Govor

Ljudmila Novak

Hvala lepa.

Želijo besedo še ostali vabljeni na sejo? Ali želi kdo besedo? Če ne, hvala lepa, potem odpiram razpravo članov komisije. Kdo se javi k razpravi? Nihče se ni javil k razpravi, zato bom pa sama razpravljala.

Prejeli ste tudi gradivo in sicer, raziskovalno nalogo o zastopanosti diaspore v nacionalnih parlamentih. No, iz te raziskovalne naloge se vidi, da nekatere države imajo svoje zastopnike v nacionalnih parlamentih. Seveda problematično je, kako se ti predstavniki volijo. Države imajo to različno urejene. Nekateri imajo več predstavnikov, nekateri manj in na različne načine jih tudi volijo, je pa možno seveda, da so izvoljeni. In sedaj, ko poteka tudi v Državnem zboru razprava o spremembi volilnega zakona, se mi je zdelo primerno, da to tematiko uvrstim tudi na sejo komisije, kajti tudi naš program smo zapisali, da ta tematika je pomembna, tudi gospod minister na sami predstavitvi ste rekli, da se s tem strinjate oziroma ste temu naklonjeni. In večkrat je Državni zbor to tematiko že tudi obravnaval v preteklosti in glede na to, da živi zunaj meja Republike Slovenije pol milijona ljudi, da novi, mladi ljudje tudi odhajajo, torej je pomemben tudi njihov glas in njihova zastopanost v državnih inštitucijah. Zato postaja ta tematika spet tudi aktualna. Kdo bo zastopal te ljudi, ki se izseljujejo, ki odhajajo, ki mora bi radi pa sami kaj povedali o svojih izkušnjah.

Torej, predvsem je ta tematika na programu tudi zaradi tega odhajanja in pa da znova ugotovimo, kakšno je razpoloženje tudi v Državnem zboru, v političnih strankah. Ali ste, so temu predlogu naklonjene, ali niso naklonjene, šele potem pa je smiselno delati bolj intenzivno na tem predlogu, ker vemo, da spreminjanje volilne zakonodaje, še posebej pa spreminjanje Ustave, ni tako enostavno in je potrebno res dvotretjinsko soglasje, da se lahko sploh kaj zgodi.

Se sedaj morda želi kdo oglasiti za razpravo? Ja, Samo Bevk.

Izvolite.