Hvala za besedo, gospa predsedujoča.
Spoštovane gospe in gospodje!
Komisija za državno ureditev je na svoji 18. seji 30. januarja 2019 obravnavala Predlog zakona o nepravdnem postopku in ga podprla, saj je nujen, kot je bilo že rečeno, predpogoj za uspešno izvajanje Družinskega zakonika.
Komisija je poudarila, da bo prenos upravnih zadev s centrov za socialno delo na sodno oblast pomenil povečanje obsega dela na družinskih oddelkih sodišč. Zato se je na komisiji izpostavilo vprašanje, ali bodo glede na velike spremembe postopki potekali nemoteno in ali je vse pripravljeno za prenos teh pristojnosti. Komisija je spraševala, ali je na družinskih oddelkih sodišč zadostno število sodnikov. Predvsem pa so člani komisije opozorili, da bodo sodišča za svoje odločitve pogosteje angažirala sodne izvedence s področja klinične psihologije, ki pa jih, kot smo že predhodno ugotavljali, primanjkuje. Prav tako je komisija opozorila, da obstaja nevarnost, da se bodo postopki na sodiščih vlekli in da bo večja poraba sodnih izvedencev podražila postopke. Opozorjeno je bilo, da je v nekaterih državah v primerih družinskih zakonskih sporov opredeljeno obvezno zastopanje po odvetniku. Prav tako je bila izpostavljena pripomba Odvetniške zbornice, da je zastopanje po odvetniku obveznost v drugih nepravdnih postopkih, postopkih po Zakonu o duševnem zdravju v primerih prisilnega pridržanja v psihiatrični bolnišnici, potem Zakon o nepravdnem postopku in Zakon o duševnem zdravju torej nista usklajena. Opozorjeno je bilo tudi na pripombe Sodnega sveta, ki opozarja na finančne posledice za državni proračun in druga javnofinančna sredstva ter na možnost sodnih zaostankov. Glede na to, da je govora o sodnih postopkih, ki so opredeljeni kot nujni, so takšna opozorila zaskrbljujoča. Poudarjeno je tudi bilo, da čeprav je bil predlog zakona prvenstveno namenjen uskladitvi z Družinskim zakonikom, vendar ureja tudi klasične nepravdne postopke, in se zdi, da je bilo v tem postopku posvečene premalo pozornosti, in se znajo torej težave pojaviti kasneje pri samem izvajanju. Torej, še enkrat, opozorjeno je bilo na pripombe Odvetniške zbornice, tudi v zvezi s klasičnimi nepravdnimi postopki.
Kot sem že rekel, je torej komisija predlog zakona podprla, hkrati pa predlagatelje pozvala, da v nadaljnjem postopku ponovno pretehtajo pripombe, torej upoštevajo pripomb Odvetniške zbornice Slovenije, ki doslej še niso bile usklajene oziroma upoštevane.
Hvala.