Hvala lepa za besedo.
Lepo pozdravljeni!
Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se zavedamo kako pomembna je vloga Varuha človekovih pravic v Republiki Sloveniji in kako pomembna so njegova spoznanja na morebitne kršitve le teh. Vse strokovne službe ministrstva pripombe skrbno proučijo in jih obravnavajo z vso resnostjo in pa veliko mero odgovornosti. Trudimo se biti čim hitreje odzivni, včasih pa se iz objektivnih razlogov odzovemo z nekoliko zamude.
Glede na ugotovitve Varuha človekovih pravic bi poudarila, da se na področju duševnega zdravja problematika nastanite vin pa obravnave oseb s težavami v duševnem zdravju ter oseb z demenco v varovanih oddelkih posebnih ali kombiniranih socialnovarstvenih zavodov prednostno rešuje z vzpostavitvijo dodatnih kapacitet, dopolnitvami usmeritev za delo z uporabniki in posodobitvijo evidence stanja zasedenosti. S predvidenimi ukrepi in razvojem dobrih praks spodbujamo sodobnejše koncepte dela z uporabniki, nadomeščanje institucionalne varovane obravnave z nadzorovano obravnavo v skupnosti kot tudi preprečujemo primere neustreznih namestitev v varovanih oddelkih. Želimo doseči večjo vpetost koordinatorjev centrov za socialno delo, ostalih deležnikov v postopkih namestitev in krepitve vloge zastopnikov. Pomemben ukrep na področju predstavlja tudi pospešitev postopka verifikacije varovanih oddelkov. Dodala bi še, da s pristojnimi ministrstvi in organizacijami intenzivno sodelujemo in iščemo rešitve na posameznih področjih in pri posameznih vprašanjih. Poleg tega se odpravlja problematika zaostankov pri reševanju pritožb na ministrstvu, ki se večinoma navezujejo na področje uveljavljana pravic iz javnih sredstev. Povečali pa smo tudi število vključitev v varstveno delovne centre, kot se tudi aktivno zavzemamo za širitev kapacitet domov za starejše glede na zaznane potrebe uporabnikov.
Poudariti bi želela tudi, da smo na ministrstvu intenzivno pristopili k reševanju situacije slepih in slabovidnih otrok in pričeli s pripravo zakona. V času priprave zakona so se izpostavila določena strokovna in pravna vprašanja, ki jih je bilo potrebno rešiti, zato so nam pri pripravi prijazno priskočili na pomoč na Ministrstvu za pravosodje in državnem odvetništvu. Predlog zakona je v zaključni fazi pripravi in bo tudi v kratkem posredovan v medresorsko obravnavo.
Pri opravljanju svojega dela tudi sami ugotavljamo, da določene zadeve še vedno ostajajo odprte in nerealizirane, vendar lahko zagotovim, da se bomo tudi v bodoče trudili za ustreznejše sistemske rešitve v obojestransko zadovoljstvo in predvsem v korist ljudi s ciljem zagotavljanja čim bolj prijaznih življenjskih pogojev za vse, predvsem za najranljivejše skupine prebivalstva.
Želela bi tudi poudariti, da je naloga Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti prav tako in v veliki meri spodbujanje spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin v naši državi in da prav tako zagotavljamo čim višjo pravno in pa socialno varnost prebivalcev Republike Slovenije. V okviru nalog ministrstva iz področja socialnega varstva je v teku več ukrepov, ki so bili podani na osnovi sodelovanja z Varuhom človekovih pravic. Iz navedenega izhaja, da se ministrstvo zaveda v poročilu izpostavljene problematike, se nanjo odziva in jo s sprejemanjem ukrepov tudi rešuje. Hvala lepa.