Govor

Breda Božnik

Hvala lepa za besedo.

Spoštovane poslanke, spoštovani poslanci in ostali prisotni, lepo pozdravljeni!

Dovolite, da v nekaj navedbah obrazložim Zakon o socialnovarstvenih prejemkih oziroma predlog spremembe Zakona o socialnovarstvenih prejemkih, za katerega predlagam obravnavo po nujnem postopku.

Obravnava zakona po nujnem postopku je potrebna, da se zagotovi sprejetje predloga zakona v Državnem zboru Republike Slovenije v mesecu novembru 2018 in s 1. januarjem 2019 prepreči poslabšanje socialnega stanja upravičencev do denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka. Želimo ohraniti trenutno mejo njihove socialne varnosti. Z namenom ohranitve trenutne meje socialne varnosti upravičencev do denarne socialne pomoči oziroma varstvenega dodatka oziroma z namenom preprečitve poslabšanja socialne varnosti omenjenih upravičencev je bilo treba predlog zakona sprejeti na Vladi že konec septembra, pri čemer je nova Vlada z delom začela šele sredi septembra.

Trenutno veljavni zakon določa, da osnovni znesek minimalnega dohodka znaša: od 1. junija do 31. decembra 2018 385,05 evra, pri čemer se je znesek s 1. avgustom 2018 valoriziral in trenutno znaša 392,75 evra, od 1. januarja 2019 dalje pa bi se znižal na 331,26 evra. Predlog spremembe Zakona o socialnovarstvenih prejemkih osnovni znesek minimalnega dohodka od 1. januarja 2019 dalje ohranja v enaki višini, kot velja trenutno, to je 392,75 evra. To pomeni, da bodo od 1. januarja 2019 dalje zneski denarne socialne pomoči, pogrebnine in posmrtnine ter cenzus za varstveni dodatek ostali nespremenjeni in bodo še naprej znašali: denarna socialna pomoč 392,75 evra za samsko osebo, varstveni dodatek 577,34 evra, govorimo o cenzusu za samsko osebo, pogrebnina 785 evrov in posmrtnina 392,75 evra.

S predlogom zakona se predlaga tudi, da se vsem uživalcem denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka, ki niso zaprosili za preračun pravice na višji osnovni znesek minimalnega dohodka in bodo imeli na dan 1. 1. 2019 pravico priznano po starem osnovnem znesku minimalnega dohodka, torej 297,56 evra, po uradni dolžnosti s strani CSD-jev ugotovi upravičenost do pravice po novem OZMD 392,75 evra. Po trenutnih podatkih to pomeni preračun po uradni dolžnosti za 3.864 prejemnikov.

Želela bi poudariti, da si ministrstvo prizadeva, da bi bili socialni transferji dovolj visoki, da bi zagotavljali minimalne življenjske stroške, vendar hkrati ne bi zmanjševali motivacije oseb in povečevali tveganja pasti neaktivnosti. Skupaj z ostalimi ukrepi iz koalicijske pogodbe, kot na primer dvigov minimalne plače, uskladitev pokojnin, si bo ministrstvo še nadalje močno prizadevalo za ohranitev razmerja med trgom dela in socialnim varstvom oziroma za določitev sprejemljivega razmerja med denarno socialno pomočjo in najnižjimi plačami. Hvala lepa.