Govor

Marko Bandelli

Hvala za besedo, predsednik. En lep pozdrav kolegicam, kolegom in vsem visokim gostom, ki ste tukaj prisotni, predvsem iz tujine.

Ljudje bi se vprašali, kakšno vezo ima politika in znanost? Kako lahko mi skupaj dajemo ti dve zadevi? Ampak, je zelo enostavno, to je binomi, katerega praktično drug brez drugega ne more bit. Znanost in politika, sta dve reči, ki morata roko v roki. Brez tega ni dobre politike, brez tega ne more bit dobre znanosti in od te točke se začne praktično vse.

Sodeloval sem prej, pri javni predstavitvi, izredno zanimivi, izredno zanimivi pogledi, razgledni pogledi, pogledi, ki ti da mislit, da smo v tem parlamentu zato, da nekaj naredimo, kaj bomo naredili, seveda, s pomočjo tistih, ki znajo. Kaj je znanje, bi rekli, kajne? Znanje ni samo učenje, znanje je dosti več. Znanje je vse, danes tukaj, predvsem pa za politiko, ki manjka, znanja. Dosti politikom manjka znanja, ker so postali politiki, ne ker so politiki, ampak so postali politiki zaradi, ker so bili izvoljeni in dostikrat pa tudi odločajo, o bodočnosti naše Slovenije, o kateri pa, je vprašljivo, če je to prav ali pa ne.

Zato pravim, politika mora obvezno poslušati stroko in znanost, ker znanje gradi in znanje razvija. To je osnova. Politika odloča o predlogih, politika odloča o dejstvih, in to moramo mi razumet.

Najslabše je, ko se dokazani stroki in znanosti predpostavljajo ideologija, predvsem pa v parlamentu, ko vemo, da je nekatera zadeva pravilna, ko vemo, da bi odločali o določenih zadevah, ampak, še vedno predstavljamo ideološki pogled. Populizem, na primer, desničarski ekstremizem, tudi levičarski ekstremizem dostikrat. Vse to spada v en tak kup, kateri potem mi, kot odločevalci, smo dani pred zid in bomo se odločali pravilno ali nepravilno. Mislim, da v takih primerih je tukaj znanost tista, ki nam mora dat odgovor in tudi odločit se moramo v parlamentu večkrat, glede na to, kar je dobro, za našo bodočnost, ne pa to, kar je ideološko verjetno prav, tudi če se to dogaja.

Veste, problemi, kot sem omenil, so, seveda, v populizmu, ampak, predvsem pa v lažnivih novicah in to so pa tiste, ki vsakodnevno jih poslušamo in ki odločajo na tak ali drugačen način in hočejo odločat in hočejo nas prepričat v določene, druge poti, katere verjetno tudi niso lahko pravilne. To »spodkupovanje«, zaupanje ljudi v politiko in njene inštitucije, kajne. Politika, mora in tukaj sem jaz v prvi vrsti glede tega, kot politik, kot odločevalec, moramo dajat in moramo garantirat sredstva v razvoj. Znanost je razvoj. Razvoj je znanost. In to moramo mi razumet.

Mi, v stranki SAB tukaj absolutno, 100 % podpiramo. Vsak evro, ki vložimo v to smer, je za nas dober evro, investiran, obvezno. Samo znanost je garant, če lahko tako rečemo, za razvoj, samo znanost. In kaj je zdaj, kaj je zdaj ta znanost, katera je ta znanost, ki pripomore pri boljših odločitvah naše politike? To ni samo tehnologija. Moramo se zavedat, da to ni tehnologija. Tehnologija je samo en del te zadeve, tukaj. Ekologija, v prvi fazi. Tu moramo mi vedet, za kaj se gre. Podnebne spremembe, ko nekatere stranke, celo v našem parlamentu, zanikajo podnebne spremembe, kar je absurd od absurda, kar pa vidimo točno, kaj se dogaja v svetu. Se pravi, ekologija kot taka. Trajnostni razvoj, krožno gospodarstvo…

Vse to je prava politika, ki moramo mi sprejemat tukaj odločitve, da gremo v tisto smer, da popravimo to, da bojo naši, ki bojo prišli za nami, ljudje, dobili nekaj od tega, da ne bomo uničili mi vse te zadeve, kar imamo tukaj, kar se ekologije tiče. Znanost, kot sociala, tudi sociala. Na kakšen način sociala? Na primer, študija trendov, naših prihodnjih generacij. Mi se tukaj odločamo, kaj bo z našimi otroci in kaj bo z nami jutri, ko bomo bili v tisti poziciji, sivem trenutku, če bi tako rekel. Se pravi, tudi sama sociala je pomembna in tudi tukaj je znanost potrebna.

V gospodarstvu, absolutno. Kam peljemo to državo? Kam peljemo Evropo? To je pomembno, kar je in o tem se moramo mi zavedat, kaj, v kakšno smer lahko peljemo tudi našo Slovenijo in pa Evropo. To je stroka in znanost v gospodarstvu. Se pravi, tu bomo tudi odločali mi, skupaj, z znanostjo. Skratka, vedno in v vsakem primeru je ta binomi, kot taki, če bi lahko rekli, nujen, potreben in predvsem pa, obvezen. To je pomembno.

Veste, mi, odločevalci politike tukaj, brez znanosti bi lahko rekli da… Kaj bi rekel?… Je kakor nek protest, brez predloga. Ti lahko protestiraš brez predloga, je popolnoma protest brez rezultata. Enako je tukaj, v našem parlamentu. Če nimamo znanja in če nimamo znanosti, je vprašljivo naše odločanje, ali smo se mi prav odločili ali ne. Lahko razmišljamo pravilno, ampak znanost je tista, ki nam bo dala prav, ker oni vejo, kako s tem ravnat.

Tako da, jaz mislim, da je to brez osnove in brez znanja, ne more it in je znanost obvezen del naše politike.

Hvala.