Govor

Matjaž Nemec

Hvala lepa gospod predsednik. Spoštovani kandidat za ministra za obrambo, gospod Viktor Karel Erjavec.

Veljate za enega izmed bolj izkušenih politikov, tako kot ste dejali, bili ste že na temu resorju, gotovo je pa to vaše izkušnje bilo še dodatno oplemeniteno s funkcijo, ki ste jo zasedali, se pravi, ministra za zunanje zadeve, ker gotovo vam bo v kolikor boste potrjeni in jaz osebno v to ne dvomim, vam dalo dodatnega zagona predvsem iz vidika poznanstvenih izkušenj, ki ste si jih nabrali na mednarodnem parketu. Gotovo je ta vaša primerjalna prednost, torej da primerjate vašo vlogo med leti 2004-2008, vam dala tudi jasnejši vpogled v pomanjkljivosti, kot ste sami dejali, sistema nacionalne varnosti. V nekaj letih smo zaznali kar nekaj pomanjkljivosti. Naj omenim samo nefunkcionalnost ob pojavu žleda ali pa množične emigracije in kot zadnji pojav kateri je potrebno ga omejiti, o tem je potrebno opraviti jasno tudi javno razpravo in definirati vlogo tako imenovanih paravojaških enot oziroma ne vlogo, ki jo imajo le te pobude v naši družbi.

Postavil vam bom samo dve splošni vprašanji z jasnimi podvprašanji. Mislim, da področje zelo dobro poznate. trenutno je slovenska prisotnost v mednarodnih operacijah in misijah tam nekje okrog 340 pripadnikov. Zato me zanima naslednje:

Kakšen je vaš osebni pogled in seveda kot bodočega ministra o nadaljevanju sodelovanja Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in misijah? Kako vidite vlogo Slovenije na področju Zahodnega Balkana? S tem ste se kot zunanji minister veliko ukvarjal in ob upoštevanju dejstva, da je največ vojakov prav na tem območju na misiji KFOR in seveda ob tem, da Slovenija vodi mednarodne pisarne v Beogradu, Skopju in v Sarajevu. Že kot minister za zunanje zadeve ste bili aktivno vključeni v proces pristopanja Slovenije k stalnemu strukturnemu sodelovanju PESCO. O tem vedno govorimo, da želimo biti, in to je bila tudi ena od vaših prioritet, del najbolj integriranega dela evropske unija. Gotovo PESCO je en korak v tem, proti temu. Kakšen je vaš pravzaprav pogled kar se samega PESCO tiče, ob dejstvu, da je Slovenija kot članica Nata povezana tako seveda z Nato kot z PESCO in v odnosu enega do drugega. Ter seveda kot zadnje, kje so priložnosti za Republiko Slovenijo znotraj PESCO? In kako in kje vidite priložnosti za slovenski obrambni varnostni sistem, tudi v vidu naše domače industrije? Toliko za enkrat.

Hvala lepa.