Govor

Borut Meh

Lepo pozdravljeni vsi skupaj.

Danes, ko govorimo o minimalni plači stališče Obrtno-podjetniške zbornice je zelo jasno. Mi se borimo za dostojne plače, za dostojne neto plače. Seveda ne na račun, se pravi, gospodarstva, ne na račun delodajalcev, ampak na račun previsokih prispevkov države. Vi veste, da OEC, poročilo katerega smo dobili, navaja, da smo država z največjo obremenitvijo – dve državi sta še za nami – na prispevkih na plače. Mi smo trdno prepričani – v kolikor se ti prispevki znižajo, seveda in delavec dobi potem večjo neto plačo, bi delavec lahko več trošil in seveda na drugi strani bi država skozi potrošnjo dobila – skozi, mislim, skozi potrošnjo in skozi DDV dobila mnogo več kot pa sedaj, ko dejansko obremenjuje s temi visokimi prispevki in davki delodajalce in neposredno tudi delavce. Mi moramo reči, da smo na Obrtno-podjetniški zbornici izvedli tudi anketo, tisoč 450 anketirancev nam je odgovorilo. 99 % teh anketirancev je odgovorilo, da so za dvig minimalne oziroma plače, neto plače, na račun dohodnine. To tudi mi zagovarjamo.

Seveda, na drugi strani je pa treba razumeti – jaz upam, da prisotni za tem omizjem razumete tudi gospodarstvo -, da se mi soočamo z gospodarstvom v Evropski uniji, da ne rečem svetovnem gospodarstvu. Kateri nam narekuje, kako moramo delati, in seveda, da smo lahko konkurenčni temu gospodarstvu, moramo zadnje čase predvsem zniževati svoje cene storitev in proizvodov. Na drugi strani pa zopet povečevati nekako stroške dela - na ta način tu vse skupaj nekako ne pije vode.

Na drugi strani, ko danes govorimo o minimalni plači, ko govorimo o plači, se je treba vprašati – zakaj država se enkrat ne odpove nekaj svojemu prihodku in da to delavcu? Poglejte, vse to, kar sedaj država namerava dvigniti, bo zopet dobila več država kot delavec. Takole imamo naš – naš izračun kaže takole: leta 2020 bo minimalna plača znašala 700 evrov. Kar pomeni, da se bodo stroški delodajalca povečali za 10 % oziroma 100 evrov. Delavec bo dobil 60,40 evra neto več, ostalo pa bo dobila država. Zakaj država se ne odpove tudi temu delu?

Seveda na drugi strani - o minimalni plači se govori izvzetek vseh dodatkov, se pravi dodatke za posebne pogoje, poslovna uspešnost in dodatek na delovno dobo. Dodatek na delovno dobo pripada vsakemu delavcu. In zato bo to najbolj udaril starejše delavce. Zaradi tega pač ker bo starejši delavec postal tudi zaradi tega težje zaposljiv, ker bo tudi dražji, se delodajalce ne bodo nekako odločali za zaposlitev teh delavcev.

Seveda zdaj, ko smo v konjunkturi, to ni problem, ampak svetovni ekonomisti nam že narekujejo novo gospodarsko krizo, za katero pravijo, da bo še hujša kot sedaj. Tudi to je treba imeti v uvidu. Mi na Obrtno-podjetniški zbornici imamo pa tudi pripombo oziroma kritiko na Vlado, da je šla to minimalno plačo oziroma dvig te plače nekako skupaj s koalicijskimi partnerji dala direktno v proceduro Državnega zbora. Predsednik Vlade na zadnji seji Ekonomsko-socialnega sveta je nam socialnim partnerjem zagotovil, da ničesar se ne bo dogodilo v kolikor ne bo dobil soglasja od socialnih partnerjev in seveda da se bo v tem tudi razpravljalo. Seveda sedaj slišimo, da bo ta minimalna plača ali plače zopet prišle na dnevni red Ekonomsko-socialnega sveta. Upam, da se bodo držali tudi tega, da če se bomo zedinili s socialnimi partnerji, potem bo to predsednik oziroma Vlada tudi to upoštevala. Seveda nas tudi moti to, da je Ministrstvo za delo, se je pred povišanjem minimalne plače za Ministrstvo za delo, za povišanje minimalne plače ne bo več treba posvetovati s socialnimi partnerji. To določilo namreč črtano v novem predlogu zakona o minimalni plači. Zato jaz mislim, da na vse zadnje je pa treba vsako minimalno plačo, ne minimalno, vsako plačo vsak dvig prispevkov, davkov ali obremenitev gospodarstva o tem razpravljati na Ekonomsko-socialnem svetu, ker gospodarstvo je le tisto, ki polni državni proračun. Zato bi zelo želel, da v bodoče naredimo res, da se posvetujemo, da vzpostavimo dialog med socialnimi partnerji in potem naredimo nekaj dobrega za slovensko obrt in podjetništvo in seveda za vse zaposlene v tej državi. Hvala lepa.