Predsedujoča, hvala lepa za besedo.
Odbor za zdravstvo je na svoji 52. nujni seji 10. 5. 2021 kot matično delovno telo obravnaval predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo predložila Vlada Republike Slovenije. Dopolnilno obrazložitev je v imenu predlagatelja podal državni sekretar na Ministrstvu za zdravje, mag. Franc Vindišar, ki je danes tudi z nami. Poudaril je, da je novela Zakona o nalezljivih boleznih uvaja karanteno na domu in nadzor nad njenim izvajanjem. Predlog zakona določa tudi evidence, potrebne za nadzor in izvajanje karantene na domu kot prekršek. S tem se varuje zdravje vseh prebivalcev in preprečuje nadaljnjo širjenje covida-19, vključno z novimi različicami virusa SARS-CoV-2.
Predstavnica Zakonodajno-pravne službe, gospa Špela Maček Guštin je povedala, da se s predlogom zakona uvaja posebna oblika karantene na domu, ki naj bi bila nekakšna izjema v zdaj veljavni ureditvi. Poleg posega v veljavni 19. člen Zakona o nalezljivih boleznih, se dodajajo še novi členi, določa pa se tudi poseben prehodni režim. Poleg vsebinskih pripomb se dodatne pripombe nanašajo predvsem na uvajanje novega instituta karantene na domu, ki je nejasno razmejen od splošne oblike karantene, tako v smislu razlogov zanjo, kot tudi postopka in še posebej pooblastil organov, ki bi bili vključeni v ta postopek.
Z vloženimi amandmaji koalicijskih poslanskih skupin na matični seji odbora so bile nekatere pripombe ZPS že upoštevane in odpravljene. Mnenje Komisije Državnega sveta za socialo, varstvo, delo, zdravstvo in invalide je predstavil podpredsednik komisije, Daniel Kastelic. Poudaril je, da je komisija predlog zakona obravnavala dvakrat in ga podprla z določenimi pripombami. Na seji komisije je bilo izpostavljeno vprašanje ustreznosti predvidene višine globe. Pripombe so se nanašale tudi na nabor podatkov za odnos v evidenco karanten na domu, ki jo vodi Inštitut za javno zdravje kot podlago za nadzor in spremljanje ukrepa karantene na domu. Mnenje k predlogu zakona je podala tudi predstavnica iniciative slovenskih zdravnikov. V razpravi so bili do predloga zakona kritični nekateri opozicijski poslanci, nasprotovali pa so tudi obravnavi po nujnem postopku. Opozorili so na mnenje Zakonodajno-pravne službe in pripombe, ki so bile predstavljene. Predlog je po njihovem mnenju nejasen, premalo konkreten, posega v načelo svobode gibanja, načelo pravne države, načelo enakosti pred zakonom, načelo enakega varstva pravic in načelo legalitete. Zakon je po njihovem mnenju v neskladju z Ustavo. Kot neprimerno ocenjujejo pooblastila NIJZ in policije za napotitev karanteno. Nasprotnega mnenja so bili koalicijski poslanci, ki predlog zakona s predlaganimi amandmaji podpirajo. Strinjali so se, da se besedilo predloga zakona do seje Državnega zbora lahko še dopolni in izboljša. Boj z epidemijo zahteva določene ukrepe, ki niso bili sprejeti le v Sloveniji, ampak tudi širše. Mnoge države so sprejele bistveno hujše ukrepe kot smo jih mi. Koalicijski poslanci so tudi zavrnili očitke opozicije, da se pri epidemiji in pripravi zakonov ni upoštevala stroka. Posebej so tudi poudarili, da ima vsakdo pravico in dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred boleznimi. Odbor je sprejel vse amandmaje poslanskih skupini koalicije. Odbor je v skladu s 128. členom Poslovnika Državnega zbora glasoval o vseh členih predloga skupaj in jih sprejel. Hvala lepa.