Govor

Lepo pozdravljeni!

Vlada je Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o RTV Slovenija vložila po nujnem postopku.

143. člen Poslovnika Državnega zbora določa obravnavo zakona po nujnem postopku zaradi varovanje interesov varnosti ali obrambe države, odpravo posledic naravnih nesreč ali za preprečitev težko popravljivih posledic za delovanje države.

Sprašujemo se, kakšne izredne razmere so in kakšne težko popravljive posledice bi lahko nastale, če pa predsednik Vlade dr. Golob letuje v tem času na morju. Če bi bile razmere res izredne, bi verjetno intenzivno delal, ne pa se sončil na hrvaški obali. Nimamo izrednih razmer.

In namesto, da bi Vlada po nujnem postopku obravnavala ukrepe za blažitve draginje ter zajezitev širjenja okužb s Covid-19, se ukvarja s prevzemom RTV kljub temu, da je dr. Golob dejal, citiram. »Sprejeli bomo nov Zakon o RTV, ne zato, da bi zamenjali njihove z našimi.« A ravno to delate. Prejšnji teden je bil na Mandatno-volilni komisiji sprejet sklep, da se v Programski svet RTV imenuje Alenka Sivka, kandidatka za poslanko na listi Gibanja Svoboda. Tako si vi predstavljate depolitizacijo RTV. Gre za velik »blef« in zavajanje. Novela zakona po vsebini sledi zakonu, ki ga je v zakonodajni postopek vložila skupina poslank in poslancev s prvopodpisano Mojco Šetinc Pašek. Prav neverjetno je, da je gospa Šetinc Pašek do včeraj novinarka na RTV Slovenija glavna »eksekutorka« vodstva RTV. Ker je bilo to izvoljeno skladno z zakonom in ga prvič ni volila leva koalicija. Direktorja Graha je izvolil programski svet pred spremembami. Tokratni programski svet je pravzaprav še najbolj uravnoteženo sestavljen saj so v drugem delu prejšnjega mandata koalicijo sestavljale tako desne kot leve stranke za razliko od današnje leve koalicije. Za sprejem zakona, ki ga je predlagala Mojca Šetinc Pašek je bil predviden skrajšani postopek, ki se predvideva pri manjših spremembam. Vsi vemo, da to ne gre za manjše spremembe a niti to ni bilo dovolj. Ni dovolj hitro. Se bolj mudi in z enim zamahom in praktično v enem dnevu, na kar je opozorila Zakonodajno-pravna služba je treba zamenjati vse: od generalnega direktorja, direktorja TV in radia, člana nadzornega in programskega sveta. Naj vas spomnim, da je bila v času prejšnje vlade medijska zakonodaja, spremembe več zakonov, ki urejajo področje medijev, ki so bili v javni obravnavi in medresorskem usklajevanju več mesecev. Takrat se je zahtevalo široko javno obravnavo in vključitev vseh deležnikov. Zanima me koliko časa je novela Zakona o RTV, ki jo predlaga Vlada Republike Slovenije visela na e-demokraciji kot določajo pravila? V tako imenovani vaši svobodi se krši vse: ustava, zakoni, mandati.

V Poslanski skupini SDS ocenjujemo, da gre za zlorabo Poslovnika in instrumentalizacijo zakonodajnega postopka za doseganje političnih ciljev vladajoče koalicije, ki skupaj z nekaterimi sindikati že dlje časa načrtuje politični prevzem javnega zavoda RTV Slovenija. Spomnimo se besed Helene Milinkovič predsednice koordinacije novinarskih sindikatov RTV Slovenije, ki jih je kot zavezo bivšemu generalnemu direktorju Igorju Kaduncu izrekla na javni tribuni o razmerah na RTV Slovenija. Dejala je, citiram: »Delujemo kot gverila. Naš plan gospod direktor pa je ta ja, prevzem RTV.« Z zavezo k gverilskem prevzemu je sindikalistka Milinkovič dala prav tistemu bivšemu generalnemu direktorju RTV Slovenija, ki ni bil sposoben pripraviti ustreznega finančnega načrta in je zaradi svojih vodstvenih nesposobnosti ta javni zavod spravil v položaj, v katerem se je moral financirati po dvanajstinah. Takega gverilskega prevzema pa ne podpirajo vsi sindikati. Na primer Sindikat delavcev Radiodifuzije Slovenije je svoje nasprotovanje z zlorabam parlamentarne večine celo formalno izglasoval. Sprejel je namreč sklep, da (citiram): »Ne podpira obravnave in sprejema sprememb zakona po nujnem postopku in jim nasprotuje.« Uporaba nujnega postopka ima namreč eden sam namen uporabiti parlamentarno večino kot glasovalni stroj ter z njim obglaviti vodstvo in nadzorne organe RTV Slovenija brez javne razprave potihoma v času poletnih počitnic. Tovrstna instrumentalizacija državnozborskih postopkov za dosego političnih ciljev niža nivo demokracije in predstavlja tragičen korak k ukinitvi parlamentarne demokracije.

V Poslanski skupini SDS bomo glasovali proti temu, da se tako drastične spremembe o delovanju RTV Slovenija sprejemajo po nujnem postopku.