Drage poslanke in poslanci, dober dan.
Pričenjam 4. sejo Kolegija.
Pozdravljam vse prisotne.
Obveščam vas, da vodjo Poslanske skupine SDS Danijela Krivca nadomešča poslanka Alenka Jeraj.
Vsi ostali ste tukaj v skladu s pooblastili oziroma vodje poslanskih skupin oziroma namestniki.
V zvezi s sklicem 4. izredne seje Državnega zbora predlagam sledeče in sicer, da se predlog dnevnega reda glasi:
1. točka: Obvestilo predsednika Republike Slovenije, da Državnemu zboru ne bo predlagal kandidata za predsednika Vlade.
Z obvestilom se Državni zbor le seznani in o njem ne razpravlja niti ne glasuje.
Datum seje, predlagam, da je ta datum seje danes ob 12., tako kot smo se že dogovorili na delovnem posvetu 19. julija.
Odpiram razpravo, želi kdo izmed vas besedo? Če ne želi nihče razpravljati, potem zaključujem razpravo in prehajamo na glasovanje.
Predlagam naslednji sklep, in sicer: V skladu z drugim odstavkom 58. člena Poslovnika Državnega zbora se na dnevni red 4. izredne seje Državnega zbora uvrsti naslednja točka dnevnega reda. Prvič: Obvestilo predsednika Republike Slovenije, da Državnemu zboru ne bo predlagal kandidata za predsednika Vlade.
Kdo je za? (?) Je kdo proti? (Nihče.)
Ugotavljam, da je sklep soglasno sprejet.
S tem zaključujem tudi to točko dnevnega reda.
Zdaj pa nekaj pomembnih obvestil.
Najprej bi vas rad seznanil s tem, da je Vlada včeraj sprejela tri medsebojno povezane predloge zakonov, za katere Državnemu zboru predlaga, da jih sprejmemo po nujnem postopku. To so:
- Predlog zakona o trgu finančnih instrumentov.
- Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o upravljavcih alternativnih investicijskih skladov in
- Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o investicijskih skladih in družbah za upravljanje.
Gre za praktično enaka besedila predlogov zakonov, ki so bili vloženi v začetku tega leta, ki pa jih Državni zbor do konca mandata ni uspel obravnavati, zato se je skladno s prvim odstavkom 154. člena s prenehanjem mandatne dobe Državnega zbora zakonodajni postopek zanje končal. Obravnavo po nujnem postopku Vlada tokrat predlaga zaradi napovedi tožbe Evropske komisije ter njenega predloga, naj se Sloveniji poleg pavšalne kazni naloži tudi dnevno denarno kazen v višini 7.224 evrov. Slovenija se ji po besedah vlade lahko izogne le, če obveznost glede prenosa EU predpisov izpolni pred vložitvijo tožbe.
Danes bom, takoj po prejemu vsega gradiva ter po posredovanju predlogov zakonov poslankam in poslancem za torek 31. julija ob 12. uri sklical sejo Kolegija, na kateri bomo odločali o predlaganih nujnih postopkih za vse tri predloge zakonov. Če bodo odločitve o nujnih postopkih sprejete, lahko da ne bodo, ampak, če bodo sprejete, bom dogovor o sklicu morebitne izredne seje Državnega zbora, na katero bi bili uvrščeni navedeni predlogi zakonov uvrstil na eno izmed naslednjih sej Kolegija. Torej, prihodnji torek odločamo o postopku, ne pa tudi o samem sklicu seje.
Dodatno vas obveščam, da je Vlada včeraj sprejela tudi predlog odloka o spremembi odloka v okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2018 do 2020 ter ga bo danes posredovala v sprejem, Državnemu zboru v sprejem in Fiskalnemu svetu v oceno.
Naj ob tem opozorim, da lahko Državni zbor predlog odloka obravnava na izredni le na podlagi zahteve za sklic izredne seje. Torej, ta odlok lahko obravnavamo zgolj z vsaj 23 podpisi poslank in poslancev in ne s sklepom Kolegija. To je razlika od ostalih treh zakonov.
Dodatno izpostavljam, da mora biti k temu predlogu akta, in sicer še pred sejo matičnega delovnega telesa Državnemu zboru posredovana tudi ocena Fiskalnega sveta ter stališče Vlade do te ocene. Torej, pogoj za obravnavo v Državnem zboru je tudi ocena Fiskalnega sveta.
Vlada predlaga, da se spremeni odlok o okviru za pripravo proračunov sektorja država za obdobje od 2018 do 2020 v delu, ki se nanaša na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije za leto 2018, ker je izboljšana gospodarska rast vplivala na višje prihodke ZZZS po polletju in ker je zdravstvena politika prioriteta Vlade, da se s predlaganim odlokom zvišuje zgornja meja odhodkov ZZZS ob tako imenovanjem scenariju nespremenjenih politik, kar pomeni, da bo ZZZS lahko porabil višek sredstev iz zdravstvene blagajne za zdravstvene storitve. Cilj spremembe odloka je čim bolj povečati dostopnost zdravstvenih storitev in skrajšati čakalne vrste ter boljšo oskrbo zdravstvenih, torej zavarovanih oseb.
Rad bi vas spomnim tudi na to, da sem vam v sredo, 25. julija poslal dopis glede etičnega kodeksa. Kot sem zapisal, sem bil prijetno presenečen, da sedaj večina poslanskih skupin, njegovo pripravo podpira, zato sem napovedal ustanovitev delovne skupine, ki bo pripravila predlog akta tega etičnega kodeksa. Rok za sporočilo imen poslank oziroma poslancev, ki bodo v imenu vaše poslanske skupine sodelovali v delovni skupini, se izteče v sredo, 1. avgusta. V primerih pa, da se ne boste na to odzvali, potem bom štel, da ste vodje poslanskih skupin tisti, ki boste vašo poslansko skupino zastopali v tej delovni skupini glede etičnega kodeksa.
To so ključna obvestila. Morda še kdo kaj, drugače pa se vidimo na seji.
Matjaž Han, SD. Izvolite.