Govor

Borut Pahor

Spoštovani gospod predsedujoči, spoštovani poslanke in poslanci! Sprejmite, prosim, moje iskrene čestitke za vašo izvolitev. Želim vam uspešno delo za skupno dobro vseh naših ljudi. Vsem, ki smo tako ali drugače poklicani za vodenje državnih zadev, privoščim zadoščenje, da po najboljših močeh izpolnjujemo njihova visoka pričakovanja.

Visok izbor! Varnost naše držav, blaginjo njenih ljudi ter ugled Slovenije v svetu bodo zelo odvisni od naše sposobnosti in pripravljenosti za sodelovanje. Izvoljeni smo od ljudi, ki imajo zelo različne poglede na vse stvari. Mi med seboj imamo zelo različne poglede na vse stvari. In nihče nas nima pravice prisiliti, da naše mnenje proti naši volji spremenimo. Vendar pa imamo neko državniško poklicanost, da te razlike spoštujemo in tudi usklajujemo. V tem smislu je naše medsebojno sodelovanje elementarnega pomena za okrepitev zaupanja v demokracijo, državo in politiko.

Spoštovani poslanke in poslanci! V letošnjem letu čaka mene kot predsednika republike in vas kot državni zbor nekaj skupnih nalog. Prva je oblikovanje nove slovenske vlade. V skladu z 225. členom Poslovnika Državnega zbora, moram najkasneje v 30 dneh po konstituiranju Državnega zbora predlagati kandidata za predsednika vlade. Na voljo imam torej 30 dni, vendar s predlogom ne bom po nepotrebnem odlašal. Državni zbor bom z mojo odločitvijo seznanil takoj, ko jo bom glede tega sprejel. Ko me bo predsednik Državnega zbora obvestil, da so imenovani vsi vodje poslanskih skupin, jih bom v skladu s 111. členom Ustave, povabil na posvet o predlogu za predsednika vlade. Glede na izkušnje smemo pričakovati, da bi bilo to konec naslednjega tedna, torej konec tega meseca, ali v začetku naslednjega meseca. Seznanjeni ste, spoštovani poslanke in poslanci, z mojim načelnim stališčem, da mandat za sestavo vlade poverim stranki, ki je na zadnjih predčasnih parlamentarnih volitvah prejela največji delež glasov volivk in volivcev. Menim, da je tako pošteno in prav. V pogovorih z vodji poslanskih skupin bom preveril, ali v Državnem zboru obstaja dovolj načelne podpore, da poverim mandat prvaku največje parlamentarne stranke Janezu Janši. V tem primeru bom v začetku julija podpisal predlog njegove kandidature za mandatarja in ga uradno poslal v Državni zbor. V primeru, da bi v pogovorih z vodji poslanskih skupin nedvoumno ugotovil, da potrebno parlamentarno večino uživa nekdo drug, bi gospoda Janeza Janšo znova povabil na razgovor, kot sva se dogovorila. Mene in javnost je po tistem pogovoru že obvestil, da v tem primeru mandata ne bi sprejel.

Spoštovani gospe in gospodje! Slovenija nima vlade s polnimi pooblastili že od sredine marca letos. Zdaj smo konec julija in glede na izkušnje in po naših pričakovanjih, bi v najboljšem primeru lahko dobili vlado tam konec avgusta. To bi pomenilo, da med dvema vladama s polnimi pooblastili preteče tako rekoč pol leta. Nakopičila so se vprašanja, ki čakajo na rešitve nove vlade. Zato je jasno, da bi bila čim prejšnja izvolitev nove vlade za Slovenijo koristna in tudi spodbudna.

Spoštovani poslanke in poslanci! Menim, da sem tudi po tej uradni poti pojasnil vse okoliščine, ki so pomembne za moje in vaše odločitve glede predloga za kandidata za predsednika vlade. Postopek oblikovanja vlade je vedno zahteven in kompliciran, zato se trudim, da bi bil vsaj, kar se tiče mene, čim bolj transparenten in predvidljiv.

Visoki zbor! Poleg oblikovanja nove Vlade nam zakon nalaga vlogo pri imenovanju novega guvernerja Banke Slovenije. S prejšnjo sestavo Državnega zbora smo soglašali, da je pametno prepustiti izvolitev novega guvernerja novemu sklicu Državnega zbora, zato vas obveščam, da se bo javni razpis za prijavo kandidatk in kandidatov za ta položaj iztekel 20. avgusta letos. V skladu z zakonom moram v tridesetih dneh po tem datumu predlog poslati Državnemu zboru. Poudarjam, da sem tokrat dolžan predlagati kandidata za guvernerja Banke Slovenije ne glede na razplet postopka glede imenovanja nove vlade, vi pa boste potem odločili tako, kot menite, da je prav. O vseh stvareh sem se v dveh mandatih prejšnjega sklica, tudi o novem guvernerju sem bom v vsakem primeru temeljito pred tem posvetoval z vodji poslanskih skupin.

Visoki zbor! V ponedeljek 18. junija, ta ponedeljek, me je predsednica Ustavnega sodišča Republike Slovenije dr. Jadranka Sovdat obvestila, da se ji bo sredi decembra letos iztekel mandat. V kratkem bom objavil poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatk in kandidatov za ta položaj. Predlog kandidature bom v Državni zbor poslal v času, ki bo omogočal, da novo ustavno sodnico ali sodnika izvolite pred iztekom mandata, torej še pred sredino decembra letos.

Predvidoma še letos bom Državni zbor obvestil o kandidatih za razpisani dve mesti kandidatov za sodnika na Splošnem sodišču Evropske unije v Luksemburgu. Slovenija mora sočasno z imenovanjem sodnika, ki mu mandat poteče prihodnje leto avgusta, imenovati še enega, torej skupno dva.

Spoštovani poslanke in poslanci, gospod predsedujoči! V dobrih petih letih in pol opravljanja moje dolžnosti in sodelovanja z dvema sestavama Državnega zbora smo vedno pravočasno in uspešno sprejeli pomembne kadrovske odločitve. To je bilo pomembno za stabilnost in delovanje vseh vej oblasti. Želim si, da nam bi to uspevalo tudi v naslednjih letih. Naš skupen potrpežljiv dialog in skupno iskanje naših najboljših rešitev sta bili potem poplačani z nemotenim delovanjem vseh ustanov in funkcij tako v državi kot v mednarodnih organizacijah. To je na nek način nevidno pripomoglo k prepotrebnemu medsebojnemu zaupanju in večji politični stabilnosti in vse skupaj je bilo zelo dobrodošlo za hitrejšo gospodarsko in splošno okrevanje Slovenije. Priporočam se za naše najboljše sodelovanje tudi v sedanjem sklicu Državnega zbora.

Spoštovani poslanke in poslanci, ljudje so nam poverili njihova upanja in zaupanja. Naloženo nam je, da skupaj varujemo in razvijamo našo državo in domovino. Pri tem naj nam bodo v pomoč vse naše izkušnje, znanje, pogum in modrost. Če se v svetu proti naši volji ne bi zgodilo nekaj dramatičnega, potem smemo po dolgih letih zdaj znova smelo razmišljati o vsestranskem napredku naše Slovenije. Skupaj bo mogoče doseči marsikaj in še več. Razlike med nami nas bogatijo, sodelovanje pa plemeniti.

Sprejmite, spoštovani gospod predsedujoči, spoštovani poslanke in poslanci, še enkrat moje najbolj prisrčne želje za vaše uspešno delo. Vam, gospod predsednik, se zahvaljujem za najino skupno sodelovanje, vsem pa se zahvaljujem za vašo pozornost. Hvala lepa. / aplavz/