Govor

Eva Štravs Podlogar

Spoštovani predsednik odbora, spoštovani poslanki in poslanci, dobro jutro. Hvala lepa za besedo. Jutri bo potekala redna seja zasedanja Sveta za zunanje zadeve v sestavi ministrov pristojnih za zunanjo trgovino. Glede na zasedenost ministra bom slovensko delegacijo vodila jaz.

Osrednje teme zasedanja bodo reforma Svetovne trgovinske organizacije WTO in pa priprave na 12. ministrsko konferenco WTO, trgovinski odnosi z ZDA, izvajanje trgovinskih sporazumov. Komisarka Malstrom? nam bo predstavila rezultate raziskave EVROBAROMETER za leto 2019 v mednarodni trgovini, ki pa je javno objavljena ali pa bo tekom današnjega dneva. Prikazala bo tudi kako se je od finančne krize dalje spremenil odnos javnosti do trgovine. Nizozemska pa bo na zasedanju izpostavila odgovorno poslovanje podjetij, s čimer želi na EU ravni spodbuditi razpravo o odgovornem poslovanju podjetij, odgovorni trgovini in pomenu usklajenosti politik držav članic Evropske unije za zagotavljanje odgovornega poslovanja.

Na delovnem kosilu bo pogovor tekel o odnosih s Kitajsko in stanju o trgovinskih pogajanjih med EU in drugimi državami.

Kot rečeno, osrednja tema bo posvečena reformi Svetovne trgovinske organizacije. Ta reforma je vsekakor nujno potrebna. Pogovori bodo potekali predvsem na treh ključnih področjih dela WTO. To so reševanje sporov, nadalje krepitev rednega dela odborov Svetovne trgovinske organizacije in pa same izboljšave pogajalskega dela v smeri doseganja dogovorov z dejanskim ekonomskim učinkom.

Vzporedno na pluratelarni ravni potekajo razprave v okviru pobud oziroma skupnih izjav iz 11. ministrske konference WTO, ki vključujejo tako e-trgovino, domačo zakonodajo pri storitvah, olajševanje investicije ter oblikovanje rešitev za boljšo podporo vključitvi mikro majhnih in srednjih podjetji v mednarodno trgovino.

12. ministrska konferenca WTO bo potekala v Kazahstanu junija prihodnje leto. Za priprave nanjo pa bo pomembno zasedanje generalnega sveta WTO v začetku decembra letos, kjer se bo reševalo predvsem položaj pritožbenega organa ter dogovorov glede ureditve ribiških subvencij in obeh moratorijev.

Stališče Slovenije pri tej točki: Slovenija podpira razpravo o reformi WTO v smeri večje relevantnosti organizacije in pravil za sodobne trgovinske izzive. Pri tem podpira pristop Evropske komisije in vodilno vlogo Evropske unije v tem procesu ter konkretne predloge Evropske unije. Slovenija kot prioriteto izpostavlja rešitev krize pritožbenega organa. Strinja se s pragmatičnim predlogom Evropske komisije za začasni dogovor, pri čemer pa ostaja prioriteta deblokade imenovanja članov pritožbenega organa. Slovenija podpira tudi izboljšanje rednega dela odborov WTO, pri čemer dodatnih obveznosti v povezavi s transparentnostjo in notifikacijami poudarja potrebo po vgrajevanju načela sorazmernosti, ko gre za države članice z manjšimi zmogljivostmi.

Glede pogajanj Slovenija podpira dogovor o ureditvi ribiških subvencij, ki mora biti v primeru nedoseganja dogovora v roku konec leta 2019 dokončno dosežen na naslednji ministrski konferenci WTO ter dosedanji napredek v pluralističnih pobudah in možnostih za rezultate na ministrski konferenci. Hkrati se zavedamo pomena trgovine za razvoj in smo pripravljeni nadaljevati razprave o nerešenih vprašanjih DDA, vendar podpiramo posodobitev pristopa v smislu določene diferenciacije znotraj skupine držav v razvoju. Menimo, da mora posebna obravnava temeljiti na dejanskih potrebah tistih, ki jo resnično potrebujejo od primera do primera.

Beseda bo tekla kot rečeno o trgovinskih odnosih z Združenimi državami. EU in ZDA sta največji in najbolj povezani gospodarstvi na svetu. Trgovinske odnose so v zadnjem času zaznamovali številni dogodki in odločitve, ki vplivajo tudi na trgovinske odnose med EU in ZDA. Evropska unija je trdno zavezana k implementaciji skupne izjave iz julija 2018. Na podlagi te izjave potekajo redna srečanja med stranema v okviru posebne delovne skupine. Pogajanja o znižanju oziroma o ukinitvi carinskih dajatev na industrijske izdelke se še niso pričela. Potekajo pogovori med EU in ZDA o sklenitvi sporazuma o medsebojnem priznavanju rezultatov ugotavljanja skladnosti, ki naj bi podjetjem olajšala postopke za potrjevanje skladnosti proizvodov. EU je ZDA predstavila tudi pobudo za sodelovanje na področju novih standardov. Bližajoča se odločitev predsednika Trumpa v zvezi z preiskavo za avtomobilski sektor na podlagi člena 232 ter WTO Boeing Erbas Spor? sodita trenutno med najbolj aktualni temi. Povračilni ukrepi ZDA so začeli veljati 18. 10. 2019. EU bo lahko takšne ukrepe na podlagi vzporednega spora sprejela šele v prvi polovici prihodnjega leta. EU je predlagala ZDA sklenitev sporazuma, vendar se ZDA na pobudo EU še niso odzvale.

ZDA in Kitajska sta v središču pozornosti trgovinskih politik vseh držav in WTO, zato se bodo ministri na zasedanju dotaknili tudi teh tem. ZDA in Kitajska se trenutno usklajujeta o delnem sporazumu, ki je v skladu z novim pristopom ZDA o večfaznih pogajanjih o liberalizacije trgovine za izbrane izdelke. ZDA so 4. 11. 2019 tudi uradno obvestile OZN o izstopu iz pariškega sporazuma.

Stališče Slovenije: Slovenija podpira izvajanja konstruktivnega dialoga z ZDA na podlagi pozitivne agende. Izredno pomembno je, da bo vsak prihodnji dogovor z ZDA v skladu s pravili WTO-ja. Slovenija podpira nadaljnje aktivnosti o izvajanju skupne izjave iz julija 2018. Verjame, da mora EU v procesu dialoga z ZDA izražati enotnost in hkrati previdnost, da bi se izognila kakršnimkoli enostranskim zavezam. Slovenija podpira Evropsko unijo pri ohranjanju trdnih stališč do občutljivih področij, ki jih je v preteklosti zastopala v okviru trgovinskih pogajanj s posebnim poudarkom na področju kmetijstva in EU standardov varne hrane. Pozorno spremljamo aktivnosti v zvezi s preiskavo za avtomobilski sektor ter aktualna spora ter v zvezi s tem podpiramo prizadevanja Evropske komisije glede nadaljnjih korakov.

Glede izvajanja trgovinskih sporazumov in poročil o izvajanju sporazumov v letu 2018 je na zasedanju predvidena politična razprava o tej temi. Slovensko stališče je, da Slovenija poročila o izvajanju prosto trgovinskih sporazumov ocenjuje kot koristno orodje za spremljanje izvajanje prosto trgovinskih sporazumov, ki postajajo čedalje bolj obsežni in kompleksni. Učinkovito izvajanje sporazumov je precejšen izziv. Tovrstna poročila lahko prispevajo k razumevanju prednosti sporazumov, da bi se le-te res polno izkoristile tudi v praksi.

Trgovinski odnosi s Kitajsko ter stanje pogajanj o trgovinskih sporazumih bo predmet pogovora ob delovnem kosilu. V okviru trgovinskih odnosov s Kitajsko bi izpostavila, da sta Evropska unija in Kitajska 6. 11. 2019 zaključili pogajanja za sklenitev sporazuma o zaščiti geografskih označb, s katerim bo pred posnemanjem in nezakonitim prisvajanjem zaščitenih po 100 geografskih označb na vsaki strani. Po podatkih Evropske komisije je Kitajska druga izvozna destinacija agroživilskih proizvodov EU in hkrati druga izvozna destinacija evropskih proizvodov z zaščiteno geografsko označbo.

Komisarka Malstrom bo seznanila s stanjem pogajanj o trgovinskih sporazumih, ki so še v teku. Političen dogovor o sporazumu z Mehiko je bil dosežen lani. Šesti krog pogajanj o posodobitvi sporazumov s Čilom bo 25. 11. 2019, nato so pogajanja za sporazum s Tunizijo, Avstralijo in Novo Zelandijo, poteka peti pogajalski krog. V teku pa so še pogajanja o zaščiti naložb z Japonsko, Kitajsko in Mjanmarom. Začeta pogajanja z nekaterimi državami tudi z Indijo, Tajsko, Malezijo, Filipini, Marokom in Turčijo pa so žal zastala.

Za zaključek bi izpostavila še, da bo sporazum o prosti trgovini s Singapurjem začel veljati jutri. Postopki za začetek veljavnosti sporazuma o prosti trgovini z Vietnamom, ki je bil podpisan 30. 6. 2019 pa so še v teku. Konec junija je bil dosežen tudi političen dogovor o trgovinskem sporazumu z državami Merkusur. Toliko. Hvala.