Govor

mag. Branislav Rajić

Hvala lepa, gospa državna sekretarka.

Prehajamo na razpravo članic in članov odbora. Prvi sem prijavljen sam.

V imenu tudi Poslanske skupine Stranke modernega centra pozdravljamo vse ukrepe in aktivnosti, ki spodbujajo pozitivni odnos državljank in državljanov do športa, ampak tudi do aktivnega športnega udejstvovanja in do krepitve vseh pozitivnih vrednot, ki jih ukvarjanje s športom prinaša. Zaradi vseh svojih družbenih učinkov je šport polje delovanja vsake odgovorne oblasti, zato ni nepomembno kako se država odziva skozi prizmo delovanja javnega interesa v športu, do njega, kako se vede, kako ga regulira, bodisi če govorimo o vrhunskem športu, posebej zato, kar smo priča temu v zadnjih dneh, bodisi v spodbujanju športne aktivnosti vseh državljank in državljanov ali na primer, ko se pogovarjamo o športu naših najmlajših ali pa najstarejših prebivalcev, tudi o športu invalidov itd.

Vsaka družbena skupina si zasluži posebno pozornost države. Nenazadnje lahko šport razumemo tudi kot temeljno pravico vsakega od nas, zato je pomembno, da vsakemu posamezniku zagotovimo možnosti za dejavno športno sodelovanje v varnem, v zdravem športnem okolju.

Ponovno pa moram spomniti na to, da smo v prejšnjem mandatu po skoraj 20 letih zastarelega zakonodajnega okvirja dobili nov sodoben zakon o športu, katerega glavni cilj je bil zagotoviti pogoje, da se bodo lahko tudi ljudje več in bolj kakovostno ukvarjali s športom, s tem ohranjali svoje zdravje, ampak tudi krepili svojega duha. Prvi leti izvajanja novega zakona dajeta spodbudne rezultate in v SMC si želimo, da bi šport v Sloveniji še naprej ostal kakovostno gibalo vseh generacij in spodbuda za kakovostno življenje slehernega posameznika. Seveda se zavedamo, da je sistemski napredek vedno možen, zato se ob siceršnjem ustreznem in kakovostnem zakonodajnem okvirju zavedamo za regijsko enakomerno razporejeno ter sodobno športno infrastrukturo ter večja vlaganja v šport na eni strani in na drugi strani zagotavljanje več gibanja na dan na osnovnošolskem in srednješolskem nivoju.

In nenazadnje nas nedavni uspeh naših odbojkarjev utrjuje v prepričanju, da bo dobro, če bomo v prihodnje še bolj spodbujali organizacijo velikih športnih prireditev na najvišji ravni na področjih, kjer smo mednarodno prepoznani, kjer dosegamo vrhunske rezultate ali rekreativno množičnost.

Zakona o praznikih in dela prostih dnevih se bomo verjetno izognili spremembe tega zakona. Verjamemo, da vodstvo Ministrstva za izobraževanje pri svojem delovanju na tem področju sledi vzpostavljenim usmeritvam, ki so pomembne tudi za nas v SMC.

V luči vsega povedanega danes predstavljeno pobudo Olimpijskega komiteja razumemo kot željo po povečanju prepoznavnosti športa kot pomembnega družbenega podsistema oziroma promociji športa v najširšem smislu in jo v tej luči pozdravljamo. Načinu kako primerno, če želite tudi državniško, obeležiti pomen športa, športnega udejstvovanja, je seveda več in uzakonitev novega državnega praznika – kot smo slišali, ki naj ne bi bil dela prosti dan – je po naši oceni le ena od možnosti kako športu nameniti posebno pozornost, zlasti v luči spodbujanja aktivnega načina življenja, tudi krepitve narodne zavesti in ostalih pozitivnih posledic, ki jih ukvarjanje z njim prinese.

Mnenje o tem ali je za to nujno potrebno sprememba Zakona o praznikih in dela prostih dnevih so lahko deljena, a glede na posledice same te ideje je prav, da se o njej razpravlja in da je ne bomo strli kar v kali. Primerjava med ostalimi državami nam sicer pokaže, da takšnega državnega praznika drugod po Evropski uniji ne poznajo. Imajo pa takšen praznik uzakonjen v nekaterih drugih državah; v Indiji, na Japonskem, v Katarju in Maleziji.

Ne glede na to dejstvo in kakor tudi kot predsednik Odbora za izobraževanje, pa tudi kot poslanec SMC, nedvomno, da to pobudo pozdravljam in verjamem, da izhaja iz iskrenih ciljev in namenov kako športu dati še dodatno težo in pomen. A prav je, da se o tej pobudi na nek način izreče tudi Vlada in pristojna ministrstva. Zato kot predsednik odbora predlagam dva naslednja sklepa odbora:

Prvi sklep: »Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino podpira prizadevanja Olimpijskega komiteja Slovenije – zveze za šport – za promocijo športa, spodbujanje aktivnega športnega udejstvovanja državljank in državljanov ter s tem ustrezno nacionalno obeležitev poslanstva slovenskega športa.«

Drugi sklep: »Odbor za izobraževanje, znanost, šport in mladino predlaga Vladi Republike Slovenije, da preuči pobudo Olimpijskega komiteja Slovenije za razglasitev državnega praznika športa z imenom Dan slovenskega športa.«

V kolikor bo Vlada ob proučitvi predloga ocenila, da je pobuda smiselna potrebna, verjamem, da bomo že kmalu odločali o spremembi Zakona o praznikih in dela prostih dnevih. Pomembno pa je predvsem to, da se danes predstavljena ideja v takšni ali drugačni obliki v končni fazi manifestira, ker na vsak način izplen tega ne sme biti ničen. V kolikor bo končna ocena Vlade, da sprememba zakona ni potrebna, dajem sam že na tem mestu v premislek alternativni predlog oziroma pobudo, za katero sicer ne potrebujemo spremembe zakonodaje, da Vlada sama s sklepom oziroma drugim ustreznim aktom razglasi 1. oktober kot nacionalni dan športa. Tudi na ta način bi dosegli ustrezno obeležitev pomena športa in ukvarjanja z njim, ne le na simbolni ravni, temveč tudi na izvedbeni ravni. Verjamemo, da bo pobuda v prihodnjih dejanjih naletela na plodna tla in da bomo v takšni ali drugačni obliki primerno obeležili širši družbeni in simbolni pomen športnega udejstvovanja naših državljank in državljanov. Hvala.

Naslednji ima besedo kolega Matjaž Nemec.