Hvala lepa in se nadejam, da bom zmogel. Bom pa resnično povzel čistopis tega, kar je Odbor za kulturo torej na 9. nujni seji 11. oktobra kot zainteresirano delovno telo obravnaval v sklopu predloga proračuna za leto 2020 in 2021. Pomemben podatek je, da so pri delu odbora poleg poslank in poslancev sodelovali minister za kulturo Zoran Poznič, Jana Žakelj, predstavnica Ministrstva za finance, Mitja Šuštar, predsednik Sindikata kulture in naravne Slovenije Glosa ter Inga Remeta, predsednica društva Asociacija.
Najprej je seveda uvodno predstavnica Ministrstva za finance na splošno predstavila ključne vsebine predlogov proračunov za leti 2020 in 2021, potem pa je minister za kulturo povzel oziroma predstavil predloga proračuna ministrstva za obe leti.
V letu 2020 so sredstva za kulturo, glede na rebalans proračuna za leto 2019, povečujejo za 3 milijone in pol evrov in skupaj znašajo 196,8 milijona evrov, kar predstavlja 1,8 odstotno povečanje, glede na rebalans proračuna, torej, za leto 2019. Predlog proračuna za leto 2021 pa znaša 190,7 milijonov evrov, kar pomeni, da se sredstva zmanjšujejo za 6,1 milijona evrov, kar predstavlja 3,09 odstotno znižanje, glede na predlog proračuna za leto pred tem, torej 2020. Dodatna integralna sredstva so v letu 2020 namenjena pokritju stroškov zaposlenih pri neposrednih in posrednih uporabnikih Ministrstva za kulturo in sicer, v znesku 5,3 milijona evrov, povečujejo se sredstva za film, v višini 100 tisoč evrov, sredstva za nakup knjižničnega gradiva v višini 117 tisoč 187 evrov ter sorazmerno s tem, tudi sredstva za izplačilo knjižničnega nadomestila, v višini 32 tisoč 812.
Javnemu skladu Republike Slovenije je zagotovljenih dodatnih 145 tisoč 500 evrov, za izvedbo festivala Europa Cantat, 2021 za projekt predsednikovanja Slovenije Svetu EU pa je namenjenih dodatnih 108 tisočakov. Višja so sredstva za investicije v javno kulturno infrastrukturo in sicer, za milijon 267 tisoč 299 evrov in dodatnih 108 tisoč evrov za obnovo spomenikov v lasti Republike Slovenije. Torej, glavnina dodatnih integralnih sredstev v letu 2021 v višini 2,6 milijonov je namenjenih pokritju stroškov zaposlenih pri neposrednih in posrednih uporabnikih ministrstva, za projekt predsedovanja Slovenije Svetu EU je zagotovljenih dodatnih 721 tisoč 400 evrov. Glede na 2020, za festival Europa Cantat, 2021 pa dodatnih 543 tisoč 200 evrov.
V prihodnjem letu, vsebinsko, bo glavnina vseh proračunskih sredstev ministrstva namenjenih štirim glavnim programom, torej delovanju ministrstva in podporni dejavnosti na področju kulture, drugič, ohranjanju kulturne dediščine, programom o kulturi in medijem ter urejanju položaja nevladnih organizacij. Minister je na dolgo predstavil vse štiri točke, ki se, predstavitve se ne bom zdaj tudi jaz lotil. V osnovi pa takole, Ministrstvo za kulturo načrtuje 12,3 milijona evrov za področje socialne varnosti, kar predstavlja 6,2 % integralnega proračuna. Za plačilo prispevkov za socialno varnost samozaposlenih, je namenjenih 9,5 milijona evrov, boleznine samozaposlenim 31 tisoč evrov, delovne štipendije 159 tisoč evrov, republiške priznavalnine 0,9 milijona evrov ter pomoč in plačilo prispevkov verskim uslužbencem 1,7 milijona evrov.
Potem pa so tudi vabljeni na sejo, predstavnik Glose, izpostavil štiri točke, ki so skupne tako Društvu Asociacija, kot Sindikatu kulture in narave, ureditev bolniške od prvega dne dalje za samozaposlene v kulturi, vzpostavitev karierne dinamike, ureditev načina podeljevanja štipendij in ponovno vzpostavitev mehanizma tako imenovanih izjemnih pokojnin v kulturi. Prav tako je opozoril, da je treba samozaposlenim v kulturi priznati delavske pravice.
V razpravi so razpravljavci pozdravili zvišanje sredstev za prihodnje leto, obenem pa ob načrtovanem znižanju za leto 2021 izrazili skrb, da se kultura, kljub gospodarski rasti in kljub zavezam v koalicijski pogodbi, še vedno ne bo približala ravni iz leta 2009, ko je imela največ sredstev. Opozorjeno je bilo, da je kultura osnovni gradnik vsega, kar premoremo, a je kljub temu v tokratnem proračunskem izrezu na samem dnu. Izraženo je bilo tudi mnenje, da smo priča zgodovinski gospodarski rasti, vendar nihče ni zadovoljen s proračunom, kar kaže, da so prioritete celotnega proračuna zastavljene napačno.
Poslanke in poslanci smo potem v razpravi v ospredje postavili eno množico tem, za katere vas vabim, da si jih preberete oziroma njihov seznam, v gradivu. Minister za kulturo pa je v zaključku povedal, da je ministrstvo sredi proces prestrukturiranja, ne samo svoje dejavnosti, ampak tudi zunanjih področij - med drugim poteka postopek digitalizacije vseh razpisnih področij, ki jih na ministrstvu pripravljalo letno, torej več kot 300 razpisov in bodo poenoteni. Razlikovali se bodo samo po vsebini. Izboljšanje na področju kulture, lahko s področja investicij kot ohranjanje in varstvo kulturne dediščine prinaša zakon o zagotavljanju sredstev za določene nujne programe v kulturi, ki je v parlamentarni proceduri.
Druga strateška pot za katero računa pa je, da ministrstvo zopet pridobi svojo prednostno ose na Službi Vlade za razvoj in Evropsko kohezijsko politiko. Odbor za kulturo ni oblikoval svojih amandmajev k predlogoma proračunov. Po končani predstavitvi obeh predlogov za obe leti in po opravljeni razpravi pa je predsednica odbora ugotovila, da se je Odbor za kulturo seznanil s predlogom proračuna za 2020 in 2021 s svojega delovnega področja.
Hvala.