Govor

Andreja Katič

Spoštovani predsednik, spoštovane poslanke in poslanci, spoštovani predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, spoštovani generalni državni tožilec, spoštovani vsi predstavniki institucij, Ministrstva za notranje zadeve, policije, tudi vseh ostalih institucij, ki so sodelovale pri pripravi zakona, spoštovani vsi ostali!

Zakon o kazenskem postopku, ki je bil obravnavan v prejšnji Vladi, je bil drugačen, kot je zakon, ki ga imate danes pred sabo. In če ste takrat spremljali, je bilo res veliko razprave in lahko povem tudi, da je, ko je bil vložen v postopek leta 2017, bila takrat opravljena splošna razprava, javna predstavitev mnenj, druga obravnava zakona na matičnem delovnem telesu in na plenarni seji. In da je bil zakon tudi sprejet, potem pa zaradi veta Državnega sveta pri ponovnem glasovanju ni dobil zadostne podpore, tako da je bil zakonodajni postopek končan.

Mi smo to novelo Zakona o kazenskem postopku vložili 4. februarja 2019 po rednem postopku, tudi zaradi pomembnosti tega zakona. Poslanci so tako imeli 15 dni časa, da bi lahko vložili zahtevo za splošno razpravo, kjer bi lahko opravil Državni zbor razpravo o razlogih, ki zahtevajo sprejem zakona ter načelih, ciljih, poglavitnih rešitvah predloga zakona. Ta zahteva za splošno razpravo ni bila vložena in tako je zakon prišel v drugo obravnavo.

Spomnim naj tudi, da je glavnina zakona usmerjena v prenos določil direktive o žrtvah, ki bi morala biti v slovenski pravni red vnesena že v letu 2015. Mi smo dogovorili, z velikimi napori, podaljšanje roka do 9. aprila 2019. Tako da nekoliko se nam mudi. Bi pa poudarila razliko od prejšnjega predloga zakona, do današnjega predloga zakona, ki ga imate pred sabo tudi v tem: če ste zdaj spremljali medije ni bilo tako žgoče razprave. Tudi zaradi tega, ker je ta predlog zakona, ki ga imate pred sabo usklajen tako z vrhovnih sodiščem Republike Slovenije, tudi znotraj sebe so opravili poglobljeno razpravo, z Državnim tožilstvom, ki so tudi znotraj sebe opravili pomembno razpravo. Zakonu ne nasprotuje Odvetniška zbornica Slovenije, tudi varuh človekovih pravic - z njim smo usklajevali, podpira spremembe. Tudi podpira tiste spremembe, ki so namenjene zvišanju učinkovitosti postopka. Seveda pa se zavedamo tudi pripomb Zakonodajno pravne službe, vendar menim, da jih v veliki meri naslavljajo že amandmaji koalicije, ki jih Ministrstvo za pravosodje podpira in verjamem da lahko tudi danes v razpravi, tukaj so z nami, predstavniki vseh institucij, se pravi, vi ste naši najpomembnejši deležniki. Odgovorimo še na pomisleke, ki so se vzpostavili in ki so podani tudi z predlogi tako za, predlogom o katerem trenutno odločamo, kot tudi z amandmaji posameznih poslanskih skupin.

Tako da predlagam, da tega predloga ne podprete, smo pa danes na voljo tukaj, da res poglobljeno razpravljamo o tistih določilih, ki so še predmet vprašanja, ki morebiti takrat, ko se je prvič obravnaval ta zakon, niti niso bila odprta.

Hvala.