Govor

Bojana Potočan

Najlepša hvala, predsednica, za besedo.

Lep pozdrav tudi z moje strani vsem navzočim.

Državni svet se je seznanil z rednim poročilom varuha človekovih pravic za leto 2017 in kot že doslej, ga je ocenil kot vsebinsko zelo kvalitetno pripravljenega. Ob tem pa je tudi pozval vlado, da varuhova priporočila upošteva in da se okrepi vključevanje zainteresirane splošne in strokovne javnosti v pripravo zakonodaje.

Državni svet ugotavlja, da varuh že leta opozarja na nekatera problematična področja, ki se jih je tudi v svojih razpravah večkrat dotaknil Državni svet. To je urejanje bivanjskih razmer Romov, stanovanjska problematika, nedokončani denacionalizacijski postopki, omejevanje volilne pravice osebam, ki jim je v času 10 dni pred volitvami odvzeta prostost, so sprejeti v bolnišnico ali v institucionalno varstvo, ter težave pri organiziranju dejavnosti zapornikov in zagotavljanje dela vsem zaprtim, ki to želijo, spremembe Zakona o duševnem zdravju, sprejem zakonodaje na področju dolgotrajne oskrbe in podobno.

Državni svet izpostavlja, da se je na področju varstva okolja utemeljenost prijav povečala, je zelo visoka, in ugotavlja, da se Ministrstvo za okolje in prostor še vedno ni lotilo urejanja problematike smradu in neprijetnih vonjav.

Država se še vedno ni lotila sanacija degradiranih območij, kot so Mežiška kotlina, Soška dolina, Celjska kotlina, Zasavje.

Ponovno je bila izpostavljena tudi problematika javnih cest, ki potekajo po zasebnih zemljiščih. Pri poskusih reševanja sta bila na tem področju aktivna tako varuh človekovih pravic kot tudi Državni svet. Državni svet opozarja, da je nerealno pričakovanje države, da bi to problematiko lahko reševale lokalne skupnosti same, saj nimajo dovolj mehanizmov, niti finančnih niti kadrovskih možnosti za njihovo razrešitev.

Tako kot varuh tudi Državni svet pozdravlja pripravljenost odvetnikov in Odvetniške zbornice Slovenije za krepitev pro bono zastopanja ljudi, državljanov, in ugotavlja, da bi bilo te pomoči še bistveno več, če bi vlada, predvsem Ministrstvo za pravosodje in za finance, navedeno problematiko rešila celovito, tako z vidika dohodnine kot tudi z vidika davka na dodano vrednost, kar je še vedno ovira in problem pri izvajanju pripravljenosti te pravne pomoči.

Državni svet pozdravlja zmanjševanje sodnih zaostankov, vendar pa obenem opozarja, da jih je na določenih področjih še vedno veliko. Predvsem na področju izvršbe in tudi pri izterjavi preživnin posledično.

Državni svet se strinja z varuhom, da postaja vedno bolj pomembno tudi opozarjanje na kakovost sojenja, ne samo na hitrost. Državni svet je ob tem opozoril tudi na novo problematično področje, in sicer izvajanje določb lani sprejetega Družinskega zakonika. Upati je, da bo to steklo v praksi brez težav.

Na področju socialnega varstva smo ponovno opozorili na dolgotrajne zaostanke pri reševanju pritožb v zvezi z odločbami centrov za socialno delo in v zvezi z uveljavljanjem pravic iz javnih sredstev na drugi stopnji. Pri tem je Državni svet pozdravil namero Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da bo kot eno rešitev ponovno uvedlo števec pritožb na njihovih spletnih straneh.

Državni svet ugotavlja velik napredek v zvezi z zaščito otrok – torej zaščito pravic otrok, saj je Slovenija ratificirala tretji izbirni protokol Konvencije o otrokovih pravicah in je tudi zakonsko uredila področje zagovorništva otrok.

Z zadovoljstvom smo sprejeli tudi informacijo, da je bil končno ustanovljen posebni zaprti oddelek za pedopsihiatrično obravnavo otrok v okviru Psihiatrične klinike Ljubljana.

Državni svet je bil seznanjen z namero varuha, da se je v letu 2018 posebej posvetil področju starejših. V zvezi s tem, kot je bilo že omenjeno, je bil tudi skupen posvet v Državnem svetu. Državni svet pa poudarja, da je potrebno tudi posebno pozornost posvečati invalidom.

Glede samega izrazoslovja na tem področju je Državni svet opozoril na dosledno uporabo izraza »invalidnost« in neuporabe neprimernih izrazov, kot je »duševna ali telesna nezmožnost«.

Državni svet je razpravljal tudi o prezasedenosti varovanih oddelkov v socialnovarstvenih zavodih, v katere so nameščene osebe s sklepom sodišča, kjer je zaznati določene premike, sistemskih rešitev pa še ni.

Z zadovoljstvom pa smo sprejeli novico o ustanovitvi delovne skupine za vzpostavitev specializirane enote za obravnavo oseb z najtežjimi oblikami motenj v duševnem razvoju.

Na področju socialne varnosti Državni svet opozarja, da neplačilo prispevkov za socialno varnost še vedno ostaja pereča tema v zvezi z delovnopravnim področjem in posledično podpira pozive varuha po kadrovski okrepitvi nadzornih mehanizmov v državi, predvsem inšpekcij.

Državni svet opozarja na zaskrbljujoč trend odpovedi delovnih razmerij sindikalnim zaupnikom, ki so šibko utemeljene ali celo neutemeljene in se potem pogosto zaključijo s poravnavami na sodiščih.

Državni svet si želi, da bi bilo v prihodnje čim manjkrat potrebno opozarjati na kršenje človekovih pravic v naši družbi in se zavzema za nadaljnje dobro sodelovanje z varuhom. Hvala lepa.