Govor

Hvala lepa, gospod predsednik. Vse najboljše ob vašem osebnem prazniku! Vedeli smo, da imate rojstni dan. Priznam pa, da nisem tukaj zaradi rojstnega dneva, ampak zaradi vsebine, ki je izjemno pomembna.

Sam ocenjujem, da bi delovni program Evropske komisije za letošnje leto ali katerokoli moral biti obravnavan na plenarni seji Državnega zbora, približno tako, kot bo deklaracija. In še enkrat neko razočaranje izražam, kot ga izražam že nekaj let, najbrž jaz ne bom doživel, da bi Državni zbor bil toliko cenjen, da bi predsednik Vlade vedno pred zasedanjem Evropskega sveta prišel pred Državni zbor in povedal kaj o stališčih Republike Slovenije, o vsebinah, ki se bodo tam obravnavale. Ampak to je zdaj namesto uvoda.

Lepo vas pozdravljam, gospa komisarka, in se zahvaljujem za vašo predstavitev.

Kar zadeva večletni finančni okvir. Seveda, jaz kot opozicijski poslanec nimam vseh teh podatkov, ki jih imajo tisti, ki so v pogajalskih ekipah. Morda se vam bo zdelo nepomembno, kar bom povedal, ampak za Slovenijo vidimo, da bo za razvoj podeželja dobrih 15 % manj denarja. Ali to velja generalno za celotno EU 27, ker na eni strani pa imamo, želimo razvijati turizem, turizem ki bi naj ponujal neka doživetja, ki favorizira doživetja v naravi, narava je zelena, itd., itd., itd. To mi nekako ne gre skupaj.

Naslednja stvar. Enotni digitalni trg. Mi smo v Novi Sloveniji to zadevo absolutno pozdravili. Spomnim se začetka delovanja komisije, spomnim se gospoda Junckerja, ki je povedal, da bi enotni digitalni trg na evropskem gospodarstvu na letni ravni prinesel dodatnih približno 415 milijard evrov. Če to pomnožimo z mandatom, pet letnim, smo na dveh trilijonih, to je več kot je obseg večletnega finančnega okvira, sedemletnega. Kje smo, gospa komisarka, danes? Vem, da enotni digitalni trg, da ga bomo dosegli enkrat v limitih, lahko rečem, v neskončnosti. To ni projekt, ki bi ga lahko, da bi rekli, ga zaključujemo v nekem desetletju. Ampak kje smo zdaj glede doseganja ciljev, ki smo si jih vsi skupaj, najprej pa seveda komisija, zadali za to petletno mandatno obdobje. Zadovoljen sem, da ste opozorili na dramatične številke, to so mrtvi na naših cestah. Ne morem se sprijazniti, da na eni strani govorimo o samovozečih avtomobilih, jutri se bomo vsi z njimi vozili, ne dobesedno jutri, ampak na drugi strani pa se mi zdi, da ob vsej tej digitalizaciji po moji oceni naredimo premalo, Evropa naredi premalo, da bi zmanjšali število mrtvih na cestah. Statistično gledano, gospe in gospodje, tudi danes bo na evropskih cestah umrlo 70 ljudi. To so naše, to morajo biti naše nočne more, ker edino tako bomo naredili več. In tukaj ob bok temu podatku postavim tudi brutalno demografijo s katero se sooča Slovenija oziroma Evropa, podčrtujem, Evropa.

Sedaj, seveda ni to vaše področje, ampak mislil sem še kakšno informacijo od vas dobiti, ko govorim o digitalni ekonomiji in digitalni družbi, o etičnih smernicah na področju umetne inteligence. Vem, da je en portal odprt, kjer zdaj lahko te smernice dajejo tudi državljani Evropske unije, ampak bom hvaležen za kakršnokoli informacijo, pa res, da ne bom predolg. Morda ste bili preskromni, se niste hoteli pohvaliti, gospa komisarka, po mojih informacijah ste vi nosilka akcijskega načrta za vojaško mobilnost. To je trenutno eden ključnih interdisciplinarnih projektov EU in Nato. Mislim, da se ne motim. Zdaj, za njegovo realizacijo je v prihodnjem večletnem finančnem okviru predvidenih, kot ste povedali, 6 in pol milijard evrov, ki pa bodo, kar je pa zelo pomembno, sproščeni takoj, že naslednje leto, 2020. / oglašanje iz ozadja/ Ja. Jaz mislim, da bo sprejeto. No, ampak če bo sprejeto, bo ta denar na razpolago takoj. In zdaj seveda, razumem, da vi niste komisarka za Slovenijo, vi ste komisarka iz Slovenije, ampak zanimivo bi bilo od vas, gospa komisarka, slišati, če vidite kakšne priložnosti tudi za Slovenijo iz teh 6,5 milijard. Zakaj to sprašujem? Na MORS, na Ministrstvo za obrambo, je bila za ta namen oblikovana medresorska delovna skupina, ki bo pripravila načrt za Slovenijo, ampak brez podpore komisarke ne bomo kaj prida uspešni pri pridobivanju teh sredstev. Tukaj zelo direktno govorim. Morda ne boste morali vsega odgovoriti na odprti seji, iz razlogov, ki sem jih povedal prej. In zato ponavljam, bi bilo zanimivo slišati kako evropska komisarka iz Slovenije, gospa Violeta Bulc, vidi to priložnost in kaj imate v mislih za Slovenijo. Bodimo tukaj sedaj malo sebični, ker najprej moramo imeti radi sebe pa, potem še koga drugega. Nato ima - to pa vemo - prioritetno smer za vojaško mobilnost iz Luke Koper čez Slovenijo v Avstrijo in gor proti Nemčiji medtem, ko v TT EU te poti nima - mislim, da se ne motim. Potem je še vprašanje logističnega haba, ki bi lahko bil na tej poti nekje v Sloveniji in bi lahko bil »dual use« - dvojna uporaba - za civilne in vojaške namene. Tako financiran iz postavke za vojaško mobilnost. Zato vas spodbujam, gospa komisarja, da se močno zavzamete za Slovenijo pri tej vojaški mobilnosti, kjer pa vidim jaz predvsem koristi najprej za civilne potrebe, če smem tako reči. Jaz vam želim do konca mandata dobrih projektov za Evropo to se pravi tudi za Slovenijo.