Govor

Aleš Cantarutti

Hvala, predsedujoči. Spoštovane poslanka in poslanci! Najprej dobro jutro. Dovolite mi torej nekaj besed, da na kratko predstavim predlog stališča Republike Slovenije do priporočila za sklep sveta o dopolnitvi pogajalskih smernic za razvojno agendo iz Dohe glede večstranskih pogajanj o pravilih in obvezah na področju elektronskega trgovanja.

Uvodoma takoj poudarjam, da Slovenija v zvezi s priporočilo za sklep sveta nima zadržkov in ga načeloma podpira. Razlog načelne podpore pa je v tem, da je v času obravnave zadevnega stališča priporočilo še vedno v obravnavi na pristojnem odboru Sveta Evropske unije. Z načelno podporo si Slovenija pridružuje pravico, da v primeru bistvenih odstopanj od trenutne verzije priporočila za sklep Sveta, stališča še spremeni.

Naj vam na kratko predstavim še samo ozadje in vsebino predloga. V zadnjih dveh desetletjih smo priča eksponentni rasti domačega in čezmejnega elektronskega trgovanja. To najbrž občutimo tudi sami. Kljub hitremu porastu elektronskih transakcij pa v okviru Svetovne trgovinske organizacije še niso bila oblikovana specifična multilateralna pravila, ki bi takšno obliko trgovine podpirala. Podjetja in potrošniki se tako zanašajo na različna pravila, ki so jih nekatere države dogovorile v okviru svojih bilateralnih ali regionalnih trgovinskih sporazumov.

Svetovna trgovinska organizacija pravila glede zadevnih vprašanj bi lahko pomembno olajšala spletne transakcije ter jih naredila varnejše in enostavnejše, tako za podjetja kot za potrošnike, ki so prav tako pomembni, ko govorimo o tem elektronskem poslovanju.

Na 11. ministrski konference Svetovne trgovinske organizacije, ki je decembra 2017 potekala v Argentini, je bila tako sprejeta skupna izjava o e-trgovanju za pospešitev dela na tem področju. Po raziskovalnem delu, ki je sledilo v lanskem letu in nato januarja letos, je 76 članic Svetovne trgovinske organizacije, vključno z Evropsko unijo, potrdilo, da nameravajo začeti pogajanja v okviru WTO. Hkrati so potrdile, da nameravajo k udeležbi pogajanj še naprej spodbujati vse članice Svetovne trgovinske organizacije, da bi se dodatno povečale koristi elektronskega trgovanja za podjetja, potrošnike, kar bi seveda vplivalo in ima vpliv na svetovno gospodarstvo.

Za namen sodelovanja Evropske unije v omenjenih pogajanjih se z zadevnim poročilom za sklep Sveta dopolnjujejo že obstoječe smernice za pogajanja o takoimenovani razvojni agendi iz Dohe, ki v okviru WTO, torej Svetovne trgovinske organizacije potekajo že od leta 2001. Dopolnilo je namenjeno predvsem bolj natančni opredelitvi vprašanj, o katerih bodo tekla pogajanja ter mejnih pozicij, ki jih Evropska komisija v pogajanjih ne sme preseči.

Kot izhaja iz pogajalskih smernic bodo tako pogajanja zajemala vprašanja kot so: priznavanje elektronskih pogodb in elektronskih podpisov, trajna prepoved carinskih dajatev na elektronske prenose, zaščita potrošnikov, zaupanje podjetij, čezmejni pretok in zaščita podatkov, regulativna pravila o telekomunikacijskih storitev, brezpapirno trgovanje in še nekatere druge teme iz tega področja.

Vsa pravila ali obveze, o katerih se bo dogovorila Evropska unija, bodo morala biti v skladu s pravnim okvirom Evropske unije. To je pomembno. Vključno s pravili glede kibernetske varnosti in varovanja osebnih podatkov. Sprejeta pravila in obveze Evropski uniji in njenim državam članicam tudi ne bodo smela preprečevati urejanja gospodarskih dejavnosti v javnem interesu ali vplivati na kakovost oziroma način urejanja javnih storitev.

Podpora začetku pogajanj o elektronskem trgovanju v okviru WTO je skladna tudi z dosedanjimi stališči Slovenije, ki je urejanje zadevnega področja podprla že v okviru zadnje ministrske konference Svetovne trgovinske organizacije.

Torej, upoštevajoč vse navedeno predlagam, da odbor podpre predlagani sklep, ki se glasi: »Republika Slovenija načeloma podpira priporočilo za sklep Sveta o dopolnitvi pogajalskih smernic za razvojno agendo iz Dohe glede večstranskih pogajanj o pravilih in obvezah na področju elektronskega trgovanja.«

Toliko mogoče za uvod. Potem pa še dodatna pojasnila, če bo potrebno. Hvala.