Govor

Kristjan Mlekuš

Spoštovani, predsednik. Spoštovane poslanke in poslanci, spoštovani minister s svojo ekipo, generalna direktorica Policije, pa namestnik, lepo pozdravljeni! Seveda tudi vsa slovenska javnost oziroma tudi policistke in policisti, ki nas danes spremljajo.

Sicer nismo bili seznanjeni ravno z razlogi, zakaj smo vabljeni na današnjo sejo. Predvidevali smo, tako kot ste uvodoma povedali – da zaradi te tiskovne konference 17. maja. Bi pa želel uvodoma povedati naslednje. Mi smo policisti, nismo politiki. Mi se ne ukvarjamo s tem, kakšna bo politika države do migracij, en želimo se v to vpletati. Namen naše tiskovne konference pa je bil samo opozoriti na stanje, kot ga vidimo policisti. Stanje je zaskrbljujoče. Opažamo, da nekih sistemskih ukrepov ni s strani Ministrstva za notranje zadeve. Na drugi strani lahko zagotovim, da sindikat kot predstavnik delavcev, policistk in policistov z generalno direktorico Policije in vodstvom policije, sodelujemo odlično. S policijo imamo odprt socialni dialog, mislim, da enega najboljših, če ne celo upam si zagotoviti, celo najboljšega v državi. Dnevno rešujemo probleme, ki seveda spadajo v pristojnost policije. Na drugi strani se soočamo s socialnim dialogom z ministrom za notranje zadeve, ki je na najnižji točki v zgodovini in to z gotovostjo trdimo, kar bomo tudi pokazali z argumenti. Jaz upam, da nismo omejeni z nekim časom za razpravo, ker imamo kar nekaj stvari, ki jih želimo javno izpostaviti in pokazati, kakšno je stanje. Kot sem rekel, mi se ne želimo ukvarjat s tem, kakšna bo politika te države do problema ilegalnih migracij, kajti mi smo policisti, delamo po zakonu, zavezani smo delu po načelu zakonitosti, pravičnosti in predvsem iskanju materialne resnice in temu namenjeno, bomo tudi danes določene stvari predstavili s konkretnimi argumenti in dokazi. Jaz obžalujem, da se naš partnerski sindikat danes tudi ni udeležil te seje. Zdaj, o razlogih lahko seveda samo ugibamo, ampak, glede na pritiske, ki smo jih sami deležni, se bojim, da ni mogoče razlog tudi ti pritiski. Ne glede na to, Policijski sindikat Slovenije in Sindikat policistov Slovenije sta partnerska sindikata, ki sta v preteklih letih ogromno naredila za policistke in policiste in kljub tem pritiskom in poskušanju odvračanja pozornosti, poudarjamo, da tega partnerskega odnosa ne bo porušil nihče.

Zdaj, za širše razumevanje naše tiskovne konference, se moramo dotakniti številnih vprašanj, da v bistvu lahko celovito orišemo dejansko stanje in dejansko sliko dogajanja in pokažemo, zakaj je ta socialni dialog z Ministrstvom za notranje zadeve na mrtvi točki in to že nekaj časa, čeprav smo na to opozarjali, preden smo šli v javnost, kar veliko časa. Zaradi tega smo tudi zaskrbljeni, ker če Ministrstvo za notranje zadeve, pa minister, z nami, bom rekel, tako delajo oziroma se stvari ne uresničujejo, potem policisti popolnoma razumemo tudi ljudi, zakaj so zaskrbljeni.

Samo za intermezzo, včeraj smo na televiziji gledali ministra, kako je v Črnomlju zagotavljal, kako vse stvari obvladuje. Danes zjutraj smo pa prejeli klic naših članov iz Metlike, da je bilo ponoči ukradeno vozilo, kombi, v Metliki. Policisti so ga sledili. Z nevarno vožnjo je ogrožal tako policiste kot druge udeležence v prometu. Ustavljen je bil šele z uporabo sredstev za prisilno ustavljanje motornih vozil. Po naših podatkih naj bi bilo v tem kombiju 12 državljanov Alžirije. Zdaj, jaz verjamem da, mogoče slovenska javnost verjame tem besedam, da se vse obvladuje, ampak, temu lastniku kombija, policistom, ki so bili v tej akciji udeleženi, verjetno pa ne bo prepričal popolnoma nihče.

Kot sem rekel, mi kot sindikat, kot predstavniki delavcev policistk in policistov, se pravi šibkejših v delovnem razmerju, nimamo težav s policijo - s policijo odlično sodelujemo in bomo tudi nakazali konkretne primere in to, da je socialni dialog z ministrom pa z Ministrstvom za notranje zadeve na najnižji točki v zgodovini, glejte, potem to, da je ta konflikt med nami, pa delodajalcem oziroma ministrstvom nastal in je bil latenten toliko časa, pa se stvari ni rešilo, potem se seveda bojimo, kaj bo in kako se bo to odzvalo, če bo prišlo do eskalacije varnostnih problemov, če v lastnih vrstah ne znamo zadeve rešit.

Kaplja čez rob za naš odziv v javnosti je bil intervju predsednika Vlade, Marjana Šarca za portal Pod črto, 15. 5. Na ta intervju so nas opozorili naši člani in članice, ki so bili zgroženi nad temi izjavami, ki so do policistov in policist žaljivi in nedostojni. Že na zadnji seji odbora, mislim, da je bilo prejšnji torek, pred to konferenco, našo, je gospod Marjan Šarec dal ta intervju. Mi smo zaradi korektnosti in zaradi spoštovanja funkcije predsednika Vlade, isti dan nemudoma v kabinet predsednika Vlade, poslali dopis glede teh izjav in smo prosili, da nam do četrtka, 16. 5. do 13. ure, posreduje odgovor predsednika Vlade ali držijo navedbe spletnega portala Pod črto, da gre dejansko za njegove izjave in v kolikor ne gre za njegove izjave, ga prosimo, da nam pošljejo tudi ustrezen demanti. Mi tega prejeli nismo, zato smo v četrtek sklicali tiskovno konferenco za petek, ker je bila to kaplja čez rob. Minister je na tej - mislim, da je bila 8. seja odbora – govoril o aktivni politiki zaposlovanja v policiji, pa bomo potem v nadaljevanju predstavili, kaj to v resnici je, nas je ob tem zelo zmotila, užalila in žaljivo do policistk in policistov, izjava predsednika Vlade, da je marsikje težava s kadri, da tudi v gostinski dejavnosti ni bilo zanimanja, dokler niso bili na sporedu na televiziji kuharski šovi. Glejte, če je to aktivna politika zaposlovanja, potem ne vem, kako se nam piše.

In zato, zdaj, tako bom rekel, zdaj, ne moremo reči, ali je ta izjava predsednika Vlade bila, ne vem, sugerirana s strani kogarkoli, ampak, če je bila to, recimo, s strani ministra, ki je trdil, da izvaja aktivno politiko zaposlovanja in če se smemo s sarkazmom odgovoriti na sarkazem, nas pa zanima, koliko resničnostnih šovov pa je bilo v teh osmih oziroma devetih mesecih, kar je na položaju, organizirali?

Potem je predsednik Vlade izjavil, da sem jaz, kot predsednik sindikata, rekel, da smo policisti drugorazredni državljani, ker ne smemo voziti pijani, da to je kot, da bi župnik rekel, da je drugorazredni, ker ne sme ženske imet. Glejte, to je žaljivo in nedostojno. Mi smo opozorili in to na znanem primeru Muda(?), pa teh dveh kriminalistov v Ljubljani, ne da protestiramo proti temu, ker ne smemo pit, ampak, to, da smo diskriminirani v delovno pravnem postopku, zaradi tega, ker če je prekršek storjen v prostem času, smo edini v tej državi obravnavani tudi po delovnem pravu.

Predsednik Vlade je tudi izjavil, da prihajajo v policijo včasih tudi takšni ljudje, za katere bi bilo morda bolje, da bi opravljali kakšen drug poklic. To je žaljivo do policistk in policistov, ki vsakodnevno izgorevajo, tako na južni meji kot v notranjosti. Izjavil je, da se včasih gremo preveč sindikalnih bojev in da sindikat ni tisti, ki mora voditi policijo in da smo sindikalisti zaposleni v policiji in da je to malo tako. Verjetno se mora predsednik Vlade, pa zdaj, ali so to, zrastlo na njegovem zelniku ali je bilo to sugerirano, verjetno mora še podučiti, kaj je to sindikalna svoboda, ki je ščitena tako z Ustavo Republike Slovenije, številnimi mednarodnimi akti in podobno.

Govoril je tudi o tem, da obstaja v policiji lažna solidarnost, da po eni strani sindikati zahtevamo dodatek za ukrepanje v vsakem času, po drugi strani pa se pritožujejo, da ne smemo voziti pod vplivom alkohola. Mi nikoli nismo trdili, obsojamo vsako vožnjo pod vplivom alkohola, kar smo tudi javno izpostavili, opozarjamo pa to, da smo policisti v neenakovrednem položaju, ko se tiče prekrškov v prostem času, za katere vsak seveda prevzame svojo odgovornost, da smo potem pa sankcionirani tudi po delovnem pravu kot edini v tej državi.

Žalosti nas to, ker ta dopis predsedniku Vlade, da naj se izjasni o tem, ali so to res njegove besede, je dobil tudi minister, pa teh besed ni ne obsodil in se ni postavil v bran policistom in pravni državi. Žalostno je tudi to, da se predsednik Vlade 17. 5. v Odmevih celo reče, da mu za te besede ni popolnoma nič žal. Po naši tiskovni konferenci, vsaj na Televiziji Slovenija, je bila izjava, da minister ni želel pred kamero in poslali so samo pisni odziv, ki je tudi objavljen na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve. Prvič v tem pisnem odzivu minister poudarja, da se stavkovni sporazum s policijskima sindikatoma v celoti izvaja, kar ne drži oziroma še bolj bomo tudi povedali s kakšnimi težavami smo se soočali pri uresničevanju tega stavkovnega sporazuma. To, da vlada trdi, da je 15 milijonov evrov v okviru posebnega projekta namenjeno za plačevanje delovne uspešnosti, da vsebuje tudi stroške delodajalca, to je popolna laž in je popolnoma neverodostojno, kar bomo tudi v nadaljevanju s konkretnimi dokumenti dokazali.

Minister je izjavil tudi oziroma v tej pisni izjavi, da ne izvaja nikakršnih pritiskov na sindikat. To je laž in dejansko minister izvaja pritiske. Sam sem bil tega deležen po izjavi nastopov v oddaji Sredin gozd, 30. 1., na Televiziji Slovenija, ko sem naslednji dan zjutraj prejel klic ministra in potem sva s podpredsednikom sorodnega sindikata, se pravi, policijska sindikata Slovenije, gospodom Andrejem Kocbekom, ki je tudi nastopal v tej oddaji, morala priti tudi na zagovor.

Potem, v sporočilu za javnost piše tudi, da je cilj ministrstva ostaja zagotoviti čim boljše pogoje za delo vseh policistk in policistov, se pa ob potezah predsednika Sindikata policistov Slovenije sprašujemo, ali on sledi istemu cilju. Poglejte, iz te izjave je jasno razbrati kam je usmerjen prst. Se pravi, v predsednika sindikata policistov, to sem jaz, lahko pa vam zagotovimo, da jaz sem samo predsednik in za tem stoji sindikat policistov, ki je v policiji reprezentativen, kar pomeni, da zastopa popolnoma vse zaposlene. Od 7. 3., smo poskušali mirno rešiti ta spor, pa nam ni uspelo. Od 7., 3., 17. 5., se pravi, dva meseca pa deset dni potem je bila naša tiskovna konferenca, torej kdo sledi cilju, da se zagotovi čim boljše pogoje za delo policistk in policistov. V tem sporočilu za javnost pravi tudi, da aktivna politika zaposlovanja, da se izvaja strategija tega aktivne politike zaposlovanj, da se izvajajo ukrepi za večjo prepoznavnost, privlačnost policijskega poklica, da posvečajo promociji in s tem skušajo v policijske vrste vključiti čim več ljudi, kar prinaša že pozitivne rezultate. Ali res? Ali so to mogoče resničnostni šovi, ti ukrepi? Kasneje bomo tudi pokazali resnico. / oglašanje iz ozadja/ Še večkrat, ja.

Glede zaposlovanja. Minister v tej izjavi pravi, da je sprejela ta vlada pa tudi prejšnja, kadrovski načrt, ki se je povečal za 151. oseb. Poglejte, to je popolna laž in vam bomo tudi s konkretnimi dokumenti v nadaljevanju pokazali, še enkrat. To, da razmere na trga delovne sile na splošno niso ugodne, se strinjamo. Ampak kaj pa je ministrstvo v teh osmih mesecih naredilo? Kaj naredi dober delodajalec, če mu ne uspe pridobiti ključnih kadrov. Verjetno ni težko uganiti, pa vsak uspešen podjetnik to ve, da neke ukrepe potegne. S tem seveda se kaže koliko je res temu odnosu do policist in policistov. V tem sporočilu za javnost pravi tudi, da se uporablja vse razpoložljive kadrovske in tehnične vire, kar ne drži. Mešane patrulje na meji z Italijo - tudi ob to smo se obregnili -, jaz sem 20 let delal na tej meji z Italijo, sicer so nekoliko popravili tisto izjavo na 24 ur zvečer, ampak mešanih patrulj z Avstrijo ni. Delo po sporazumih pa poteka že vsa leta od decembra 2007, ko je Slovenija vstopila v schengen.

Obregnili smo se seveda tudi ob sporno zaposlitev svetovalca v kabinetu ministra za notranje zadeve. Tu navajamo, da so vsi postopki v zvezi z zaposlitvijo bili izvedeni zakonito, in očitke o kakršnihkoli nepravilnostih odločno zavračamo. Če ste dobro poslušali tiskovno konferenco, gospod minister, smo večkrat poudarili, da mi ne oporekamo vaši pravici, ki jo imate po Zakonu o javnih uslužbencih, da zaposlujete na zaupanje, nikakor ne, to je vaša pravica.