Govor

Jernej Pikalo

Hvala lepa.

Spoštovana gospa predsednica, članice in člani odbora!

Meni je v veliko veselje, da sem lahko danes tu in da lahko seveda predstavim ta del rebalansa proračuna države Slovenije, kar se tiče Ministrstva za kulturo.

Posebej me veseli, da je letos na področju Ministrstva za kulturo zares signifikantno povečanje sredstev. Mislim, da takega signifikantnega povečanja sredstev nismo videli že kar dolgo število let. Glede na sprejeti proračun se sredstva za leto 2019 povečujejo za 30 milijonov 436 tisoč in bodo na ta način skupaj znašala 193 milijonov 315 tisoč. To je 18, 7 % povečanje glede na sprejeti proračun za leto 2019 ter 19, 3 % povečanje glede na ocenjeno realizacijo proračuna za leto 2018.

Delež proračuna Ministrstvo za kulturo v državnem proračunu pa je prvič po letu 2012, 1, 90 %. Zdaj, če gremo navzdol in poskušamo razdeliti na integralna in pa evropska sredstva, lahko seveda ugotovimo, da se integralna sredstva sama povečujejo za 19, 4 milijone evrov in bodo skupaj znašala 168, 4 milijone, da pa bodo evropska sredstva se povečala za 9, 1 milijon ter skupaj znašala 22, 5 milijona. Tudi pravice porabe se povečujejo za 2 milijona evrov in sicer znašajo 2, 5 milijona evrov, kar je skupaj 1, 3 % celotnega proračuna Ministrstva za kulturo.

Zdaj, če gremo naprej, pa poskušamo nekako razdeliti oziroma vsebinsko razložiti, kjer je Ministrstvo za kulturo načrtovalo ta sredstva. V veliki meri najprej za stroške dela zaposlenih pri neposrednih ali seveda posrednih uporabnikih proračuna Ministrstva za kulturo. 9, 4 milijona dodatnih sredstev gre za ta namen. Potem naprej, za plačilo prispevkov, za socialno varnost samozaposlenih na področju kulture 1, 8 milijona dodatnih sredstev. Za republiške priznavalnine 0, 2 milijona evrov, za nakup opreme in investicijsko vzdrževanje nekaj, kar je v preteklih letih bilo res zaradi krčenja obsega sredstev, res podhranjeno, 2, 2 milijona evrov. Na ta način ostane za programe v kulturi več 5, 8 milijona dodatnih – govorimo zgolj in samo o dodatnih milijonih evrov.

In zdaj, če gremo še v nekoliko več podrobnosti, pa jih bom samo par naštel. Na področju medijev in avdiovizualne kulture se povečujejo transferna sredstva za film v višini 800 tisoč evrov, potem dodatno se bo financiral redni letni javni projektni razpis za sofinanciranje programskih vsebin medijev. Dodatno se bo dodalo 50 tisoč evrov medijski pismenosti, torej projektu Medijske pismenosti.

Če gremo naprej ne umetniške programe. Tule gre v veliki meri seveda za tisti redni del, ampak tudi za sofinanciranje nevladnih organizacij in tako kot je Ministrstvo za kulturo pripravilo ta proračun, je največ dodalo ravno sofinanciranju nevladnih organizacij v višini 800 tisoč evrov.

Če gremo potem še naprej na varstvo kulturne dediščine in pa knjižničarstvo. Dodatno je na postavki(?) spomeniki, ki so v lasti Republike Slovenije, dodano 180 tisoč 413 evrov. Ker gre za nekatere arheološke ter seveda nekatere druge sanacije, ki so tule pomembne. Potem se 232 tisoč evrov dodaja za nakup knjižničnega gradiva. Gre za dostop do slovenskih e-knjig, knjižnično gradivo na različnih nosilcih in tako naprej. Dodaja se 54 tisoč za Plečnikovo liturgično posodje, torej za razstavo, za izbor in tako naprej.

Potem, če gremo tisto, kar sem rekel že prej, da je bilo v preteklih letih zapostavljeno, to so investicije v kulturi. Za 1 milijon se namenja dvigu sofinanciranja javne kulturne infrastrukture, potem pa je še nekaj projektov, ki kot temu po domače rečemo, sodijo pod mednarodno sodelovanje. Kar se tiče drugih programov v kulturi, kot so ljubiteljska kultura in tako naprej, za programe in projekte na področju ljubiteljske kulture je dodanih 100 tisoč evrov, dodaja se 100 tisoč evrov za štipendije. To pomeni, da se bo lahko povečalo število upravičencev in obenem seveda tudi dražje šolnine na tem področju in s tem se bo, čisto vsebinsko rečeno, povečala usposobljenost tistih, ki bodo na ta način s pomočjo teh štipendij prišli do izobrazbe ali veščine. Sredstva za digitalizacijo se ravno tako povečujejo za približno 100 tisoč evrov. Vsebinsko, da bo ta visoki zbor vedel, za kaj gre. Gre predvsem za digitalizacijo, torej za digitalno pretvorbo, trajno hrambo in tako naprej vseh tistih gradiv, ki jih sedaj tako ali drugače imamo v, recimo temu, na neobstojnih nosilcih, pa bi seveda želeli, da preidejo na trajne oziroma obstojne nosilce. In potem imamo tudi še nek drugi javni razpis za digitalizacijo. Ta pa bo vreden 146 tisoč 400.

Kar se tiče kohezijskih sredstev, se primarno vlagajo v tehnološki razvoj, tudi raziskave s tega področja, potem izboljšanja dostopa IKT, torej vse, kar se tiče digitalizacije, in tako naprej. Tako da jaz mislim, da če pogledamo celotno sliko proračuna Ministrstva za kulturo, lahko ugotovimo, da je ugodna, ni idealna, daleč od tega. Vsi bi si seveda želeli, da bi neka določena področja bila mogoče še boljše podprta, ampak a veste, tako pač je. V enem letu se vsega ne da narediti. Tako da mi smo danes s sabo pripeljali tudi ekipo sodelavcev, vsakega za svoje področje, ki bodo absolutno znali tudi vse podrobnosti načrtovanega proračuna pojasniti. Jaz se bom pa vnaprej opravičil, ker tam okrog 14.45 bom na žalost moral oditi, ker imam še neko drugo obveznost.

Hvala lepa.