Govor

Dobran Božič

Spoštovana gospa / ?/ predsedujoča, spoštovane poslanke, spoštovani poslanci, članice in člani Odbora za zadeve EU in Odbora za zunanjo politiko, želel vas bi seznaniti z izhodišči za udeležbo slovenske delegacije na rednem zasedanju Sveta za splošne zadeve, ki bo 11. decembra 2018 v Bruslju.

Na dnevnem redu bo kar nekaj tem. Torej, prva tema, ki bo, bo večletni finančni okvir. Druga tema, ki bo, bo 18-mesečni program sveta. Tretja – priprave zasedanja Evropskega sveta - 13., 14. december 2018. Četrta točka – nadaljnje ukrepanje po zasedanju Evropskega sveta, 5. točka evropski semester, 6. točka pravna država na Poljskem, 7. točka vrednote Unije – Madžarska in 8. točka razno, torej izid konference o subsidiarnosti in delovno kosilo. Kar se tiče večletnega finančnega okvirja 2021-2027, naj povem naslednje. Torej Svet za splošne zadeve bo ponovno opravil razpravo o večletnem finančnem okvirju 2021-2027, tokrat v luči obravnave na Evropskem svetu, kot sem vas seznanil pri prejšnji točki. Do sedaj je na delovni ravni potekala razprava o posameznih elementih večletnega finančnega okvirja, pri čemer se je identificiralo ključno odprta vprašanja in pozicije držav članic. Razprave o finančnih vidikih večletnega finančnega okvirja do sedaj še ni bilo. Kot veste, Slovenija skupaj z nekaterimi državami in Evropsko komisijo močno podpira čim prejšnji in čim hitrejši dogovor o večletnem finančnem okvirju. Res pa je, da marsikatera država članica ne želi hitenja na račun vsebine, kar tudi jasno povejo. Slovenska delegacija bo na zasedanju GAC zagovarjala stališče o večletnem finančnem okvirju, ki jih je Državni zbor sprejel prejšnji petek, 30. novembra. Kot ključni prioriteti bo izpostavila kohezijsko politiko in politiko razvoja podeželja. Glede na to, da GAC še ni obravnaval prihodkov proračuna EU, pa bo nekaj tudi poudarka na tem področju. V zvezi s kohezijsko politiko bo Slovenija poudarila, da mora alokacijska metoda še naprej temeljiti na kriteriju relativne razvitosti držav članic in regij, hkrati pa se mora najti rešitev, ki bo preprečevala nenadne drastične padce kohezijskih ovojnic tako na ravni držav kot tudi regij. Na področju skupne kmetijske politike bo Slovenija izrazila nenaklonjenost visokemu padcu sredstev za politiko razvoja podeželja in predlagani konvergenci neposrednih plačil na hektar med državami članicami. V zvezi s prihodki proračuna EU se bo Slovenija zavzela za ukinitev vseh rabatov kot tudi za ukinitev tako imenovanega DDV vira.

2. točka – 18-mesečni program Sveta. Naknadno je predsedstvo na dnevni red zasedanja uvrstilo točko o 18-mesečnem programu Sveta za obdobje 1. januar 2019 do 30. junij 2020. Svet se bo tako seznanil s programom naslednjih 3 predsedujočih držav Svetu EU, to so Romunija, Finska in Hrvaška, in ga tudi potrdil. Širša razprava o tem ni predvidena. Naj dodam, da je program tria(?) zavezan zagotavljanju nemotenega prehoda v nov institucionalni in zakonodajni cikel ter dokončanju odprtih zadev iz sedanje strateške agende. Tudi v tem programu so kot nujna stalnica delovanja poudarjanje skupne vrednote Unije. Naslednji 3 predsedujoče države so se skupaj zavezale h krepitvi zaupanja državljanov in podjetij v evropski projekt ter k razvoju konkurenčnosti, gospodarski rasti in podpori naložb. Slovenija pozdravlja predložitev 18-mesečnega programa prihodnjih 3 predsedstev, ki je v skladu s prednostnimi nalogami strateške agende za Unijo v času sprememb in z ostalimi relevantnimi dokumenti. Podpiramo tudi poudarek na skupnih vrednotah, dokončanju pogajanj o večletnem finančnem okvirju in Brexitu. Pozdravljamo obravnavo načrtovanih politik v obdobju 1. januar 2019 do 30. junij 2020 s poudarkom na krepitvi notranjega trga, na učinkovitem upravljanju migracij, poglabljanju ekonomske in monetarne unije, promociji evropskih vrednot, boju proti klimatskim spremembam ter krepitvi Evropske unije kot globalnega akterja. Pozdravljamo osredotočenost tria na širitev in krepitev multilaterizma.

3. točka – priprava zasedanja Evropskega sveta, ki bo 13. in 14. decembra 2018. Osrednjo pozornost bo Svet za splošne zadeve posvetil pripravi zasedanja Evropskega sveta, ki bo 13. in 14. decembra 2018 v Bruslju. Glede na to, da sem predstavil že stališče, mislim, da ni potrebno še enkrat govoriti o stališčih. Hvala.

Torej 4. točka – nadaljnje ukrepanje po zasedanju Evropskega sveta. Avstrijsko predsedstvo bo v nadaljevanju predstavilo pregled uresničevanja doslej sprejetih sklepov Evropskega sveta. Dokument za ceno napredka je ta teden pripravil generalni sekretariat Sveta Evropske unije. Slovenija podpira doslednost in redno spremljanje uresničevanja sklepov Evropskega sveta. To je še posebej pomembno v sedanjem obdobju, ko se bližamo zaključku zakonodajnega obdobja, da se zastavljeni načrti ter sprejeti sklepi v kar največji meri uresničijo.

5. točka – evropski semester. Evropska komisija bo v okviru evropskega semestra za leto 2019 predstavila letni pregled rasti, v katerem opisuje napredek in glavne izzive ter predlaga splošne prioritete za Evropsko unijo in usmeritve za politike, ki naj bi bile podlaga za pripravo nacionalnih razvojnih programov, ki bodo države članice predložile aprila naslednje leto. Širša razprava ni predvidena. Ekonomska in socialna konvergenca naj bi bila tako kot doslej dosežena s trojico politik, in sicer s podporo investicijam, z izvajanjem strukturnih reform in zagotavljanjem odgovornih javnih financ. Komisija med drugim posveča posebno pozornost visokim kvalitetnim investicijam ter obravnavi investicijskih vrzeli pri raziskavah in inovacijah pri izobraževanju, usposabljanju in spretnostih ter infrastrukturi. Usmerili naj bi se na reforme, ki povečujejo rast produktivnosti, vključenost in kvaliteto inštitucij ter zagotovili makroekonomsko stabilnost in trdne javne finance. Slovenija v splošnem podpira cilje in prednostne naloge, navedene v letnem pregledu rasti 2019, ki so v osnovi nadaljevanje usmeritev letnih pregledov rasti iz predhodnih let.

6. točka – pravna država na Poljskem. Svet bo ponovno obravnaval stanje na področju spoštovanja pravne države na Poljskem. Potem ko se je Svet oktobra in novembra seznanil s trenutnim stanjem na tem področju, se tokrat ponovno predvideva nadaljevanje zaslišanja Poljske v skladu s členom 7/1 Pogodbe o Evropski uniji. Evropska komisija je na novembrskem svetu izrazila zaskrbljenost nad stanjem. Pričakujemo, da bo komisija med drugim ponovno poročila tudi glede tožbe pred Sodiščem EU in začasne odredbe Sodišča EU, ki Poljski nalaga, da prekine z izvajanjem zakonodaje, ki se nanaša na določbe novega zakona o vrhovnem sodišču. Pričakujemo, da bo Poljska poročala o ukrepih, ki jih je sprejela glede začasne odredbe. Slovenija dosledno zagovarja stališče, da je skrb za zagotavljanje spoštovanja načela vladavine prava skupna odgovornost inštitucij in držav članic Evropske unije. Kot vedno ponovimo, da je 7. člen Podobe o Evropski uniji ključnega pomena za zagotavljanje spoštovanja skupnih vrednot, ki izhajajo iz 2. člena Pogodbe o Evropski uniji. Slovenija nadaljevanje zaslišanja s strani Sveta, ki je predvideno s členom 7/1 Pogodbe o Evropski uniji, tako vidi kot priložnost za podrobnejša vprašanja držav članic in za poglobljeno razlago Poljske o aktualnem stanju na področju reforme sodstva in pravne države.

7. točka, vrednote Unije – Madžarska. Svet se bo ponovno vrnil k obravnavi postopka 7/1 člena Pogodbe o Evropski uniji glede Madžarske, torej tveganja, da bi slednja kršila vrednote iz 2. člena Podobe o Evropski uniji. Kot sem zadnjič omenil, še vedno ostajajo odprta nekatera pomembna vprašanja, izhajajoč iz dejstva, da je Evropski parlament prvič nasploh sprožil postopek po 7/1 členu pogodbe. Predvsem pa Madžarska pred Sodiščem EU ugovarja postopku glasovanja oziroma temu, da po njenem ni bila ustrezno dosežena večina v Evropskem parlamentu za sprožitev 7. člena. Avstrijsko predsedstvo je naposled obravnavo te točke označilo kot izmenjavo mnenj, kar pomeni, da se bo v tej fazi še vedno predstavilo postopkovne plati in če ni predvideno vsebinsko nadaljevanje postopka po 7/1 členu. Madžarska je pripravila obsežen odgovor na navedbe v poročilu Evropskega parlamenta, ki v tej fazi ne bo predmet razprave, torej opredeljevanje do vsebinskih elementov ni predvideno. Od predsedstva avstrijskega in nato romunskega se še vedno pričakuje, da bo povedalo, kako se bo peljal postopek.

8. točka, razno – izid konference o subsidiarnosti in delovno kosilo. Avstrijsko predsedstvo bo pod točko razno poročalo o izidu konference o subsidiarnosti, ki je organizirala 15. in 16. novembra v Bregenzu. Nedavno je predsedstvo napovedalo tudi organizacijo delovnega kosila, na katerem bomo člani Sveta za splošne zadeve obravnavali vprašanje uresničevanja načel subsidiarnosti in proporcionalnosti. Krepitev teh načel je namreč ena od prednostnih nalog Avstrije kot predsedujoče Svetu EU.

Gospod predsednik, hvala lepa za vašo pozornost.