Govor

Pia Vračko

Spoštovani predsednik, spoštovani poslanke in poslanci, hvala lepa. Predstavila bom še zdravstveni del zasedanja Sveta EPSCO, ki bo potekal 7. decembra 2018. Na zasedanju bosta obravnavani samo dve točki. Prva se nanaša na cepljenje, druga pa je točka razno v okviru katere bo predvsem poudarek o razpravi o uredbi HTA – Health Technology Assessment oziroma presoja zdravstvenih tehnologij.

Če najprej opišem prvo točko. Gre za obravnavo tematike sodelovanje proti boleznim, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem. V okviru te točke je najprej predviden sprejem priporočil o okrepljenem sodelovanju pri boleznih, ki jih je mogoče preprečiti s cepivi. Priporočilo naslavlja države članice EU in komisijo k ukrepom na področju cepljenja in tako ključne izzive na področju cepljenja, zagotavljanja pri cepljenosti, odklanjanja cepljenja, slabše zdravstvene pismenosti na področju cepljenja v splošni javnosti in znanja zdravstvenih delavcev pa tudi dejanske ovire, ki naslavljajo nezadostno preskrbo s cepivi. Posebno pozornost posveča poenotenju priporočil osnovnega programa cepljenja otrok, beleženju opravljenih cepljenj ter povečanju dostopnosti informacij o precepljenosti posameznika. Poudarek je na tem, da bi lahko države članice EU te informacije med seboj izmenjevale.

Priporočilo predvideva tudi možnost ustanovitve evropskega sistema za izmenjavo informacij o cepljenju, da bi se pripravile smernice o skupnem razporedu cepljenja v Evropski uniji, potem, da bi se pripravila evropska knjižica o cepljenju ter spletni portal za zanesljivimi in posodobljenimi informacijami o koristi in varnosti cepiv. Cilj tega predloga je okrepiti sodelovanje in usklajevanje med državami Evropske unije, industrijo ter drugimi zadevnimi zainteresiranimi stranmi z namenom, da se poveča stopnja precepljenosti, da se spodbudi možnost poenotenja razporedov cepljenja v EU in da se podpre naklonjenost cepljenju, pa tudi da se podprejo raziskave in razvoj cepiv. Tukaj stališče, predlagamo stališče oziroma zagovarjamo stališče Republike Slovenije, da podpiramo predlog priporočil Sveta EU o okrepljenem sodelovanju v boju proti boleznim, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem, saj priporočila poudarjajo pomembnost cepljenja kot enega od najbolj učinkovitih in varnih javnozdravstvenih ukrepov. Številne ukrepe izmed predlaganih v Sloveniji že izvajamo, pomembno je pa tudi, da se zavedamo, da imamo v Sloveniji še vedno ustrezno visoko stopnjo precepljenosti, kar pa ni stanje v številnih drugih državah članicah Evropske unije, torej v Evropi po državah članicah je stanje zelo različno. Sledila bo še izmenjava mnenj glede zadržanosti do cepljenja na ravni EU, kakšni so izzivi in možnosti v digitaliziranem svetu. Tukaj je navedena namera komisije o obravnavi problematike nezadostne precepljenosti, ki jo povzroča tudi v zadnjih letih bistveno povečano gibanje ljudi preko mej Evropske unije, in za ta namen se iščejo rešitve, vključno z razvojem skupne evropske knjižice oziroma nekakega potnega lista državljanov o cepljenju, ki pa bi bil povezan z elektronskim informacijskim sistemom za imunizacijo in za katero bi bila priznana tudi čezmejna uporaba. Tema je aktualna predvsem v povezavi z bistvenim porastom oziroma lahko govorimo že skoraj o izbruhu nekaterih bolezni, ki se jih da uspešno preprečevati s cepljenjem. To je bila 1. točka na temo celjenja.

2. točka pod točko Razno o uredbi o vrednotenju zdravstvenih tehnologij. Tukaj gre pa za nujen korak naprej iz prostovoljnega v bolj obvezujočo obliko sodelovanja med državami članicami EU, kjer menimo, kjer ima Slovenija stališče, da načelo subsidiarnosti in sorazmernosti ne bi smelo biti problematizirano v takšnem obsegu, kot se je izkazalo na zasedanjih delovne skupine Sveta za zdravila in medicinske pripomočke. Razprava pod to točko sicer ni predvidena, vendar v kolikor bo razprava vendarle potekala, bo Slovenija ponovila stališče do te uredbe, in sicer stališče Slovenije je, da podpira osnovne namene in cilje predloga Uredbe o HTA, po kateri se z novimi pravili uvede trajno in zavezujoče sodelovanje na ravni EU na področju vrednotenja zdravstvenih tehnologij. V okviru točke Razno pa bodo sledile še druge informacije komisije in avstrijskega predsedstva, na koncu pa bo romunska delegacija predstavila še svoj program predsedovanja, s katerim začne s 1. januarjem 2019.

Hvala lepa.