ukrepala, kot ukrepa in da bo razreševala stvari drugače kot jih predlagate vi in kot ste jih reševali vi.

Hvala lepa.