Govor

Hvala za besedo.

Lepo pozdrav vsem prisotnim!

Verjamem, da je za vse ta pobuda, bi rekel na nek način pričakovana, tudi glede na dogajanja v prejšnjih mandatih in glede na to, da so bile podobne pobude že večkrat vložene, niso pa prišle do faze odločanja, zato smo se v Poslanski skupini Slovenske Demokratske Stranke odločili, da glede na predhodne, bi rekel že postopke, razprave v Državnem zboru med posameznimi poslanskimi skupinami in tudi glede na dogajanje pri imenovanih vlad v zadnje obdobju vseeno pridemo s predlogom spremembe ustave.

Predlagamo seveda spremembo besedila 111., 112., 116. in 117. člena Ustave Republike Slovenije, ki govori o tem, kako se imenuje vlada. Gre zato, da predlagamo enofazni postopek imenovanja vlade, ker pomeni, da se odloča o predsedniku vlade in ministrih kot celoti, ne pa tako kot do zdaj, da se najprej imenuje predsednika vlade in nato posamezne ministre oziroma ministrsko ekipo posebej.

Mi ocenjujemo, da je ta poenostavitev koristna in da bo prinesla seveda skrajšanje teh postopkov tudi glede na podobne prakse v sosednjih državah, ki imajo stvari večinoma urejene na ta oziroma podoben način, se nam zdi trenutek primeren, glede na to, da smo na začetku mandata, da se uredi imenovanje tako predsednika vlade kot ministrske ekipe na ta način, da se postopek poenostavi, da se preda večjo, bi rekel, pristojnost, predsedniku vlade, tako za imenovanje, ministru, po drugi strani pa seveda s tem tudi v njegove roke odgovornost glede tega. V nadaljnjih rešitvah, kot ste videli, seveda, je razdelano tudi vse v primerih, ko pride do menjave posameznih ministrov, kako v teh primerih, in tudi ko pride do zamenjave več kot tretjine ministrske ekipe, kaj v takih primerih. Gre seveda za nekoliko bolj zahtevno materijo, zato se tudi na nek način strinjamo, da se oblikuje strokovna ekipa, strokovna skupina, ki pripravi dokončne rešitve osnova pa seveda je v tej smeri, da se poenostavi postopke, da se skrajša postopke in da se imenovanje Vlade opravi v eni fazi. Predsednika Vlade in ministrsko ekipo potrjuje Državni zbor z enim glasovanjem.

To so ključne rešitve. V nadaljevanju pa seveda lahko tudi pojasnjujemo ostale zadeve. So pa v gradivu, kot je bilo že rečeno, zraven je priložen tudi predlog sprememb posameznih členov, že do kar velike mere izoblikovane ključne rešitve.