Govor

Aleksandra Pivec

Torej, spoštovani predsednik odbora, spoštovani člani, spoštovani kolegice in kolegi iz ministrstva in naših organov v sestavi.

Dovolite, da na kratko predstavim izhodišča za današnjo obravnavo, ki se dotikajo rebalansa proračuna Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano za leto 2019. Kot že povedano, rebalans proračuna za ministrstvo znaša 467 milijonov 915 tisoč 216 evrov in to pomeni povečanje za 35 milijonov 184 tisoč 480 evrov, glede na sprejeti proračun za leto 2019.

Torej, z rebalansom proračuna za leto 2019, ki ga povišujemo za 8 %, gre to povišanje predvsem na račun povečanega izplačevanja iz naslova programov razvoja podeželja. V ciklu izplačevanja trenutnega finančnega obdobja, po začetnih letih programa namreč prehajamo v obdobje, ko so izplačila najbolj intenzivna, saj se izplačujejo tudi tisti investicijski projekti po izvedenih javnih razpisih, ki so bili objavljeni v preteklih letih. Kot je najbrž znano, se program PRP 2014-2020 izplačuje še do leta 2023, kar pomeni, da bo to možno črpati do konca in da načrtujemo tudi celotno porabo teh sredstev.

Če mogoče dovolite, da pregledamo zadeve še nekoliko po tipih, je prvi tip, se pravi integralna sredstva – se povišujejo za 5,5 milijona evrov, kar pomeni 5 % povišanje in sicer se ta tip nanaša na plačne postavke in postavke tekočih transferjev za zagotavljanje zakonskih obveznosti na področju plač zaposlenih na ministrstvu, organi v sestavi ter pri posrednih proračunskih uporabnikih. Skupaj ta postavka znaša 3,1 milijona evra. Potem mogoče, če naštejem še nekaj pomembnejših postavk znotraj integralnih sredstev, je to povečanje na račun zavarovalnih premij, ki so se, pri katerih se je sofinanciranje zvišalo in ga mi zagotavljamo v 50 odstotnem delu, v nekaterih primerih 30, zagotovitev sredstev za arbitražo iz interventnega zakona, se pravi tisti del sredstev, ki jim moramo mi kot ministrstvo zagotoviti, čebelarska akademija, vzdrževanje gozdnih cest, povišanje sredstev Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Agenciji za kmetijske trge z namenom izvajanja kontrol na terenu in pa za predsedovanje na katerega se letos začenja intenzivnejše priprave in za ta namen tudi za to odpiramo oziroma vzdržujmo to postavko.

Potem tip 2, to so namenska sredstva, tukaj gre za povišanje 1,7 milijona evra oziroma 12 odstotno povišanje in gre za planiranje izdatkov na namenskih tipih postavk, sicer za 1,7 milijona evra, vendar smo za 1,3 milijona evra znižali izdatke na področju odškodnin zaradi spremembe namembnosti kmetijskih zemljišč, konkretno za primer Vogršček.

Na zbiranju sredstev gozdnega sklada smo planirali 3,1 milijona evra več, kot je v sprejetem proračunu, to je 11 milijonov.

Potem pa še tip 3 in tip 4, kjer gre predvsem za oziroma izključno za evropska sredstva in pa slovensko lastno udeležbo, tukaj je, kot že omenjeno, največje povečanje in sicer 28 milijonov evrov, ali 9,5 odstotka. Pri tem gre za 5 odstotno povišanje EU sredstev in slovenski lastni delež se povečuje za 48 odstotkov.

Program razvoja podeželja smo planirali na podlagi ocenjene načrtovane dinamike izplačevanja v letu 2019, kot je bila tudi posredovana na Evropsko komisijo in sicer je planiran znesek za izplačevanje v letošnjem letu 176,9 milijona evra. Tukaj je tisto povišanje 28 milijonov evrov.

Neposredna plačila na nivoju ovojnice v tem delu je 135 milijonov evrov, drugi evropski ukrepi in potem še iz evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo: 6,8 milijona evra.

Mogoče še nekaj obrazložitev, aha, mogoče še glede gozdnega sklada. Tam se neposredno prenesejo sredstva na, se pravi, in stanje, na dan 1. 1. 2019, je znašalo 21 milijonov 566 tisoč 347 in so planirana na 38 milijonov 291 tisoč, kar pričakujemo 16 milijonov 724 tisoč 660 evrov prihodkov.

Če še obrazložim nekaj po posameznih politikah in po posameznih, se pravi potem aktivnostih znotraj tega, kot omenjeno, za predsedovanje Svetu EU, pri katerem letos načrtujemo že nove zaposlitve, je načrtovanih 55 tisoč 580 evrov.

Potem so v tem delu, aha, govorim o Službi za EU koordinacijo in mednarodne zadeve.

V tem delu še kotizacija za članstva v mednarodnih organizacijah v višini 340 tisoč evrov. Potem druga politika na vsebini je znanost in informacijska družba in v tem okviru Služba za državne pomoči in razvoj.

Za ta namen se v skupnem znesku, da ne naštevam po posameznih postavkah, namenja približno 1,4 milijona evra.

Potem Služba za odnose z javnostmi in pa promocijo. Gre za različne tipe informiranja in pa promocijskih dejavnosti in tukaj iz naslova in informiranja in pa promocija dejavnosti kmetijstva 430 tisoč evrov in pa programi informiranja in promocije po EU, postavki 902 tisoč, 517 tisoč evrov.

Služba za podporo živilski predelovalni industriji in promocijo kmetijskih živilskih proizvodov, za namen informiranja in promocije kmetijskih živilskih proizvodov 910 tisoč evrov. Potem iz tega naslova že obvezni prispevek, zbran po Zakonu o promociji kmetijskih in živilskih proizvodov, 730 tisoč evrov, in sicer ta sredstva so zbrana po sektorjih meso, mleko in sadje. Potem v tem delu omenim še sredstva za zagotavljanje sredstev Agenciji za varstvo konkurence, ki jih namenjamo zaradi izvajanja nadzora nedovoljenih ravnanj po Zakonu o kmetijstvu, in sicer v višini 90 tisoč evrov. Sodelovanje s slovenskimi organizacijami v zamejstvu pa 300 tisoč evrov. Potem še služba za učinkovito delovanje javnih služb, v tem delu zagotavljamo sredstva za javno gozdarsko službo v višini 22 milijonov 682 tisoč 112 evrov, potem javna služba kmetijskega svetovanja in pa Kmetijska gozdarska zbornica, kar se tiče sredstev za zavode, v višini 8 milijonov 357 tisoč 862 in pa zbornični urad, 732 tisoč 159 evrov. Strokovne, potem še financiranje različnih strokovnih in pa svetovalnih služb. Tako strokovna naloga v živinoreji v višini 7 milijonov 6 tisoč 188, javne službe v ribištvu 463 tisoč 555 in pa javne službe svetovanja v čebelarstvu 605 tisoč 848 evrov. Potem morda še iz naslova ukrepov za stabilizacijo trga. Prilagajanje na podnebne spremembe, na tej postavki sredstva v višini 3 milijone 900 tisoč evrov, sofinanciranje pomembnejših nacionalnih projektov v višini 338 tisoč evrov in pa za Slovensko čebelarsko akademijo 109 tisoč evrov. Ukrepi za program razvoja podeželja, mogoče povem samo skupni znesek, ker po mojem ne bi v detajle, kaj bomo vse v razpisu v tem letu razpisovali. Se pravi z rebalansom iz naslova ukrepov za programe razvoja podeželja zagotavljamo oziroma načrtujemo 181 milijonov 796 tisoč 831 evrov. V letošnjem letu, morda samo podatek, bomo iz tega naslova razpisali 14 razpisov oziroma smo z razpisovanjem že začeli v mesecu januarju in do konca leta torej načrtujemo porabo omenjenega zneska sredstva. Kar se tiče področja gozdarstva… Aha, mogoče še upravljanje kmetijskih zemljišč omenim. Za upravljanje kmetijskih zemljišč, se pravi sredstva, namenjena za zemljiške operacije, 393 tisoč 87 evrov, vzdrževanje melioracijskih sistemov milijon 25 tisoč evrov in pa odškodnine zaradi spremembe namembnosti kmetijskih zemljišč, načrtovana sredstva v višini 3 milijone evrov. Tukaj gre seveda večje zneske za, načrtovane za sanacijo brane Vogršček, nakup kmetijskih zemljišč v korist Republike Slovenije, izvajanje ravnih razpisov za odpravo zaraščenosti, obnovo namakalnih sistemov in pa izdelavo strokovnih nalog s področja kmetijstva v povezavi z zemljiškimi politikami.

Področje gozdarstva, z rebalansom proračuna se za leto 2019 na teh postavkah zagotavlja za namen javne gozdarske službe 22 milijonov 682 tisoč evrov, vlaganje v gozdove milijon 339 tisoč 600 evrov, vzdrževanje gozdnih cest milijon 438 tisoč 557 evrov, podpora nevladnim organizacijam, strokovnim prireditvam in strokovni publicistiki v gozdarstvu 13 tisoč 700 evrov, odškodnine zaradi razglasitve gozdov s posebnim namenom 6 tisoč evrov, javno službo za področje divjadi in lovstva 54 tisoč evrov, odškodnine za povzročeno škodo po divjadi v višini 256 tisoč evrov ter proračunski sklad za gozdove, ki sem ga sicer omenila že prej, načrtujemo sredstva v višini 38 milijonov 291 tisoč evrov.

Še področje oziroma Sektor ribištva. Za izdelovanje(?) javnega Zavoda za ribištvo načrtujemo sredstva v višini 463 tisoč 555 evrov, javna služba za svetovanje v ribištvu 50 tisoč 750 evrov in pa informacijski sistem za ribištvo – 76 tisoč 215 evrov. Iz naslova operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo, se načrtujejo sredstva v višini 5, 1 milijona evra in 1, 7 milijona evra iz naslova slovenske udeležbe. Varstvo naravnih virov v ribištvu, še 125 tisoč evrov. In na koncu še podatek o sredstvih, namenjenih za delovanje organov v sestavi, kjer se načrtujejo sredstva, naprej za Agencijo Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja, na integralni proračunski postavki, višina sredstev za plače 7 milijonov 368 tisoč 286 evro, materialni stroški milijon 424 tisoč 213 evrov, investicije in investicijsko vzdrževanje – milijon 836 tisoč 74 ter še nekaj namenskih proračunskih postavk – sredstva za odškodnine, sredstva za kupnino odprodaje državnega premoženja in pa še nekaj iz naslova tehnične pomoči. Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo – plačna postavka v višini 3 milijone 661 tisoč 437 evrov, sredstva za certifikate informatikov obrazca registra – 33 tisoč 155 evrov, analize odvzetih vzorcev inšpekcije in izvedenci, izvršbe inšpekcijskih odločb, investicije in investicijsko vzdrževanje državnih organov in pa materialni stroški ter sredstva za odškodnine in sredstva od prodaje državnega premoženja.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pripravila rebalans… nje se dotakne sredstva v rebalansu proračuna v višini 42 milijonov 184 tisoč evrov in sicer iz tega naslova izboljšanja… za namensko postavko izboljšanje kakovosti hrane – milijon 8 tisoč 369, Zdravstveno varstvo rastlin in živali – 20 milijonov 615 tisoč 941, nadzor in monitoring živil in krme pa 20 milijonov 225 tisoč 286.

Jaz mislim, da so to tiste pomembnejše postavke znotraj proračuna, ki sem jih jaz želela omeniti ter pomembnejši, se pravi razdelitev po tipih sredstev, zato bi s tem mogoče moj uvodni del zaključila in vam potem še, če bi karkoli želeli vprašati.