Govor

Ksenija Klampfer

Hvala lepa za besedo.

Spoštovana predsedujoča, spoštovane poslanke, poslanci! Spoštovani Varuh človekovih pravic, ostali gostje.

Vsi skupaj lepo pozdravljeni!

Današnjo sejo lahko začenjam z informacijo, za katere smo se danes tudi tukaj zbrali in v veliko veselje mi je, da lahko povem, da je bil Zakon o izplačilo neizplačanega dodatka za nego otroka danes dopoldne že potrjen na Odboru za državno ureditev in javne zadeve in bo v četrtek 19. septembra obravnavan na seji Vlade. Verjamem, da bo soglasno potrjen, ker uživa koalicijsko podporo. Zavedam se, da je bil postopek dolgotrajen in da so za vami težki trenutki. Že v mesecu decembru preteklega leta, ko sem se seznanila s problematiko staršev slepih in slabovidnih otrok sem si zadala, da bomo našli zakonsko podlago in takoj vsaj malo umilili breme, ki ga starši nosite. Navedena problematika je bila obravnavana na seji Komisije za peticije in človekove pravice in enake možnosti 14. februarja 2019. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti se je na seji zavezalo, da bo pripravilo zakonsko podlago, ki bo osnova, da se zadeve zaključijo staršem pa povrnejo neizplačane dodatke. Z namenom iskanja rešitve pomoči staršem slepih in slabovidnih otrok sem takoj v novem letu sklicala sestanek tako z Državnim odvetništvo, Varuhom človekovih pravic, ker smo iskali pravno podlago za pripravo posebnega zakona. V vseh mesecih do sedaj smo na ministrstvu aktivno delali na pripravi zakona, saj je bilo potrebno odgovoriti na številna vsebinska in pravna vprašanja. Pri pripravi so nam prijazno pomagali tako strokovnjaki z Ministrstva za pravosodje, državni odvetnik iz Generalnega državnega odvetništva in Služba Vlade za zakonodajo, ki se jim na tem mestu tudi posebej zahvaljujem.

Zakon smo želeli v najširši možni meri uskladiti tudi z širšo javnostjo in tako je javna obravnava potekala cel mesec. Ravno na podlagi podanih pripomb smo širili krog upravičencev do dodatka za nego otroka, saj prvotna verzija predloga zakona predvidevala, da bodo dodatek prejeli le tisti otroci, katerim so bile izdane zavrnilne odločbe. Po končni verziji zakona bodo upravičenci do izplačila vsi tako tisti, ki so pravico uveljavljali kot tudi tisti, ki so pravico uveljavljali, kot tisti, ki je niso, pa bi jim pripadala.

Po obravnavi zakona na četrtkovi seji Vlade, torej po 19. septembru, bo le ta posredovan v nadaljnji postopek v Državni zbor. Zavedam se, da smo se 14. februarja zavezali, da bomo v roku štirih mesecev pripravili podlago za izplačilo neizplačanih dodatkov. Vem, da je od takrat minilo 7 mesecev, vendar bi rada opozorila, da gre za problematiko, ki je trajala celih 16 let. V samem zakonodajnem postopku smo morali uskladiti tako medresorsko kot koalicijsko, vse pravne rešitve, ter tudi zagotoviti dodatna finančna sredstva, nekaj več kot 5 milijonov evrov.

Za razumevanje in potrpežljivost, sem vam na tem mestu iskreno zahvaljujem. Hvala lepa.