Govor

Saša Jazbec

Najlepša hvala za besedo. (Saša Jazbec)

Spoštovani, lepo pozdravljeni!

Pred nami je Poročilo o izvrševanju proračuna Republike Slovenije za prvo polletje letošnjega leta, ki ga je Vlada v skladu z Zakonom o javnih financah predložila Državnemu zboru. Poročilo vsebuje podatke o realizaciji prihodkov, odhodkov, presežkov in zadolževanju v prvem polletju ter o oceni realizacije do konca letošnjega leta poleg tega pa tudi druge podatke o izvrševanju proračuna, vključevanju novih obveznosti v proračun, prenos namenskih sredstev iz preteklega leta, prerazporejanje porabe, uporabo proračunske rezerve ter podatke o poroštvih. Skupni prihodki državnega proračuna do konca leta - se opravičujem - v bilanci prihodkov in odhodkov je bilo v sprejetem proračunu načrtovanih 10,3 milijarde prihodkov in do konca junija realiziranih 49 odstotkov oziroma 5,1 milijarda evrov. Iz naslova dohodnine so prihodki znašali 730 milijonov in pomenijo 52 odstotkov zneska predvidenega v sprejetem proračunu. Glede na lansko prvo polletje je bila realizacija nižja za 1,3 odstotka. Ocenjujemo, da bi do konca leta dohodki iz dohodnine znašali 1,3 milijarde, kar je nekoliko manj kot je bilo napovedano v sprejetem proračunu in upošteva učinke davčne razbremenitve, regresa za letni dopust.

Prihodki od davkov od dohodka pravnih oseb so do konca junija dosegli 556 milijonov evrov oziroma 62 odstotkov načrtovanega zneska. Ocenjujemo, da bo do konca leta iz tega naslova se zbrala približno milijarda evrov, kar je 100 milijonov več od načrta in je predvsem posledica ugodnih poslovnih rezultatov podjetij iz leta 2018. Potem davek na dodano vrednost v prvem polletju je bilo zbranih 1,8 milijarde, kar je sicer 4,2 odstotka več kot v istem obdobju lani, vendar pomeni 46 odstotno realizacijo glede na sprejeti proračun. Od nedavčnih prihodkov je bilo v polletju vplačanih 313 milijonov - to je dobra polovica prihodkov kot smo jih načrtovali - in ocenjujemo, da bomo dejansko do konca leta ta nivo, ki smo ga načrtovali tudi dosegli oziroma rahlo presegli. Prejeta sredstva iz Evropske unije in drugih držav so bila načrtovana v približno milijardo in prihodki iz tega naslova v prvem polletju znašajo 393 milijonov oziroma 39 odstotkov načrtovanih. Odhodki so bili v sprejetem proračunu načrtovani v višini 10,2 milijarde. V prvi polovici leta realizirani v višini 4,9 milijarde oziroma 48 odstotkov. Največja postavka so drugi tekoči domači transferji in sicer tekoči transferji v javne zavode. Tukaj je bilo izplačanih 980 milijonov in to so predvsem plače torej transferji javne zavode s področja izobraževanja, znanosti in športa. Potem so druga velika postavka tekoči transferji v skladu s socialnega zavarovanja. Znašali so 527 milijonov evrov od tega v ZPIZ 442 milijonov evrov. Nekoliko počasnejša dinamika je v tem transferju, zaradi ugodnih razmer na trgu dela in s tem hitrejšega priliva prispevkov za socialno varnost. Potem so izplačila za transferje posameznikom in gospodinjstvom. Tukaj so v prvih šestih mesecih so znašala 742 milijonov evrov oziroma 55 odstotkov načrtovanih največ v okviru finančnega načrta Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Na višjo realizacijo od načrtovane sta vplivala predvsem izvajanje Zakon o socialnem vključevanju invalidov in pa o osebni asistenci. Za plače, za druge izdatke zaposlenim in prispevke je bilo pri neposrednih proračunskih uporabnikih porabljeno 677 milijonov evrov to je 51 odstotkov načrtovanega, kar pomeni, da je pač na te postavkah zagotovljenega dovolj denarja za letošnje leto, 9 odstotkov je to več kot lani. Predvsem so plače povišale, zaradi stavkovnega sporazuma in iz naslova delovne uspešnosti in nadur. Do konca leta je načrtovana še ena uskladitev osnovnih plač z novembrom, višji dodatki pa veljajo od septembra.

Potem, plačila domačih in tujih obresti. Bile so v prvi polovici realizirana v višini 520 milijonov, kar je približno dve tretjine. Načrtovanih pač pri teh odhodkih življenje ni linearno, ampak je glavnina skoncentrirana v prvi polovici leta tako, da tudi tukaj ocenjujemo, da je dovolj denarja. Poraba proračunskih sredstev za blago in storitve je v prvem polletju znašala 347 milijonov, to je 41 %, za ta namen načrtovanih sredstev.

Tukaj gre predvsem za tekoče vzdrževanje cestne železniške infrastrukture, za vojsko in vojaško infrastrukturo ter za opravljanje informacijske infrastrukture. Subvencije v prvih šestih mescih 253 milijonov evrov oziroma 50 % načrtovanih, potem pa še investicijski odhodki in transferji, v prvi polovici leta 275 milijonov evrov, kar je v bistvu četrtina načrtovanih. Hitrejša poraba, kot vedno, se pričakuje pač v drugi polovici leta, glede na letni investicijski ciklus in glede na poletno glavno gradbeno sezono. Potem so še odhodki v proračun EU. V sprejetem proračunu so predvideni v višini 496 milijonov. V prvi polovici smo že izplačali preko 300 milijonov oziroma 61 % načrtovanega. Državni proračun je v prvi polovici leta do EU-ja sicer ustvaril neto proračunski presežek, v višini 89 milijonov evrov. Potem pa še račun finančnih terjatev in naložb. Prejemki znašajo 116 milijonov, izdatki 47. Izdatki so v višini 11 % načrtovanih, večina je pa iz naslova plačila obveznosti evropskemu mehanizmu za stabilnost, ki je bila izvedena v začetku letošnjega leta in v bistvu B-bilanca ima v polletju 69 milijonov presežka. In pa še v računu financiranja. V prvih šestih mescih smo se zadolžili za izvrševanje proračuna Republike Slovenije za 2,1 milijardo evrov. Za odplačila dolga je bilo v sprejetem proračunu načrtovano 2,9 milijarde, realiziranih pa že 2,7 in v bistvu, to se vse realizira v skladu z amortizacijskimi načrti v sprejetem proračunu.

Ob koncu lanskega leta, je dolg državnega proračuna znašal 29,2 milijarde oziroma 63,5 % BDP, do konca junija letošnjega leta se je znižal na 28,7 milijarde oziroma na 58,7 % BDP. Mi smo, ko smo pripravljali to polletno poročilo v juliju, smo pač ocenjevali oziroma je, v polletju je proračun izkazoval za 208 milijonov evrov presežka in smo ocenjevali, da bomo do konca leta približno dosegli te zastavljene cilje, kljub medletnim nihanjem in toliko bi povedala za uvod.

Hvala lepa.