Hvala lepa za besedo, predsedujoči. Vse skupaj vas prav lepo pozdravljam, spoštovani minister, direktor RTV-ja, vsi ostali prisotni, nenazadnje še poslanke in poslanci.
Jaz bi rad na začetku te nujne seje Odbora za kulturo jasno in glasno povedal, da namen predlagatelja ni blatiti RTV Slovenija. Prav tako pa ne želimo vplivati na neodvisnost in samostojnost javnega medijskega servisa. Celo več – v svoji nadaljnji razpravi bom poudaril kje mi vidimo rešitve, kaj počnete dobro in kaj bi še lahko izboljšali, da ne pride do tako imenovanega novega digitalnega davka.
S sklicem seje ste prejeli tudi to gradivo, pa mi dovolite, da grem čez vso to gradivo, da še enkrat povem za kaj točno se gre.
RTV Slovenija je dne 11. septembra 2019 posredovala sporočilo za javnost z naslovom »RTV Slovenija omogoča sprejem vseh svojih programov preko interneta«. V njem sporočajo, da gledalci lahko vse programe RTV Slovenija od 1. avgusta 2019 brez prekinitev spremljajo tudi na računalnikih, tablicah in pametnih telefonih. V nadaljevanju sporočila pa povedo, da bomo morali uporabniki tudi za te naprave plačati RTV prispevek. Pravilnik o načinu pripravljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov ter o načinu plačevanja prispevka za programe Radiotelevizija Slovenija, ki velja od 26. januarja letos, določa, da za sprejemnik šteje vsaka naprava, s katero je omogočen sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija. V primeru, da gospodinjstva, ki izjavijo, da nimajo nobene od naprav, ki se lahko poveže s spletom – pametni telefon, tablica ali računalnik – ne bodo podala uradne pisne izjave in bo RTV Slovenija skladno z zakonom začel zaračunavati celoten znesek RTV prispevka. Računalniki, tablice in pa mobilni telefoni so v pravilniku skriti pod alinejo, ki govori o drugih tehničnih rešitvah, pod pogojem, da ta tehnična rešitev zagotavlja sprejem programov v najmanj enaki kakovosti, kot prizemljsko omrežje. Ker TV Slovenija že zagotavlja predvajanje programov TV Slovenija 1, TV Slovenija 2 in pa TV Slovenija 3, v celoti, preko spleta, se s tem tudi računalniki, tablični računalniki in pametni telefoni kvalificirajo kot sprejemniki programa TV Slovenija, za katere je treba plačati RTV prispevek. Predvajanje omogoča ogled nacionalnih programov v resoluciji 720 pikslov, kar je enakovredno HD signalu.
Pravilnik o načinu prijavljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov, ter o načinu plačevanja prispevkov za programe Radiotelevizije Slovenija, ki ga je nadzorni svet RTV Slovenija, skladno z določili Zakona o Radioteleviziji Slovenija, sprejel dne 19. decembra 2018 in velja od 26. januarja 2019, v prvem odstavku, 2. člena določa, da za radijski oziroma televizijski sprejemnik, šteje vsaka naprava, s katero je omogočen sprejem vsaj enega programa Radiotelevizija Slovenija.
Kdor ima radijski ali televizijski sprejemnik na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija, preko prizemljskega oziroma oddajniškega omrežja RTV Slovenija, prek kabelske mreže, prek internetnega omrežja, prek satelita, prek druge tehnične rešitve, pod pogojem, da ta tehnična rešitev zagotavlja sprejem programov v najmanj enaki kakovosti kot prizemljsko omrežje, mora sprejemnik prijaviti, s čimer postane zavezanec za plačilo RTV prispevka.
Služba za obračun RTV prispevka navaja, da ima v svoji evidenci nekaj več kot 25 tisoč gospodinjstev, odjemalcev električne energije, ki plačujejo RTV prispevek le za radijske sprejemnike. Sodeč po evidencah, naj ti uporabniki ne bi imeli svojega televizijskega sprejemnika, niti ga ne uporabljajo. Pri teh zavezancih se bo preverjalo obvezo, ki izhaja iz omogočanja sprejemanja TV signalov preko računalnikov in drugih naprav, za ogled programov preko spleta.
RTV Slovenija je v sporočilu za javnost sporočila, da bo v prihodnjih dneh pozval gospodinjstva, ki plačujejo RTV prispevek le za radijske sprejemnike, da podajo izjavo, da nimajo naprave, ki omogoča sprejem TV signala preko interneta. V primeru, da imajo dejansko v lasti zgolj radijski sprejemnik, bodo morali podpisati novo izjavo, v kateri bodo zagotovili, da nimajo svojega in ne uporabljajo tujega televizijskega aparata, pa tudi ne osebnega ali tabličnega računalnika ali pametnega telefona, z internetnim dostopom. V primeru, da izjave ne bodo podali, jim bo RTV Slovenija skladno z zakonom začela zaračunavati celoten znesek prispevka. Po oceni RTV Slovenija gre za gospodinjstva, ki predstavljajo približno 4 % vseh zavezancev RTV prispevka. RTV Slovenija že sedaj od vsakega gospodinjstva z radijskim ali televizijskim sprejemnikom, prejme 153 evrov letno.
Sedaj RTV Slovenija uvaja še posebni digitalni davek. RTV naročnino bomo tako zdaj prisiljeni plačevati vsi, tudi če nimamo radijskega ali televizijskega sprejemnika, samo zato, ker imamo v 21. stoletju dostop do interneta. Zakon o Radioteleviziji Slovenija že od uveljavitve določa, da se kot sprejemnik šteje vsaka naprava, ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov. Mednje sodijo tudi sodobne digitalne naprave – računalnik, tablica, pametni telefon. Ker pa so bile nekatere televizijske programske vsebine zaradi zaščite avtorskih pravic prek interneta nedostopne, je RTV Slovenija v teh primerih doslej obračunaval le prispevek za radijske sprejemnike, ki znaša 3,77 evra. Ker je sedaj omogočeno predvajanje vseh programskih vsebin prek spleta brez prekinitev, so po mnenju RTV Slovenija izpolnjeni pogoji za obračun polnega RTV prispevka v višini 12,75 evra, za uporabnike interneta oziroma računalnikov in pametnih telefonov, četudi ti nimajo televizijskega sprejemnika.
Igor Kadunc, generalni direktor Radiotelevizija Slovenija je v intervjuju za RTV Slovenija, 25. oktobra 2018 pojasnil, da osnutek finančnega načrta RTV za leto 2019 predvideva primanjkljaj 3,1 milijon evrov, ki ga nameravajo pokriti s prodajo Eutelsatovih delnic. Namera, da bi v letu 2019 poslovali pozitivno, brez prodaje finančnih naložb, se je po Kadunčevih besedah zaradi povečanja programskih izdatkov, stroškov dela in fiksnih stroškov, za vzdrževalne pogodbe pokazala kot nedosegljiva.
Kadunc je opozoril, da zakon določa, da lahko Vlada RTV prispevek poviša do 10 %, vendar lahko to naredi s sprejetjem odločitve pred 1. septembrom 2019 za leto 2020. V vodstvu radiotelevizije so, po njegovih besedah, že začeli pripravljati podlage za predlog vladi naj sprejme ustrezni sklep o tem. Končni rezultat poslovanja RTV Slovenija v obdobju januar-december 2018 je bil negativen v višini 1,14 milijona evrov, kar je za 1,16 milijona evrov slabše od načrta in za 491 tisoč evrov slabše kot v letu 2017.
V Novi Sloveniji menimo, da je poslovanje RTV Slovenija nezadovoljivo. Gre za javni zavod, ki ima na trgu privilegiran položaj v razmerju do drugih medijskih hiš. Nobena druga medijska hiša nima z zakonom predpisanega prispevka, ki ga morajo za njeno delovanje plačevati vsa gospodinjstva. Nesprejemljivo se nam zdi, da se uvaja še posebni, digitalni davek za ogled vsebin RTV Slovenija preko spleta. To je v nasprotju z načeli sodobne, odprte, pametne in digitalne družbe prihodnosti. To je vizija, ki jo v Sloveniji zagovarja stranka Nova Slovenija. Menimo, da bi moral RTV Slovenija spletne vsebine ustrezno kodirati, njihov ogled pa bi bil na voljo tistim uporabnikom, ki si tega želijo in so za to pripravljeni plačati. Tovrstna ureditev je diskriminatorna tudi do slovenskih uporabnikov svetovnega spleta, ki morajo za ogled programov RTV Slovenija plačevati poseben digitalni davek, vsi drugi, ki do vsebin dostopajo iz drugih koncev sveta, pa si program lahko ogledajo brezplačno.
Menimo, da bi moral Odbor za kulturo opraviti razpravo o viziji razvoja javnega zavoda RTV Slovenija in predlagati popolnoma drugačen model financiranja programskega delovanja. Vlada Republike Slovenije oziroma resorno ministrstvo bi moralo določiti katere so vsebine širšega nacionalnega pomena, ki bi se financirale iz integralnega proračuna javni servis. Vse ostale vsebine pa bi se morale iz sistema javnega financiranja izločiti in bi se izvajale kot tržna dejavnost. V Sloveniji deluje veliko medijskih hiš in vse delujejo na trgu, njihove vsebine pa financirajo uporabniki oziroma gledalci. V tej luči pa bi morali razmisliti o popolnem prestrukturiranju delovanja RTV Slovenija in ukinitvi RTV prispevka.
Več pa bom povedal v nadaljevanju.
Hvala.